Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#797938
Zeus έγραψε:
dimviii έγραψε:δεν μπορω να το πιστεψω.
Μαλακη γομα,τεχνολογια φρεσκια τοτε τα all season,τα φοραγατε και το καλοκαιρι,και να βγαζουν 120κ χλμ Δλδ με θερινα ποσα θα βγαζατε 170κ χλμ?
δεν στεκουν ολα αυτα.

Μαλακιες με το συμπαθειο...Και Καναδα και Αμερικη οτι εχω νοικιασει χειμωνα ειχε χειμερινα, στον δε Καναδα με καρφια. Και μιλαμε για Tuscon, Outlander, Civic και τετοια, οχι τιποτα επιδοσεων.
Είναι μεγάλη χώρα και Εσυ θα πηγές πολύ βόρεια. Από ότι ξέρω απαγορεύονται τα καρφιά γιατί Χαλάνε τους δρόμους. Καναδάς είναι και ο βόρειος πόλος σχεδόν μέχρι εκεί φτάνει.
Η χώρα είναι χωρισμένη σε επαρχίες και κάθε επαρχία έχει τους δικούς της κανόνες για οδήγηση που μπορεί να διαφέρουν αρκετά από επαρχία σε επαρχία. Στις πόλεις που είναι κοντά στα σύνορα δύσκολα θα δεις χειμερινά εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα δεν νομίζω όμως.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#797942
nikos έγραψε:Τα χειμερινά κάνουν για κάτω των 7 βαθμών.


Και τα crossclimate μια χαρά κάνουν για κάτω των 7 , και για -7 που είχαμε το πρωί σήμερα μπαίνοντας σταμαξι να πάω τα παιδιά σχολείο
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#797943
nikos έγραψε:
kostis20 έγραψε:Κινδυνευω να γίνω γραφικός αλλά τα χειμερινά στο στεγνό ελληνικό χειμώνα των 12 με 22 βαθμών στη Χαλκίδα δε θα είναι μέτρια δηαλαδή? :hmmm:
Τα χειμερινά κάνουν για κάτω των 7 βαθμών.
Τα allseason δε θα κάνουν κάτι καλύτερο από τα θερινά στους 12 έως 22 που λες.
Πάνε να παντρέψουν δύο κόσμους όπου ειδικά στην Ελλάδα δε γίνεται.
Πάτε μερικοί να δικαιολογησετε τον συμβιβασμό σας ρε παιδια

:dizzy: :dizzy: Για διαβασε καλύτερα τι έγραψα.
Επίσης δε πάω να δικαιολογήσω τίποτα γιατι απλούστατα δεν εχω βάλει ποτε all season.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#797948 Μετά από 1+ χρόνο με all wheather η απάντηση είναι κάπου στη μέση, ή καλύτερα προς την μεριά πως μάλλον δεν χρειάζονται.
Στη δικιά μου περίπτωση με 205/60/16 Brigestone A005 Evo είδα χειρότερη συμπεριφορά στο στεγνό, αυξημένο θόρυβο και κατανάλωση περίπου στα ίδια. Στο βρεγμένο είναι καλούτσικα αλλά τα περίμενα αρκετά σκαλιά πιο πάνω με βάση τα διάφορα review και κιτρικές.
Εκεί όμως που είναι εξαιρετικά είναι σε λάσπη/χώμα/πέτρες :metalo:
Η τετρακίνηση δουλεύει πλέον ελάχιστα και με έχουν σώσει αρκετές φορές σε λακκούβες, πέτρες και κράσπεδα όπου άλλες φορές θα έψαχνα λαστιχά.
Χιόνι δεν μπορώ να κρίνω καθώς πάτησα ελάχιστα πέρσι.
Γενικά για το 70-75% της Ελλάδας μόνο θερινά χειμώνα καλοκαίρι και αλυσίδες για 1-2 μέρες το χρόνο που μπορεί να χρειαστεί.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#797956 Πάμε πάλι...Διότι πολλοί έχετε μπερδευτεί...
Μετά από τα τελευταία 4 χρόνια με crossclimate+ και 30Κ χλμ σε βουνό ως επί το πλείστον,σε ΟΛΕΣ τις συνθήκες χειμώνα και καλοκαίρι,και έχοντας υπόψιν άλλα 7 έτη με καθαρά ασφαλτινα υψηλών επιδόσεων,με το ΙΔΙΟ αυτοκίνητο,στις ΙΔΙΕΣ συνθήκες,θα βαθμολογούσα:
CROSSCLIMATE PLUS / ΑΣΦΑΛΤΙΝΑ
Κράτημα/στρίψιμο στεγνό: 4/5 5/5
Kράτημα/στρίψιμο βρεγμένο: 5/5 4/5
Φρενάρισμα στεγνό: 5/5 5/5
Φρενάρισμα βρεγμένο: 5/5 *υποδειγματικό 4,5/5
Χιόνι/Παγετός/Λάσπη: 5/5 3/5
Άνεση/θόρυβος/ποιότητα κύλισης ΕΟ: 4,5/5 5/5
Καλοκαίρι/κακοτράχαλοι δρόμοι 5/5 3/5

