Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#121577 Ζήτησα τιμή για service 45000χλμ σε Grand Vitara 2.0, μοντέλο 2008.

Μεταξύ των άλλων βλέπω:
ΠΑΡΑΦΛΟΥ 11.20*6 =67€ χωρίς εργασία


:dizzy: Παμε καλα;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#121896 Μεγάλο σέρβις σε RAV4 δεύτερης γενιάς μου ζήτησαν 450€ στην Toyota.
Τελικά θα το κάνω εκτός με κάτω από 200€ τα υλικά και ότι βγει σε εργασία.

Περιλαμβάνει:
Λάδια
Βαλβολινες κιβωτίου και ότι υπάρχει στην υπόλοιπη μετάδοση
Υγρά φρένων
Ψυκτικό
Μπουζί ιριδίου
Φίλτρα

Νομίζω αυτά! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By elteo
#121898
224v έγραψε:JUKE 1600 -2012, 40.000km = 60 euros


Τι έκαναν και πλήρωσες τόσο λίγα; Ανοιξαν το καπό το είδαν με το μάτι και το ξανακλεισαν; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Mark
#121906 Σέρβις 3 ετών σε Toyota Yaris diesel. Χωρίς λάδια (είχα πάει δικά μου Castrol 0w30), 156€ μαζί με αλλαγή στα εμπρός τακάκια. Τα λάδια κόστισαν περίπου 50€.

< μου
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#121947 Οι τιμές που έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα είναι μεγάλες για τις δικές μου επισκέψεις. Το δικό μου έχει 3 service: 15.000, 30.000 και 60.000km (ετήσιο, 2 χρόνια, 4 χρόνια). Στο ετήσιο δεν λέω τιμές γιατί το κάνω σε ένα φίλο και πληρώνω έναν καφέ και €40 ανταλλακτικά και λάδια. Στο service των 2 ετών πλήρωσα €150 την τελευταία φορά, σε εξουσιοδοτημένο, με λάδια, φίλτρα, μπουζί, όλα τα υγρά και τακάκια + AC. Στο service των 4 ετών που έχει όλα τα παραπάνω + ιμάντες, καθαρισμό μπεκ, αντλία νερού έχω φτάσει €470 στην αντιπροσωπεία, ενώ στο εξουσιοδοτημένο παίζω στα €400 (στον φίλο κάπου στα €250, αλλά αυτός δεν μετράει). Ίδιες τιμές για το Corsa, ίδιες και για το Polo. Πάντως, για ετήσιο, μου έρχονται διαφημιστικά από αντιπροσωπεία και μιλάνε για €150 πλέον, με αντιστοιχία στο 2 ετών που έγραψα, αλλά χωρίς υγρά και τακάκια.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#122815 Λέω να δώσω το micra για service εδώ. Πέρυσι τους είχα χρησιμοποιήσει για mot και το αμαξάκι πήγε και ήρθε μια χαρά.
19 λίρες για mot, λάδια και φίλτρα με free collection and delivery είναι πολύ δελεαστικά (αρκεί να κάνουν ό,τι λένε). Να το τολμήσω; Παίζει να τους το πάω ο ίδιος να δω τι παίζει. Σε συνοικιακά συνεργεία που είχα ρωτήσει πέρυσι, κάτω από 70 λίρες δεν έπεφτε κανένας :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#122883
Scotch έγραψε:Λέω να δώσω το micra για service εδώ. Πέρυσι τους είχα χρησιμοποιήσει για mot και το αμαξάκι πήγε και ήρθε μια χαρά.
19 λίρες για mot, λάδια και φίλτρα με free collection and delivery είναι πολύ δελεαστικά (αρκεί να κάνουν ό,τι λένε). Να το τολμήσω; Παίζει να τους το πάω ο ίδιος να δω τι παίζει. Σε συνοικιακά συνεργεία που είχα ρωτήσει πέρυσι, κάτω από 70 λίρες δεν έπεφτε κανένας :hmmm:


edit
Βλακείες λέω :slap: 10 λίρες είναι το mot AN κάνεις ένα εκ των κατωτέρω:

- Interim (62,55 λίρες)
Check for damage to bodywork, trims, lamps, number plates, mirrors etc
Check timing belt interval
Check ABS, all interior warning lights and horn
Check condition and operation of all seatbelts
Check operation of interior and exterior lights and switches
Check front and rear windscreen wipers and washers
Check condition and security of windscreen and rear view mirror
Check fuel cap
Check air conditioning
Check & top up power steering reservoir
Check PAS, auxiliary and fan belts
Check pollen/cabin filter
Check battery condition and security
Check clutch operation
Check handbrake operation and travel
Check and top up gearbox oil/axel oil/transfer box oil (if applicable)
Check and top up all under bonnet fluid levels
Check and top up brake fluid
Check and top up anti-freeze
Check and top up clutch fluid
Carry out under body inspection (check for any corrosion)
Replace engine oil (special or long life oils at extra charge)
Replace oil filter
Check condition and security of steering, suspension, mountings and gaitors
Check exhaust system for security and leaks
Check security of fuel lines, brake pipes, hoses and handbrake cables visually
Check for signs of leakage from cylinders / callipers (if applicable)
Check condition of distributor cap
Check condition of tyres and adjust tyre pressures (if required)
Check & record brake pads/shoes for condition & operation
Check & record drums and discs for condition and operation
Extra checks as per manufacturer schedule
Carry out road test
Check exhaust emissions and idle speed
Re-set service light (most models)
Stamp customer's service book
Deliver vehicle to specified address


- Full (interim +27,86 λίρες)
Lubricate door hinges, catches and locks (where required)
Check coolant system for leaks
Check engine cooling fan
Check operation of throttle and lubricate as required
Replace air filter
Replace spark plugs if applicable (at extra cost)
Visually inspect condition of HT leads
Refit wheels (if applicable) / set wheel nut torque
Check engine and gearbox mounts for wear
Test starter motor cranking operation and security
Visually inspect radiator and coolant pipes/hoses for security and leaks
Check all wheel bearings for noise / free play
Remove wheels & check condition and operation of front and rear brakes

Μάλλον ακριβά τελικά ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By apav
#122929 Scotch έαν θες να το πας στην Γλασκώβη, εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από τον γεράκο που πήγαινα την πιτσιρίκα για ανακατασκευή. Τον είχα βρει στο http://www.goodgaragescheme.com/ και μετά από μερικά τηλεφωνήματα σε όλους αποφάσισα να το πάω εκεί. Όταν το πήγα πρώτη φορά, του έριξε μια ματιά όπως περιγράφει το δικό σου service, χωρίς να με χρεώσει. Την επόμενη φορά το πήγα για να αρχίσει η ανακατασκεύη. Μου έφτιαξε μια λίστα του Schindler χωρίς να με χρεώσει και δεν έκανε καμία εργασία γιατί ήταν περίπτωση χάος. Δεν κάνει MOT ο ίδιος, αλλά τα πάει σε άλλο συνεργείο δίπλα και σε χρεώνει 30 ντόπια βολιβιάνος όσα και ο άλλος. Την πρώτη φορά που πήγα για ΜΟΤ με χρέωσε 10 βολιαβιάνος για να το πάει και να το φέρει, αλλά δεν το ξαναέκανε αυτό. Χρεώνει 60 βολιβιάνος την ώρα εργασία και εάν θες μπορείς να του πας τα δικά σου ανταλλακτικά.

Εάν βαριέσε να αλλάζεις λάδια και φίλτρο μόνος σου, χρεώνει 35 βολιβιάνος, συν τα 30 του MOT, πας 65. Στο ΜΟΤ που τα πηγαίνει, για κάποιο ανεξήγητο λόγο, δεν βρίσκουν τις ζημιές που βρίσκει αυτός. Είναι λίγο οικογενειακή περίπτωση συνεργείου που γνωρίζει τους πελάτες του. Κάνει service στα πάντα, συν εταιρικά, συν τα τοπικά unmarked ασφαλίτικα. Βασικά, εγώ που δεν νιώθω άνετα με το στυλ χρεώνουμε τόσο για “service” κάνοντας οπτικούς ελέγχους και βάζοντας σαπούνι στο παγουράκι, προτιμώ να μιλήσω με αυτόν και να του ζητήσω να κάνει συγκεκριμένα πράγματα, παρά να έχω full service history. Πολύ πιθανόν να το κάνει και αυτός όπως τα υπόλοιπα συνεργεία και να σου πουλάει κάποιο πακέτο service, αλλά εγώ πάντα πήγαινα για συγκεκριμένες εργασίες. Προσωπική μου άποψη, μετά από όσα μεταχειρισμένα αντιπροσωπείας είδα με full service history και αλλαγμένα μόνο τα λάδια και το φίλτρο, εάν σε ενδιαφέρει η συντήρηση του αυτοκινήτου, πληρώνεις τα ίδια χρήματα σε ιδιωτικό συνεργείο και αλλάζεις ότι χρειαστεί.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#125411
elteo έγραψε:
224v έγραψε:JUKE 1600 -2012, 40.000km = 60 euros


