Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By g47
#742356 Service 6μηνου.
Μετρηθηκε ως το ετησιο των 180 μηνών ή 300k km.
Το οχημα εχει 60k km.

Αλλαγη υγρων εκτος αντιψυκτικου, ολων των φιλτρων, αντικατασταση σε κοπιτσες στη μια επενδυση της πορτας, γενικος ελεγχος.
Λαδια δικα μου 68 ευρώ.
Συνολο 311 ευρω.

Πηρα και προσφορα για αλλαγη ψυγειου που συντομα πρεπει να αλλαχθει γιατι εχει πολυμεριστει η πλαστικη λεκανη του και δε θελουμε να σκασει, ποσο μαλλον σε wankel.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#744705 Εικόναshow me a map of where i am now
Παραθέτω δύο εργασίες που έγιναν στο αυτοκίνητο μου. Αλλαγή υγρών φρένων και βαλβολίνες κιβωτίου. Εργασία 78.40 προ εκπτωσης και ΦΠΑ. :dizzy:
Βαλβολίνη το αμάξι παίρνει 1.9 λίτρα.
63€ το λίτρο η βαλβολίνη. :dizzy: :vava:
Σε ερώτηση μου για τις βαλβολινες εμπορίου και τις εργοστασιακές για το τι διαφορές έχουν, μου απάντησαν ότι έχουν και μάλιστα τεράστια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις εργοστασιακές για αυτό και τις άλλαξα τελικά. :s_whiteflag :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#744714 Είχα ξεχάσει να το ανεβάσω όπου μου άλλαξαν αντλία καυσίμου χαμηλής πίεσης ( πίσω) και τους διακόπτες των παραθύρων στην πόρτα του οδηγού. Αν και είχαν πάει πολλές φορές σε γνωστή αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης εντός εγγύησης για το ίδιο θέμα δεν μου το έφτιαξαν και τελικά το έφερα στην Αθήνα μετά από μια εβδομάδα από την τελευταία μου επίσκεψη στην αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης και μου το έλυσαν το θέμα της αντλίας. Άναβε μόνο βλάβη Σταρτ στοπ σαν μήνυμα σε μένα αλλά στο διαγνωστικό φαινόταν ότι ήταν θέμα καυσίμου. Η εγγύηση είχε λήξει και μου κάλυψαν ένα μέρος της αντλίας και το υπόλοιπο το έβαλα εγώ. :metalo:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#744723
mousatos έγραψε:θα μας δώσεις το όνομα της αντιπροσωπείας στη Θεσ/νικη ; :innocent:

Μία είναι :lol: , Κατακης
Άβαταρ μέλους
By Serf
#744792
thanasisr16 έγραψε:
mousatos έγραψε:θα μας δώσεις το όνομα της αντιπροσωπείας στη Θεσ/νικη ; :innocent:

Μία είναι :lol: , Κατακης


Αποδεικτικά από τις επισκέψεις στο συνεργείο όπου ΔΕ βρέθηκε το πρόβλημα έχεις; Δελτίο παραλαβής του αυτοκινήτου με το πρόβλημα που δήλωνες; Κάτι; Με αυτά, ένα καλογραμμένο-αναλυτικό κείμενο ιστορικού και με το τιμολόγιο επισκευής από την Αθηναϊκή αντιπροσωπεία θα πήγαινα στον επίσημο εισαγωγέα και θα απαιτούσα και τα υπόλοιπα μισά χρήματα, με τις κλασικές απειλές (αν χρειαστούν) για Συνήγορο Καταναλωτή/ Γενική Γραμματεία Καταναλωτή/ κτλ.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#744800
Serf έγραψε:
thanasisr16 έγραψε:
mousatos έγραψε:θα μας δώσεις το όνομα της αντιπροσωπείας στη Θεσ/νικη ; :innocent:

Μία είναι :lol: , Κατακης


Αποδεικτικά από τις επισκέψεις στο συνεργείο όπου ΔΕ βρέθηκε το πρόβλημα έχεις; Δελτίο παραλαβής του αυτοκινήτου με το πρόβλημα που δήλωνες; Κάτι; Με αυτά, ένα καλογραμμένο-αναλυτικό κείμενο ιστορικού και με το τιμολόγιο επισκευής από την Αθηναϊκή αντιπροσωπεία θα πήγαινα στον επίσημο εισαγωγέα και θα απαιτούσα και τα υπόλοιπα μισά χρήματα, με τις κλασικές απειλές (αν χρειαστούν) για Συνήγορο Καταναλωτή/ Γενική Γραμματεία Καταναλωτή/ κτλ.

Τα έχω όλα τα χαρτιά μαζεμένα σε έναν φάκελο, με την αιτιολογία εισόδου κάθε φορά. Τους πήρα και τηλέφωνο αλλά η απάντηση ήταν ότι εμείς πήγαμε με τις εντολές του εργοστασίου. Αυτοί έκλεισαν την εντολή εντός εγγύησης ότι το αμάξι είναι οκ ενώ αν είχαν αφήσει την εντολή ανοιχτή θα μπορούσα να το είχα επισκευάσει χωρίς κόστος.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#744812 Στη θέση σου θα έστελνα ένα τελευταίο email στον επίσημο εισαγωγέα ζητώντας τα υπόλοιπα μισά χρήματα παραθέτοντας όλα τα στοιχεία θέτοντας συγκεκριμένη διορία απάντησης, π.χ., 15 ημέρες αργότερα. Κι αμέσως μετά:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

Δεν έχεις να χάσεις κάτι, πέρα από μισή-μία ώρα για να ετοιμάσεις ιστορικό και να υποβάλεις την καταγγελία.