Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#534856 Με αφορμή τα παραπάνω, στο Clio το φίλτρο πετρελαίου αντικαθίσταται κάθε 60.000χλμ. Στην πρώτη αλλαγή έβαλα το original το οποίο είναι της Mahle και το οποίο αλλάζει ολόκληρο. Τώρα στα 120.000χλμ μπήκε purflux το οποίο ουσιαστικά είναι μόνο το φίλτρο μέσα μαζί με καινούριες βιδες και τσιμουχακια στο περίβλημα του original, είναι οκ σαν λύση από άποψη αποδοτικότητας και αντοχής ή να φροντίσω να το αλλάξω νωρίτερα?

< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#535800 Επικοινώνησα με Nissan στις Σερρες και μου είπαν 84€ και ότι περιλαμβάνει μόνο λαδια και φίλτρο λαδιού..Ρώτησα για φίλτρο πετρελαίου και μου είπαν ο κατασκευαστής δίνει αλλαγή στα 80000 και αυτοί προληπτικά το αλλάζουν στα 60000...εγώ παντως όπως και να έχει θα τ αλλάξω και τώρα στις 15000 όποτε θα επανέλθω αφού κάνω το service να σας πω τιμή..


< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#535814 Δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξεις το φίλτρο πετρελαίου από τις 15χιλ. χλμ., αλλά στα λεφτά σου εσύ κάνεις κουμάντο :) :)
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#535818
Andreasdik έγραψε:Δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξεις το φίλτρο πετρελαίου από τις 15χιλ. χλμ., αλλά στα λεφτά σου εσύ κάνεις κουμάντο :) :)


Νομίζω πως δεν είναι τοσο θέμα χρημάτων,γιατί προφανώς δεν μου περισσεύουν ,αλλά σ ένα καινουριο αυτοκίνητο και με όχι τοσο καλά πετρέλαια στην Ελλάδα δεν θα κολλούσα σε 30-40€(εκει το υπολογίζω)


< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#536135
manoliossss έγραψε:Νομίζω πως δεν είναι τοσο θέμα χρημάτων,γιατί προφανώς δεν μου περισσεύουν ,αλλά σ ένα καινουριο αυτοκίνητο και με όχι τοσο καλά πετρέλαια στην Ελλάδα δεν θα κολλούσα σε 30-40€(εκει το υπολογίζω)


Τσάμπα λεφτά τόσο νωρίς. Συν οτι ρισκάρεις να σου βάλουν κατώτερης ποιότητας φιλτρο απο τόσο
Καλυτερα ακολουθησε τις οδηγίες του κατασκευαστή και βάζε πετρελαιο απο ενα αξιόπιστο πρατηριο
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#536159
Andreasdik έγραψε:]Εικόνα


Δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία για κάποιο λόγο, μάλλον γιατί πέρασε καιρός απο τη δημοσίευση.
Οπότε να γράψω με παράθεση ότι δεν επιθυμώ τη δημοσίευση της φωτογραφίας σε άλλο site πλην του petrolheads.gr

Sorry, αλλά το είδαμε και αυτό :) :)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#536275 Δε νομίζω ότι μπορείς να απαιτήσεις κάτι τέτοιο. Και δεν έχει και νόημα...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#536293 Δεν μπορώ να ζητήσω μια φωτογραφία μου να δημοσιοποιείται όπου εγώ θέλω;;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#536317 Μπορείς να ζητήσεις ότι θέλεις και θα έχεις δίκιο, αλλά το θέμα είναι πως το εφαρμόζεις... :lol: Δεν χρειάζεται καν εγγραφή στο φόρουμ για να κάνει κάποιος ένα copy-paste όπου αλλού θέλει... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By xenos
#536335
Andreasdik έγραψε:Δεν μπορώ να ζητήσω μια φωτογραφία μου να δημοσιοποιείται όπου εγώ θέλω;;


Την ποσταρεις εδω, την βλεπουμε 1000 νοματαιοι κ την βαζει ενας σε αλλο φορουμ με αλλο ονομα. Τι θα κανεις; Πιαστο αβγο ...ειναι η φαση. Δεν μπορεις να επιβαλεις (με νορμαλ τροπο σε νορμαλ χρονο) τπτ εκτος αν ειναι κατι extreme.
Ποσο δε μαλλον με το να κανεις μια δηλωση οπως η παραπανω.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#536344 Το θέμα είναι ότι ο Admin του 4Τ δέχθηκε την επιθυμία μου και ας πάμε παρακάτω.
Θα μου πεις και ανέβηκε και στο μπλαμπλα.gr forum που να το ξέρεις;;

markvag έγραψε:Δεν χρειάζεται καν εγγραφή στο φόρουμ για να κάνει κάποιος ένα copy-paste όπου αλλού θέλει... :s_wink


Αυτό δεν το ήξερα.... :ninja: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#536366
theo13 έγραψε:
manoliossss έγραψε:Νομίζω πως δεν είναι τοσο θέμα χρημάτων,γιατί προφανώς δεν μου περισσεύουν ,αλλά σ ένα καινουριο αυτοκίνητο και με όχι τοσο καλά πετρέλαια στην Ελλάδα δεν θα κολλούσα σε 30-40€(εκει το υπολογίζω)


Τσάμπα λεφτά τόσο νωρίς. Συν οτι ρισκάρεις να σου βάλουν κατώτερης ποιότητας φιλτρο απο τόσο
Καλυτερα ακολουθησε τις οδηγίες του κατασκευαστή και βάζε πετρελαιο απο ενα αξιόπιστο πρατηριο



Τελικά παιδιά είχατε δικιο..Σήμερα που έκανα service μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να το αλλάξω από τώρα...Από κόστος είναι φθηνό και έχει δυο επιλογές ,είτε να αλλάξω μόνο το εσωτερικό του φίλτρου με 25€ είτε μαζί με το μεταλλικό κομμάτι από έξω στα 45€ αλλά μου είπαν πολλές φορές ότι είναι τζάμπα λεφτά να το άλλαζα από τώρα..Όποτε,πρώτο σέρβις (15000)λαδια φίλτρο λαδιού,και κόστος 74€!


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#536367
Andreasdik έγραψε:
markvag έγραψε:Δεν χρειάζεται καν εγγραφή στο φόρουμ για να κάνει κάποιος ένα copy-paste όπου αλλού θέλει... :s_wink


Αυτό δεν το ήξερα.... :ninja: :ninja:


Τι δεν ήξερες ρε συ; Η φωτογραφία αυτή είναι από τα πιο δημοφιλή ποστς μου και στα 8 φόρουμ που συμμετέχω. :lol: :lol: :lol:

Πλάκα κάνω, ε... :s_blush
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#536791 Αλλαγή λαδιών και φίλτρων για το Daihatsu σήμερα.
4 λίτρα λάδι 30€.
Φίλτρα δωρεάν. :ninja:
Εργασία από τη γυναίκα ( :inlove: ) και τον πατέρα της.

Καλά πήγε. :s_biggrin