Τι έκαναν και πλήρωσες τόσο λίγα; Ανοιξαν το καπό το είδαν με το μάτι και το ξανακλεισαν; :lol:


Ελεγχο εκαναν και αλλαξαν και λαδια... αυτο λεει και το βιβλιαρακι κρατησε 40 λεπτα και το σηκωσαν σε γρυλλο για τον ελεγχο. Δεν ειχα καμια παρατηρηση οποτε εκανα ο,τι λεει το manual.. η ετσι πιστευω ... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#125441 @ apav: Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Έχω μερικές απορίες: α) Τι είναι τα βολιβιάνος να έχω μαζί μου; (:lol:) β) Η πιτσιρίκα τι μάρκα είναι; γ) Που βρίσκω τον γεράκο; :)
Άβαταρ μέλους
By apav
#125570 :innocent:

Τα βολιβιάνος τα ανακάλυψα από τα αρμενάκια (http://armenakia.blogspot.co.uk/) :s_yummy

Η πιτσιρίκα ήταν το περιβόητο πράσινο coupe Xsara (aka Zara), το οποίο μας άφησε χρόνους άδοξα και άδικα (https://www.youtube.com/watch?v=m7WwAv-qJJw) :inlove:

Τον γέροντα Billy θα τον βρεις στο Gallowgate, πίσω από το Barrowland :s_roses

http://www.goodgaragescheme.com/pages/g ... gow&check=

https://www.google.co.uk/maps/@55.85586 ... 312!8i6656

Αυτό που γράφει για MOT on site, δεν ισχύει. Τις περισσότερες φορές τα πηγαίνει εδώ:

https://www.google.co.uk/maps/@55.85666 ... 312!8i6656

Την τελευταία φορά που πέρασα MOT, έκοψε ο δήμος με τα χορτοκοπτικά τα καλώδια του τηλεφώνου και μου έφτιαξε ένα χειρόγραφο certificate και θα ξαναπήγαινα να μου εκτυπώσει το κανονικό γιατί η ζημιά έγινε όταν ο άλλος έκανε τον έλεγχο και δεν μπορούσε να τον σταματήσει. Στο https://www.gov.uk/check-mot-history-vehicle φαινόταν κανονικά, αλλά μου είπε ότι μέχρι να του φτιάξει τα καλώδια και να κάνει κανονικά εκτυπώσεις, θα τα πήγαινε κάπου αλλού πιο μακριά για να μην παραξενεύονται οι πελάτες. Τα έφτιαξαν μετά από μία εβδομάδα, αλλά τελικά δεν πρόλαβα να επιστρέψω να το πάρω.

Για να το πας, η πιο εύκολη και γρήγορη λύση είναι να κλείσεις ραντεβού. Είτε πας εκεί και το κανονίζεις, είτε του τηλεφωνείς και του λες ότι θες να σου κάνει service, λάδια, ή ότι άλλο χρειαστείς, συν το MOT. Το πας πρωί πρωί, του ρίχνει μια ματιά για λάμπες, καθαριστήρες, και ότι άλλο κόβει ο MOT, και μετά το πάει δίπλα. Σε κανά 2ώρο σου τηλεφωνεί για να εγκρίνεις τις επισκεύες. Μόνο τότε θα σου κάνει τις εργασίες που του έχεις ζητήσει, γιατί μπορεί ο ΜΟΤ να σου βγάλει κανά κοστουμάκι που δεν θα θες να το κρατήσεις πια. Εάν του έχεις πει ότι θέλεις μόνο ΜΟΤ και τα λάδια, το πολύ πολύ να στο ετοιμάσει χωρίς να σου τηλεφωνήσει εάν δεν βγάλει ζημιές στο MOT ή χρειάζεται κάτι που δεν στοιχίζει. Εάν τελικά του το αφήσεις για να αλλάξεις και τα λάδια, ζήτησε του να τα αλλάξει με τον κλασσικό τρόπο και όχι με την αντλία.

