Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#798143 Τεστ για τα crossclimate σήμερα …. Κάναν τη δουλειά τους μια χαρά

Ξυπνάω το πρωί και θέλω να πάω τα παιδιά σχολείο … πάω στο αμάξι που είναι και 30αρια μέτρα μακριά ….. με τίποτα …. Παγοδρόμιο κάτω παντού περπάτημα στο ίσιωμα δύσκολο
Φτάνω με τα πολλά και βλέπω το χειρότερο δυνατό αποτέλεμα , 1-2 φορές το έχω πετύχει Αυστρία ολα τα χρόνια …. Πάγο παντού σαγρέ σαν μπαλάκια σαν παγωμένη βροχή χαλάζι κολλημένο …. Είναι σκληρό σαν πέτρα δεν φεύγει με τίποτα αμα θες να το ξύσεις, δεν είναι ο κλασικός πάγος
Το προστατευτικό στο παρμπρίζ που είχα βαλει αποβραδίς είχε κολλήσει στις λαμαρίνες με τα πολλά το έβγαλα
Επόμενη πρόκληση το άνοιγμα πόρτας … άντε οι εμπρός άνοιξαν μιας και το κάλυμμα πιάνει κι τα παράθυρα απέξω με λάστιχα .. οι πίσω τίποτα
Να θες να βάλεις και λίγο δύναμη και να γλιστράνε τα παπούτσια . Με αντιπαγωτικο τελικά άνοιξε η πίσω δεξιά και φεύγουμε

Πρώτη φορά έφτασα σε σημείο να πω μπας και μα μην οδηγήσω μη και δεν τα καταφέρω …. Αμα δεν είχα εμπιστοσύνη στα λάστιχα θα το Κλείδωνα και άκυρο το σχολείο για μια μέρα

all season to the rescue . Πας στη δουλειά σου μια χαρά και τέλος.
Πήγα ήρθα χωρίς απρόοπτα , έβαλα και το grip control στο χιόνι. Η χαρά της γλύστρας όπου ήθελες να το προκαλέσεις αλλά κατά τα αλλά κανένα θέμα

Κάποια στιγμή όταν έφτασα πίσω να παρκάρω καβαλάω ένα μικρό πεζούλι υπό γωνία …. Ανοίγει από μόνη της η πίσω αριστερή πόρτα που πάλευε ο μικρός να ανοίξει ανεπιτυχώς ….
Ευτυχώς μόνο ξεκλείδωσε δεν άνοιξε τελείως Όμορφα ….
Άβαταρ μέλους
By skous
#801048 Μπήκαν σήμερα τα Crossclimate2.
Καταρχάς στην όψη φαίνονται πολύ badass :)

εντυπώσεις θα γράψω μόλις περάσει ο χειμώνας
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#801057
skous έγραψε:Μπήκαν σήμερα τα Crossclimate2.
Καταρχάς στην όψη φαίνονται πολύ badass :)

εντυπώσεις θα γράψω μόλις περάσει ο χειμώνας


Οχι ρε skous...Τι πήγες και έβαλες... :lol:
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#801060 Δοκίμασα τα δικά μου σε ταξίδι ΕΟ (600χλμ),και έχω να πω,πως είναι πιο αθόρυβα και πιο κοντά σε ασφάλτινα απ'ότι το crossclimate plus που αντικατέστησα...
Περιμένουμε τα χιόνια να πέσουν τώρα... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By skous
#801220
vagmann έγραψε:
skous έγραψε:Μπήκαν σήμερα τα Crossclimate2.
Καταρχάς στην όψη φαίνονται πολύ badass :)

εντυπώσεις θα γράψω μόλις περάσει ο χειμώνας


Οχι ρε skous...Τι πήγες και έβαλες... :lol:
οτι πιο χάλι βρήκα :)


< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#804591 Οι αντιολισθητικες δέστρες/ tire-ups τι λένε; Μόλις διάβασα για πρώτη φορά την ύπαρξή τους.

Για το Tesla έχω ένα σετ αλυσίδες για τον πίσω άξονα (βάσει manual) και σκεφτομαι για τον μπροστά σε περίπτωση έντονου χιονιού, μιας και τριήμερο Καθαράς Δευτέρας θα πάμε ορεινή Ναυπακτία. Ή δεν έχει νόημα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#804596 Κάτι τέτοιο φαντάζομαι

https://www.skroutz.gr/s/33749283/Tire- ... 70180.html
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804628 Αν θες κάτι επιπλέον για ψυχολογικούς κυρίως λόγους καλύτερα χιονοκουβέρτες που μπαίνουν πανευκολα.Αυτό το σύστημα θα θέλει αναλογικά πολλαπλάσιο χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#804638
Dodger έγραψε:Θα τα βάλει όταν θα κατουραει :shifty: :roll:


:shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#804647 Κι εγώ πρόσφατα τα άκουσα. Τα έχει owner, δηλώνει ικανοποιημένος, αν και τα έχει δοκιμάσει σε ΜΕΚιά :shifty: μόνο. Για μικρές διαδρομές και για να σε βγάλει από δύσκολη θέση, είναι μια χαρά, είπε. Θόρυβο κάνουν αν βρουν άσφαλτο, οπότε δεν είναι για ημιχιονισμένες καταστάσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#804700 Τα πανιά είναι απείρως πρακτικότερα. Δεν έχει την παραμικρή λογική η τοποθέτηση συστήματος που χρειάζεται 6 φορές περισσότερο χρόνο για να μπει και να βγεί.

Αλήθεια, απασφαλίζει με κάποιο τρόπο, ή είναι μιας χρήσης;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#804701 Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες, πάντως μίας χρήσης δεν είναι, μιας και μου είπε ότι μπορεί να το χρησιμοποιεί σε όλα τα αυτοκίνητα που έχει (δεν είναι όπως τα πανιά που το καθένα ταιριάζει σε συγκεκριμένες διαστάσεις).

< >