Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#621111 Σκέφτηκα κι εγώ ν ανέβω Χολομώντα μιας και το 308 έχει χειμερινά αλλά σκέφτηκα αυτό που είδε ο Ξεν οπότε έκατσα στ αυγά μου.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#621112 Εδώ τους έδειξαν και στα βραδυνά δελτία ειδήσεων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#621368 Κορυφαία και στο βρεγμένο και στο χιόνι και ιδιαίτερα οικονομικά (όταν έβγαλα τα Latitude cross είδα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ένα 7-10% διαφορά σε κατανάλωση). Ακόμα ένα χειμώνα βγάζω λογικά κ μετά μαλλον (για τα οποία ακούω καλά λόγια) τα Conti Winter Contact 860.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#745571 Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι για χιονοκουβέρτες για το Tesla. Έχουμε να προτείνουμε κάποια μάρκα-μοντέλο; Τι λένε οι Autosock;

Έψαξα τις τελευταίες 4-5 σελίδες και δε βρήκα κάτι σχετικό.

Η τοποθέτηση πρέπει να γίνει στα πίσω ελαστικά, παρόλο που είναι τετρακίνητο.

https://www.tesla.com/ownersmanual/mode ... 5D587.html
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#745575 Είχα κάποτε, αρκετά ευχαριστημένος και αντέξανε αρκετά χιονοπεράσματα.

JimClark έγραψε: Ακόμα ένα χειμώνα βγάζω λογικά κ μετά μαλλον (για τα οποία ακούω καλά λόγια) τα Conti Winter Contact 860.


τι λέει ο βλάκας :P

Λόγω των ελάχιστων χλμ του χειμώνα του 20 - 21 (έκανα δεν έκανα 3500 χλμ λογω lockdown) τώρα τα αποτελειώνω. Για το τι θα μπει μετά, το βλέπω από του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#745587 Οι Autosock είναι πολύ καλές. Στον πάγο και το χιόνι παρέχουν ισάξιο κράτημα με τις μεταλλικές αλυσίδες, ενώ υστερούν μόνο αν έχεις θαφτεί και πρέπει να «σκάψουν» για να ξεκολλήσεις.
Απλά έλεγξε πρώτα ότι υπάρχει αρκετός χώρος στον θόλο για να μπορείς να τις τοποθετείς και να τις αφαιρείς. Αν δεν υπάρχει και χρειάζεται γρύλος ενώ θα είσαι κολλημένος εκεί που γλιστράει… φασκελοκουκούλωστα.

Πέρσι πούλησα το Bora που δεν το ήθελε η σύζυγος και έμεινα χωρίς αυτοκίνητο για το βουνό καθώς το 325 δεν μπαίνουν πανιά χωρίς γρύλο. Εχω δυο σετ για μπρος και πίσω από τότε που το αγόρασα μόνο και μόνο για να μη μας φάνε οι λύκοι αν μας πιάσει κανένα χιόνι στο χωριό. Αναγκαστικά φέτος έβαλα μια τετράδα καθαρόαιμα χιονολαστιχα Hankook, αγόρασα και ένα kit επισκευής, και ελπίζω για το καλύτερο, αν και με διάσταση 255/35/18 δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.
Τελευταία επεξεργασία από Χρήστος Λάππας και 03 Ιαν 2022, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#745591 Επίσης χρυσός κανόνας για κουβέρτες, ένα ζευγάρι γάντια εργασίας για να μη γίνουν μαύρα τα χέρια

και επειδή αυτές βγαίνουν για μερικές διαστάσεις ελαστικών / μέγεθος αν εισαι από τους τυχερούς που ειναι ψιλοεφαρμοστά, ένα μπουκάλι νερό να βρέξεις το λάστιχο πριν το "ντύσεις". Μπαίνει 10 φορές πιο εύκολα μετά...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#745624 Τελικά μάλλον με βλέπω για αλυσίδες, δεδομένου ότι δεν απαιτούνται δύο σετ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#745677 Επιτρέπονται, χωράνε και μπαίνουν στους πίσω τροχούς, σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
https://shop.tesla.com/fr_fr/product/ch ... ur-model_3