Να σημείώσω εδώ πως δεν έχω εμπειρία απο χειμερινά ελαστικά,συνεπως και ΔΕΝ έχω άποψη ούτε φαντάζομαι... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#797957
vasilis έγραψε:Γενικά για το 70-75% της Ελλάδας μόνο θερινά χειμώνα καλοκαίρι και αλυσίδες για 1-2 μέρες το χρόνο που μπορεί να χρειαστεί.


και χρειαστηκε να οδηγεις για 20++ χρονια για να διαπιστώσεις αυτο που ηξεραν ολοι...

εισαι απαλευτος... κανονισε συνεργειο να παμε καφε!
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#797968 Παρόλα αυτά για την δικιά μου χρήση, που έχω αρκετό χωματόδρομο, πάλι σε all weather (mud & snow κυρίως) θα να πάω.
Καφέ από βδομάδα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#797984
alexandros.K έγραψε:
Καποια Energy Saver, Μαρκο, καποτε τα ειχα βαλει κι εγω στου πατερα μου το αμαξι. Ηταν αθλια απο την 1η στιγμη . Γλυστρουσαν πολυ . Τα μονα Μισελεν που μου βγηκαν μαπα


Εγώ ακόμα περιμένω να δοκιμάσω Michelin που και να μου αρέσουν και να αντέχουν στον χρόνο (να βγάζουν 30-40Κ χλμ δηλαδή).

Για τα τελευταία Primacy 4 ακούω πολύ καλά λόγια, αλλά δεν έχω ίδια άποψη...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#797994
markvag έγραψε:
Για τα τελευταία Primacy 4 ακούω πολύ καλά λόγια, αλλά δεν έχω ίδια άποψη...


Πολύ καλό ελαστικό σε όλες τις συνθήκες. Για αντοχή δεν ξέρω, έχω 14000χλμ με αυτά.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#798001
markvag έγραψε:Εγώ ακόμα περιμένω να δοκιμάσω Michelin που και να μου αρέσουν και να αντέχουν στον χρόνο (να βγάζουν 30-40Κ χλμ δηλαδή).

Για τα τελευταία Primacy 4 ακούω πολύ καλά λόγια, αλλά δεν έχω ίδια άποψη...


PS3, PS4 ειναι κορυφη. Και χλμ βγαζουν και κρατημα πολυ καλο
Άβαταρ μέλους
By dimik
#798005
saxon_747 έγραψε:
markvag έγραψε:
Για τα τελευταία Primacy 4 ακούω πολύ καλά λόγια, αλλά δεν έχω ίδια άποψη...


Πολύ καλό ελαστικό σε όλες τις συνθήκες. Για αντοχή δεν ξέρω, έχω 14000χλμ με αυτά.
+1

Τα φοράει από τκ εργοστάσιο το Stonic 17.000χλμ και είναι σαν καινούρια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#798015 Primacy 3 στο ένα κλιο τα πίσω, είναι της πρώτης τοποθέτησης του 2017.
Βεντουζα,ο κωλος δεν γλυστραει ούτε στο βρεγμένο.Υπολοιπο πέλματος γύρω στο 30/100
Χλμ αυτοκινήτου στα 92κ αλλά υπολογίστε ότι φόραγε και τα χειμερινά.
Στο άλλο πάλι primacy 3 πρώτης τοποθέτησης του 2018.
Χλμ έχει 43κ τωρα,είναι στο 60/100 περίπου όπως τα βλέπω, επίσης βεντουζες.
Όταν αλλάξω καρφί για primacy 4.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#798034 Βγήκε και το primacy 4 plus με λιγα reviews ακόμη
https://www.tyrereviews.com/Tyre/Michel ... 4-Plus.htm

και primacy 4
https://www.tyrereviews.com/Tyre/Michelin/Primacy-4.htm
Άβαταρ μέλους
By markvag
#798047
alexandros.K έγραψε:
markvag έγραψε:Εγώ ακόμα περιμένω να δοκιμάσω Michelin που και να μου αρέσουν και να αντέχουν στον χρόνο (να βγάζουν 30-40Κ χλμ δηλαδή).

Για τα τελευταία Primacy 4 ακούω πολύ καλά λόγια, αλλά δεν έχω ίδια άποψη...


PS3, PS4 ειναι κορυφη. Και χλμ βγαζουν και κρατημα πολυ καλο


Giuseppe Busso έγραψε:PS4 λαστιχάρα. Το καλύτερο που έχω βάλει ποτέ...


Ναι, αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει...