Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#744814 Μπορεί να κάνει μπορεί κάτι, μπορεί και να μην κάνει τίποτα. Απλά δεν "κοστίζει" κάτι το να αποτανθεί κάποιος στον Συνήγορο για να διεκδικήσει το όποιο δίκιο του.

EDIT: Αν η καταγγελλόμενη εταιρεία επιδείξει πλήρη απροθυμία συμμόρφωσης (εφόσον το πόρισμα είναι υπέρ του καταγγέλλοντα), γίνεται δημοσιοποίηση των στοιχείων της καταγγελλόμενης εταιρείας και του πορίσματος => αρνητική δημοσιότητα. ( http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_I ... edure.html )

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#744830 Δεν είδα να ιδρώνει το αυτάκι της ΔΕΗ όταν τους απείλησα οτι θα προσφύγω στο συνήγορο του καταναλωτή για το λάθος συμβόλαιο που μου έστειλαν και την extra 100αρα που με χρέωσαν για ρήτρα αναπροσαρμογής για κατανάλωση 2 εβδομάδων εως ότου γίνει δεκτή η δεύτερη αίτησή μου στο πρόγραμμα HomeOnLine.
Η καταγγελία έγινε και μετά από 3 βδομάδες μου ζητήθηκε σκαναρισμένη ταυτότητα για να πρωτοκολληθεί. Αναμένω 0 αποτελέσματα στη συνέχεια, θα ενημέρωσω αν βγεί κάτι στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#744834
Serf έγραψε:Μπορεί να κάνει μπορεί κάτι, μπορεί και να μην κάνει τίποτα. Απλά δεν "κοστίζει" κάτι το να αποτανθεί κάποιος στον Συνήγορο για να διεκδικήσει το όποιο δίκιο του.

EDIT: Αν η καταγγελλόμενη εταιρεία επιδείξει πλήρη απροθυμία συμμόρφωσης (εφόσον το πόρισμα είναι υπέρ του καταγγέλλοντα), γίνεται δημοσιοποίηση των στοιχείων της καταγγελλόμενης εταιρείας και του πορίσματος => αρνητική δημοσιότητα. ( http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_I ... edure.html )

Εικόνα



Τρίχες κατσαρές... Αν και όταν και εφόσον, ίσως κάποια στιγμή το χειρότερο να τους κάνει μπου σε μία ανακοίνωση που κανείς δεν θα διαβάσει... Διαισθάνομαι πολλά @@ να ξύνονται. :lol:

Τα έχω δοκιμάσει με το Citroen της υπογραφής. Αποτέλεσμα; 0 Εναλλακτικά, τους πας δικαστικά και μετά από καμιά δεκαετία +, αφού έχεις πληρώσει δικαστικά και τον χρόνο σου, λογικά, θα δικαιωθείς, θα σου επιδικαστεί κάποιο ποσό, το οποίο δεν θα πληρώσουν και θα πας και πάλι με έννομα μέσα (= και άλλα έξοδα και χρόνος) για να τους κάνεις κάποια κατάσχεση... Στην οποία θα ασκήσουν έφεση όσο μπορούν και εν τέλει θα πληρώσουν όταν εξαντληθούν όλα τα μέσα (αν στο μεταξύ δεν έχεις βάλει καμιά θηλιά γύρω από τον λαιμό σου από το παραπάνω μπάχαλο). Ε, σε καμιά 20ετία, αν όλα πάνε καλά, θα έχεις δικαιωθεί.

Απλά αποφάσισα να μην ξαναπάρω αμάξι από τον όμιλο Συγγελίδη, γιατί συμπεριφέρθηκαν σαν απατεώνες.

Συμπέρασμα; Συμφωνώ απολύτως με τον μουσάτο: Μπανανία. + - Οι καταναλωτές είναι απολύτως απροστάτευτοι. Στην πράξη, στα λόγια χορτάσαμε...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#744931 Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε μια ατομικη νομική προστασία στο να κάνουν λίγο πίσω μιας και γνωρίζουν ότι δικαστικά έξοδα περίπου 10.000€ δε θα τα βάλει από την τσέπη του ο ιδιώτης οπότε στα @@ του.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι τέτοιες μαγκιες δεν κάνουν σε εταιρίες που έχουν νομικούς συμβούλους για αυτούς ακριβώς τους λόγους.
Άρα βρίσκουνε και τα κάνουν. Ο συνήγορος του καταναλωτή απορώ γιατί υπάρχει.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#745548
panos2171 έγραψε: Ο συνήγορος του καταναλωτή απορώ γιατί υπάρχει.

< >


Μετά από την εμπειρία μου, το ίδιο κι εγώ...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745941 Σερβις σημερα στο Γερμανικο κλιο.
Φιτρο αερος,λαδιου,πετρελαιου,καμπινας ενεργου ανθρακα αγορασμενα απο εμενα στα 50 ευρω.Ολα purflux=πρωτης τοποθετησης ρενωλτ.
Λαδια elf fe 5/30 5 lit 36 ευρω.
Ανοιξαμε να καθαρισουμε και τα πισω φρενα,μονο καθαρισμα ηθελαν,ηταν πρακτικα καινουρια.Εμπρος τα ειχαν αλλαξει πριν το παρω στη Γερμανια.
Τοποθετηθηκε και η κεραια καρχαριας,αυτος δεν γαμοσταυριζε,αλλα του πηρε και αυτου πανω απο 1 ωρα δουλεια.
Εξειδικευμενο Ρενωλτ στο Χαιδαρι (ΚΟΡΕΝΤΑ) ολα μαζι 80 ευρω.
Πολυ καλοι,φανηκαν γνωστες,απαντησαν σε ερωτησεις,κερασαν και καφε.
προσεκτικοι και καθαροι στη δουλεια τους.Σφιξιμο με δυναμοκλειδο τροχοι.
Συνισταται ανεπιφυλακτα. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By edmond
#745948 Σου προτείνω και τον Κλαδάκη στους Αγίους, πίσω από τις 3 Γέφυρες.
Ποτέ δεν είχα παράπονο με το μεγκάν. Γνώστης, οικονομικός, ότι δεν χρειάζεται αλλαγή δεν το αλλάζει(όχι ντε και καλά), πάντα με απόδειξη όλες οι εργασίες και μόνο ρενό μέσα στο συνεργείο(αν έχει σημασία αυτό).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745949 Τον εχω ακουσει,στα υποψιν Αργυρη,ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748262 Ημερα σερβις η χθεσινη για το Panda και εγιναν:
-Λαδια
- Αλλαγη τα 3 φιλτρα, λαδιου, αερα, καμπινας
- Μπουζι
- Θερμοστατης
- Σετ ιμαντα χρονισμου με αντλια νερου
- Παραφλου
- Αλλαγη φλαντζας καπακιου βαλβιδων με ελεγχο τους.
- Εργασια
Ολα μαζι με αποδειξη 300€

Καποια μπορουσαν να πανε λιγο αργοτερα, ο ιμαντας βασικα, αλλα δεν υπηρχε λογος να ξαναπαω σε 3-4 μηνες

Τωρα το viagrι αρκουδακι γουργουριζει ευχαριστημενο :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#748263 Γιατί φαντάζομαι ο προηγούμενος το είχε του πεταματού :shifty: :shifty:
Ειδικά μετά τα 350.000χλμ(ούπς, sorry :s_bye ) το είχε αφήσει στην μοίρα του.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#748269
Νίκος Παππάς έγραψε:Ημερα σερβις η χθεσινη για το Panda και εγιναν:
-Λαδια
- Αλλαγη τα 3 φιλτρα, λαδιου, αερα, καμπινας
- Μπουζι
- Θερμοστατης
- Σετ ιμαντα χρονισμου με αντλια νερου
- Παραφλου
- Αλλαγη φλαντζας καπακιου βαλβιδων με ελεγχο τους.
- Εργασια
Ολα μαζι με αποδειξη 300€

Καποια μπορουσαν να πανε λιγο αργοτερα, ο ιμαντας βασικα, αλλα δεν υπηρχε λογος να ξαναπαω σε 3-4 μηνες

Τωρα το viagrι αρκουδακι γουργουριζει ευχαριστημενο
Σε ποιο σέρβις, γιατί το 500ακι πλησιάζει η ώρα για σέρβις.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#748270
Νίκος Παππάς έγραψε:Ημερα σερβις η χθεσινη για το Panda και εγιναν:
-Λαδια
- Αλλαγη τα 3 φιλτρα, λαδιου, αερα, καμπινας
- Μπουζι
- Θερμοστατης
- Σετ ιμαντα χρονισμου με αντλια νερου
- Παραφλου
- Αλλαγη φλαντζας καπακιου βαλβιδων με ελεγχο τους.
- Εργασια
Ολα μαζι με αποδειξη 300€

Καποια μπορουσαν να πανε λιγο αργοτερα, ο ιμαντας βασικα, αλλα δεν υπηρχε λογος να ξαναπαω σε 3-4 μηνες

Τωρα το viagrι αρκουδακι γουργουριζει ευχαριστημενο :lol:


πολυ καλη τιμη Νικο!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748287
224v έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ημερα σερβις η χθεσινη για το Panda και εγιναν:
-Λαδια
- Αλλαγη τα 3 φιλτρα, λαδιου, αερα, καμπινας
- Μπουζι
- Θερμοστατης
- Σετ ιμαντα χρονισμου με αντλια νερου
- Παραφλου
- Αλλαγη φλαντζας καπακιου βαλβιδων με ελεγχο τους.
- Εργασια
Ολα μαζι με αποδειξη 300€

Καποια μπορουσαν να πανε λιγο αργοτερα, ο ιμαντας βασικα, αλλα δεν υπηρχε λογος να ξαναπαω σε 3-4 μηνες

Τωρα το viagrι αρκουδακι γουργουριζει ευχαριστημενο
Σε ποιο σέρβις, γιατί το 500ακι πλησιάζει η ώρα για σέρβις.

.

Στα 124.300 χλμ ή 15 χρονια ή 15 μερες...τοσο το εχω :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#748347
edmond έγραψε:Γιατί φαντάζομαι ο προηγούμενος το είχε του πεταματού :shifty: :shifty:
Ειδικά μετά τα 350.000χλμ(ούπς, sorry :s_bye ) το είχε αφήσει στην μοίρα του.


Σκέψου όμως, άντεξε άλλα 150Κ χλμ πρακτικά χωρίς καν αλλαγή λαδιών :metalo: Και κάθε μέρα σκίσιμο :metalo: Ιταλοί ρε φίλε :metalo:





:shifty: :shifty: :shifty: