Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#849144
mousatos έγραψε:Φοράς γαντάκια , φορμούλες, και το κάνεις μόνος αντί γυμναστικής , που θα έκαμνες έτσι κι αλλιώς.
Αυτό το κάνω ήδη εδώ στα βόρεια. Έχω γρύλο, ροπόκλειδο κτλ.

Στα νότια θέλω να μειώσω αυτές τις δουλειές.

Επίσης οι 18άρες στο 2GT είναι βαριές…
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#849146 Elvet και tsavman ευχαριστώ πολύ.

Αν βρω φύλαξη με κανένα 50€ τον χρόνο θα το κάνω.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#849301
Χρήστος Λάππας έγραψε:Είναι τριτη χρόνια που τα έχω. Hanhook κάτι. Σε διάσταση 225/40/18, 255/35/18

Σε μεγάλες διαστάσεις ξεχνάς τα run flat για χιονολαστιχα, απλά δεν υπάρχουν.


Την ίδια διάσταση είχα κι εγώ. Υπάρχουν, απλά δεν ήταν προτιμητέα. Ακόμα και σε θερινά, μη run flat έβαζα.


tsavman έγραψε:Παπαφλωράτο


Εξαιρετικός επαγγελματίας ο . (ο γαμπρός του Παπαφλωράτου), που το έχει αναλάβει! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#849329 Τι βλέπουμε; Το λινκ βγάζει στην αρχική

edit, το βρήκα:



Πολύ ενδιαφέρον, αν ποτέ βγει στην παραγωγή, θα αποτρέψει πάρα πολλά ατυχήματα.
Άβαταρ μέλους
By cordobaturbogt
#849632 Για οδήγηση στην Θεσσαλονίκη και πέριξ (ελάχιστο βουνό) θα χρησιμοποιουσατε χειμερινά λάστιχα; Σκέφτομαι αρκετές ημέρες, ειδικά κρύα πρωινά με αυτή την παγωμένη υγρασία στο δρόμο, πόσο πολύ γλιστράνε τα καλοκαιρινά ειδικά στην επιβράδυνση, που το abs δουλεύει υπερωρίες με το παραμικρό. Από την άλλη, σκέφτομαι μήπως είναι πιο σώφρων η χρήση all weather επειδή πλησιάζουν αρκετά σε απόδοση τα χειμερινά και το παράθυρο θερμοκρασιακης λειτουργίας είναι πολύ πιο ευρύ από τα πρώτα, άρα θα μπορούν να μείνουν επάνω στο αμάξι για τουλάχιστον 5-6 μήνες σχετικά άνετα και τους υπόλοιπους τα καλοκαιρινά. Έχει κανείς καμιά άποψη για βοήθεια;


< >
Άβαταρ μέλους
By cordobaturbogt
#849661 Για κίνηση στην Θεσσαλονίκη και πέριξ (ελάχιστο βουνό) υπάρχει λόγος να μπουν χειμερινά λάστιχα για λόγους ασφαλείας; Στις χαμηλές θερμοκρασίες και ειδικά τα πρωινά που έχει αυτή την παγωμένη υγρασία παρατηρώ ότι τα καλοκαιρινά γλιστράνε πάρα πολύ και στο παραμικρό φρενάρισμα το abs δουλεύει υπερωρίες χωρίς ιδιαίτερο ζορισμα. Έχω προσέξει ότι το πρόβλημα αρχίσει όταν έχει κάτω από 10 βαθμούς έξω με κορύφωση στους <7 βαθμούς. Από την άλλη, σκέφτομαι μήπως αντί για χειμερινά, βάλω all weather με την σκέψη ότι είναι πολύ κοντά σε απόδοση στα χειμερινά και απείρως καλύτερα από τα καλοκαιρινά σε πολύ κρύες συνθήκες. Επίσης, δεν είναι τόσο ευαίσθητα στις υψηλές θερμοκρασίες οπότε θα μπορούσα θεωρητικά να τα έχω φορεμένα περισσότερους μήνες από τα χειμερινά και το καλοκαίρι με τους καύσωνες να βάλω τα καλοκαιρινά. Καμία άποψη;


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#850141 Εικόνα
Μπήκαν αλλά ακόμα περιμένω να ρίξει χιόνι.
Να το στρώσει λέμε.
Μου άρεσε που είναι έτσι λίγο στενά.
Είδα με ενδιαφέρον ένα συγκριτικό video για στενό και φαρδύ χιονολαστιχο.

https://youtu.be/wf_mIlU82Ac?si=aIDUTG7B_tTgZsaa

Και τα λέει μια χαρά. Εγώ πχ με το μπλοκέ θέλω πρόσφυση για να τραβάει η μούρη.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#850153
glf έγραψε:Εικόνα
Μπήκαν αλλά ακόμα περιμένω να ρίξει χιόνι.
Να το στρώσει λέμε.
Μου άρεσε που είναι έτσι λίγο στενά.
Είδα με ενδιαφέρον ένα συγκριτικό video για στενό και φαρδύ χιονολαστιχο.

https://youtu.be/wf_mIlU82Ac?si=aIDUTG7B_tTgZsaa

Και τα λέει μια χαρά. Εγώ πχ με το μπλοκέ θέλω πρόσφυση για να τραβάει η μούρη.

Αν είναι καλά τα χειμερινά, για πολύ χιόνι, πας παντού, και καλύτερα τα στενότερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By skous
#850191 Τα έβαλα και εγώ στο vw, αναμένω να ρίξει για να βγω βόλτα να δω πόσο καλά είναι.

Πέρυσι, η βόλτα έγινε όταν είχε λιώσει όλο :(


< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#850200
Άβαταρ μέλους
By bebes
#854445 Δεν εχω καθόλου εμπειρια απο χιονοκουβέρτες.
Αυτες τις εχει δοκιμάσει κάποιος;
https://www.allsmart.gr/gia-to-autokini ... les_travel

Είναι εύκολες στο φόρεμα και στο κουβάλημα, αλλά φοβάμαι μήπως σκιστούν στα πρώτα 100 μετρα
Άβαταρ μέλους
By otso
#854481
bebes έγραψε:Δεν εχω καθόλου εμπειρια απο χιονοκουβέρτες.
Αυτες τις εχει δοκιμάσει κάποιος;
https://www.allsmart.gr/gia-to-autokini ... les_travel

Είναι εύκολες στο φόρεμα και στο κουβάλημα, αλλά φοβάμαι μήπως σκιστούν στα πρώτα 100 μετρα


ΟΧΙ ειδικα αυτες που εβαλες .
Δεν ξερω την αντοχη τους , αλλου ειναι το μεγαλο προβλημα .
Συμφωνα με ανθρωπο που τις χρησιμοποιει συχνα , πρεπει να ειναι εξωτερικα συνδεδεμενες πανι, διχτυ ,λωριδες , να μην φαινεται η ζαντα δηλαδη . Γιατι υπαρχει ο μεγαλος κινδυνος να περασει απο μεσα και νατυλιχτει στο ημιαξωνιο ,φρενα , κουλουβαχατα δηλαδη και αντε να ξεμπλεξεις .
Η δευτερη συμβουλη δεν τις περπαταμε στην ασφαλτο
και η τριτη εχουμε μαζι μας αδιαβροχη σακουλα για οταν τις βγαλουμε και οταν παμε σπιτι τις απλωνουμε να στεγνωσουν.
Αυτα.