Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#60696 @leonp
τα μικροσκοπικα ζιγκ-ζαγκ δεν ειναι για να διωξουν νερο,δεν θα μπορουσαν αλλωστε αφου το ''τελος'' του ζιγκ-ζαγκ δεν ''αποχετευει'' σε καποιο μεγαλυτερο καναλι.Τα κοψιματα αυτα ειναι για να μπορει η γομα να ''κουνιεται'' περισσοτερο (με την επαφη του με την ασφαλτο)και το ελαστικο να ερχετε ευκολοτερα στη θερμοκρασια λειτουργιας.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#60702
dimviii έγραψε:τα μικροσκοπικα ζιγκ-ζαγκ δεν ειναι για να διωξουν νερο


γι'αυτό άλλωστε δεν είναι καλύτερα στη βροχή από τα καλοκαιρινά.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#60736
dimviii έγραψε:@leonp
τα μικροσκοπικα ζιγκ-ζαγκ δεν ειναι για να διωξουν νερο,δεν θα μπορουσαν αλλωστε αφου το ''τελος'' του ζιγκ-ζαγκ δεν ''αποχετευει'' σε καποιο μεγαλυτερο καναλι.Τα κοψιματα αυτα ειναι για να μπορει η γομα να ''κουνιεται'' περισσοτερο (με την επαφη του με την ασφαλτο)και το ελαστικο να ερχετε ευκολοτερα στη θερμοκρασια λειτουργιας.

Κάνεις λάθος, αυτές οι γραμμές είναι για να διώχνουν το νερό και να αυξάνουν την πρόσφυση στο χιόνι.

Μάλιστα τώρα βγήκε και λάστιχο που έχει ένα μικρό θάλαμο πάνω από αυτές τις γραμμές ώστε να μπορεί να ρουφάει ακόμα περισσότερο νερό - βλέπε nokian pump sipes.

Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#60792
xeno έγραψε:Αυτό ακριβώς ισχύει Ορέστη, υδρολίσθηση. Το λάστιχο δεν πιάνει ποτέ σε στεγνό πάγο για να έχει πρόσφυση όταν κινείται, με την πίεση που εξασκεί στον πάγο πάντα παρεμβάλλεται ένα λεπτό στρώμα νερού με αποτέλεσμα να γλυστρά. Αν διαβάσεις παρακάτω εκεί που λέει για τις συνθήκες παγετού στην Ανταρκτική θα δεις ότι όταν δεν λειώνει ο πάγος από την πίεση, λόγω υπερβολικού κρύου, τότε δεν γλυστρά. Βέβαια έχει κανείς άλλους λόγους τότε να ανησυχεί.


Ναι συμφωνω απλα οχι υδρολισθηση λογω υπερβολικου νερου που εχουμε συνηθισει να λεμε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#66289 http://s14.postimg.org/8et2eywi9/14_7_2014_001.jpg
Το Yaris φοράει χειμωνιάτικα( michelin alpin) σε σιδερένιες ζάντες
Όλα καλά μέχρι τώρα εκτός απο το αντιαισθητικό παξιμάδι που προεξέχει στα κέντρα των μπροστινών τροχών.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#66438 Μπορείς να βάλεις τάσια.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#66455
MONMAN έγραψε:http://s14.postimg.org/8et2eywi9/14_7_2014_001.jpg
Το Yaris φοράει χειμωνιάτικα( michelin alpin) σε σιδερένιες ζάντες
Όλα καλά μέχρι τώρα εκτός απο το αντιαισθητικό παξιμάδι που προεξέχει στα κέντρα των μπροστινών τροχών.

Εμένα μ αρέσει έτσι όπως είναι. Βγάζει κατι άγριο!!
Παρτε και μια φωτο απο μενα που οργωνα με τα χειμερινά τα βουνά της Ροδόπης!
Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#66472
Focusman91 έγραψε:Εμένα μ αρέσει έτσι όπως είναι. Βγάζει κατι άγριο!!



βγάζει κάτι από εταιρικά που σε προσπερνάνε με 160 χμ/ω

(και γράφουν κ κατανάλωση μικρότερη από σένα που πας με 90χμ/ω...) :lol:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#66474
MONMAN έγραψε:http://s14.postimg.org/8et2eywi9/14_7_2014_001.jpg
Το Yaris φοράει χειμωνιάτικα( michelin alpin) σε σιδερένιες ζάντες
Όλα καλά μέχρι τώρα εκτός απο το αντιαισθητικό παξιμάδι που προεξέχει στα κέντρα των μπροστινών τροχών.

H peugeot έχει τη λύση: Εικόνα, μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#66581
JimClark έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Εμένα μ αρέσει έτσι όπως είναι. Βγάζει κατι άγριο!!



βγάζει κάτι από εταιρικά που σε προσπερνάνε με 160 χμ/ω

(και γράφουν κ κατανάλωση μικρότερη από σένα που πας με 90χμ/ω...) :lol:

Ναι αλλα εκεινοι δεν χρηματοδοτουν το κρατος οπως εγω!!

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#170399 Εδώ στα λίγο πιο βόρεια ετοιμαζόμαστε για το χειμώνα. Αυτό η το άλλο ΣΚ θα αλλάξω ζαντολαστιχα να βάλω τα χειμερινά.
Έψαχνα λοιπον να βρω τίποτα πατακια πλαστικά γιατί με τα χιόνια κτλ βοηθάνε, αλλά καποια που είδα Από κοντά ήταν χαλια το υλικό.
Ώσπου βρήκα αυτά
Michelin 92200 Auto-Gummimattenset Style 903 http://www.amazon.de/dp/B008CM7BWI/ref= ... fwbSFZ1M0Q
και ο έρωτας ήταν ακαριαίος.
Εξαιρετική ποιότητα, δεν έχω ξαναβρεί και τόσο καλό στην κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#170402 Διαβαζω για χειμερινα λαστιχα ... "heavy breathing" ... καταστασεις λεω οκ, ζουμι η υποθεση.
Μετα ριχνεις τα πατακια με link ... μας ξεκαβλωσες ολους :P
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#170424 Αν όλα πάνε καλά και προχωρήσει το σχέδιο θα αποζημιωσω με αλπικό θέμα χιόνια κτλ, σύντομα.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#170435
KiloMeater έγραψε:Αν όλα πάνε καλά και προχωρήσει το σχέδιο θα αποζημιωσω με αλπικό θέμα χιόνια κτλ, σύντομα.

Ωραιος! Βορεια οταν λες;
Μου ελειψαν οι καγκουριες στα πρωτα χιονια με ερημους δρομους.... :(