Γενικά για ότι θες, μίλησε μαζί του πριν το πας για να συννενοηθείτε. Από μόνος του σου κάνει ένα σύντομο μάθημα στο τέλος για το τι άλλαξε και σου δείχνει την ζημιά πάνω στο ανταλλακτικό που άλλαξε. Τώρα εάν εσύ αλλάξεις μόνο τα λάδια και έχει άλλους πέντε στην ουρά, μην περιμένεις και πολλά. Φαντάζομαι ότι το ξέρεις ότι μπορείς να το πας ένα μήνα νωρίτερα από την λήξη του ΜΟΤ και να κρατήσεις την ίδια ημερομηνία επαναελέγχου. Εάν το κάνεις αυτό και κοπεί στο ΜΟΤ, δεν θα μπορείς να το κυκλοφορήσεις, αλλά δεν θα πληρώσεις για το δεύτερο ΜΟΤ, παρόλο που το χαρτί που παίρνεις αναφέρει ειδική χρέωση εάν το βγάλεις από το MOT centre για να το φτιάξεις. Εάν κάτι πάει στραβά και το αυτοκίνητο δεν προλάβει να το ξαναπεράσει πριν το τέλος της ημέρας, θα στο κλειδώσει μέσα στο μαγαζί για ασφάλεια. Γι’ αυτό τον βολεύει το σύστημα με τα ραντεβού, για να κανονίζει τον φόρτο εργασίας και να μην του μένουν αυτοκίνητα μέσα και μένεις εσύ ουσιαστικά χωρίς αυτοκίνητο για δύο μέρες.

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#127156 @ apav: Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Το MOT θα ισχύει για 4-5 ημέρες ακόμη, από τη στιγμή που θα έχω το αυτοκίνητο στα χέρια μου, οπότε θα πεταχτώ μια βόλτα από τον γεράκο για μια πρώτη επαφή. Λάδια να πάω δικά μου (από Halford's ίσως;) ή θα στραβώσει;
Εκτός από λάδια, τι άλλο μπορεί να χρειάζεται; Είναι μοντέλο 1998 και πέραν των βασικών (λάδια-φίλτρα) δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο ( :ninja: ). Μήπως ήρθε/πέρασε η ώρα για ιμάντα εκκεντροφόρου; Εκεί βέβαια θα διπλασιάσω την αξία του αυτοκινήτου (ζήτημα να πιάνει κανένα 500ρικο), αλλά προκειμένου να μείνω πουθενά και να έχω και τα παιδιά μαζί... :lipsealed: Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση θα δώσω κάτι παραπάνω και θα πάρω κάτι πιο άνετο :inlove: .
Άβαταρ μέλους
By apav
#127436 Ναι μπορείς να του πας ότι ανταλλακτικά θες δικά σου.

Τι άλλο μπορεί να χρειάζεται ένα αυτοκίνητο που ήταν αραγμένο έξω στο χιόνι και την βροχή για 11 μήνες; Πολλά! Όσο λιγότερο το χρησιμοποιείς, τόσο περισσότερα θα σου βγάζει. Καινούργιο το είχες αγοράσει;

Καδένα έχει το Micra. Φαντάζομαι τις βαλβίδες δεν τις έχεις κοιτάξει ποτέ, αλλά δεν ξέρω πόσο αξίζει να το κάνεις αυτό. Κάνεις τουλάχιστον 1Κ χλμ όσο είσαι εδώ;

Εγώ θα άλλαζα τα φίλτρα, λάδια, ψυκτικό και μπουζί στο σπίτι, και θα το πήγαινα για ΚΤΕΟ, συν ευθυγράμμιση εάν δεν του έχεις κάνει ποτέ, συν αλλαγή των υγρών φρένων.

Με βάση και το άλλο θέμα που άνοιξες, μην το πουλήσεις και μην αγοράσεις τίποτα. Κάνε όνειρα ναι αλλά μην δώσεις το Micra για να μπλέξεις. Πήγαινε το για ΜΟΤ και δώσε ότι χρειαστεί για να το φτιάξεις και είσαι εντάξει για 1 μήνα.

Το Touareq μοιάζει τέλειο για να τις φας από την γυναίκα σου. Έχει σκάσει η αεράναρτηση μπροστά, δεν έχει ΜΟΤ και γενικά είναι το τέλειο drug dealer delivery motor.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#127464 Το touareg που εβαλες ειναι το απολυτο λεμονι Scotch. Το λεει και ο μαντρας αλλωστε. Σκεψου... Αν ημουν Αγγλια θα πηγαινα να το δω ετσι απο περιεργεια. Αλλα δεν θα ειμαι για τις επομενες 20 μερες πρπ. Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω.