Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#515901
dimviii έγραψε:παντως και το r5 gt to 1990 kai to 306 6 του 2000 ειχαν μετρητη σταθμης λαδιου,και παντα εδειχνε σωστα.


Και το 206 μου είχε τέτοια ένδειξη. Όταν άναβες το μοτέρ σου έδειχνε πόσο λάδι είχε. Και εκεί πάντα αξιόπιστο. Και βλέπω πως οι Γάλλοι το είχαν αυτό στο σύστημα από πολύ πιο πριν το 206! :inlove:

Απλά είχε και τη βέργα σε περίπτωση που κάτι χαλάσει στα ηλεκτρονικά. Καλό είναι να υπάρχει και ένα back-up σε τόσο σημαντικά συστήματα νομίζω...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#515909 Εγώ πάντως δεν γνώριζα ότι υπάρχει από τόσο παλιά το σύστημα. Καλό θα ήταν να το έχουν όλα. :)
Αν και το σημαντικότερο έξτρα (που θα έπρεπε να γίνει υποχρωτικό) αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι είναι εκείνο που σου δείχνει αντικείμενο στη νεκρή γωνία.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#521531 Ετησιο σερβις στο Toyota Corolla e12 1600 της οικογενειας στα 173Κ χλμ.

Λαδια Castrol 10w-40. Προταση του μηχανικου να τα δοκιμασω. Τα εβαλα να δω.
Φιλτρα αερος, καμπινας, λαδιου, ελεγχος στα φρενα που εχουν ψωμι ακομα.

Κοστος ολα μαζι 110€.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#521564
diplomat έγραψε:Kάπως πολλά μου φαίνονται σύντροφε.

Αντιπροσωπεία ή έξω;

Εξω.
Αλλα μετα απο αυτα που ειδα τον τελευταιο χρονο, ( αλλο φιλτρο αερα που μπηκε στριμωχτα στην θεση, μη αλλαγη του φιλτρου καμπινας ενω πληρωθηκε κ.α. ) ειπα να σταματησω τα πειραματα.
Ο καλος μαστορας μπορει να ειναι ακριβοτερος αλλα τελικα βγαινει φθηνοτερος :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#521568 Με απόδειξη ή χωρίς;
Αν με, είναι τσιμπημένο.
Αν χωρίς, είναι πανάκριβο.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#521574
Asimov έγραψε:Με απόδειξη ή χωρίς;
Αν με, είναι τσιμπημένο.
Αν χωρίς, είναι πανάκριβο.

+1

Τα ίδια ακριβώς, με λάδια 10w 40 της liqui moly, φ. καμπίνας ενεργου άνθρακα, φ. λαδιού και φ. αέρα, στα 80€ μαζί με το ΦΠΑ, τελική τιμή (αφορούσε Suzuki ignis, επαρχία βέβαια όχι Αθήνα).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#521579
Asimov έγραψε:Με απόδειξη ή χωρίς;
Αν με, είναι τσιμπημένο.
Αν χωρίς, είναι πανάκριβο.

Με.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#521582 Εργασία, ανταλλακτικά, τα πάντα;

Τεσπα, σε αντιπροσωπεία δεν θα σου πήγαινε πάνω από 110-120.
Επίσης η τιμή σε μαστρομητσους σπανίως έχει να κάνει με την ποιότητα των υπηρεσιών.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#521587 Η εμπιστοσύνη στα ζητήματα μηχανικών είναι σχετική έννοια, αυτό έχω τουλάχιστον καταλάβει μετά από τα λίγα χρόνια τριβής μαζί τους.

Στην πραγματικότητα, δεν μπορώ ποτέ να είμαι σίγουρος ότι όντως γίνεται σοβαρή δουλειά, καθότι δεν ξέρω να βιδώνω ούτε βίδα, οπότε κοιτάω να πηγαίνω σε άτομο που είναι περίπου στο μέσο όρο τιμολογιακά και δείχνει μια στοιχειώδη ζέση για το αντικείμενο.

Τα τελευταία τέσσερα χρόνια πηγαίνω σε συγκεκριμένο άνθρωπο και, ενώ νιώθω ότι είμαι ευχαριστημένος, δεν τον έχω προτείνει σχεδόν πουθενά, γιατί ξέρω ότι η αντίληψή μου δεν επαρκεί για να καταλάβω το πραγματικό αντίκρυσμα της ποιότητας της εργασίας του.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521591
Asimov έγραψε:Εργασία, ανταλλακτικά, τα πάντα;
Τεσπα, σε αντιπροσωπεία δεν θα σου πήγαινε πάνω από 110-120.
Επίσης η τιμή σε μαστρομητσους σπανίως έχει να κάνει με την ποιότητα των υπηρεσιών.


Έτσι είχα πει και εγώ μια φορά στη μάνα μου για το γιάρις και μου φόρεσαν μια 200άρα αν θυμάμαι καλά. :omg:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#521592 Θυμάμαι όταν είχα πάρει το κορολλάκι, το είχα πάει στην αντιπροσωπεία για να το δουν και να μου βγάλουν μια προσφορά για τυχόντα συμμαζέματα.

Η προσφορά ήταν just shy από την τιμή αγοράς του ρδελακίου μου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#521595
xenos έγραψε:
Asimov έγραψε:Εργασία, ανταλλακτικά, τα πάντα;
Τεσπα, σε αντιπροσωπεία δεν θα σου πήγαινε πάνω από 110-120.
Επίσης η τιμή σε μαστρομητσους σπανίως έχει να κάνει με την ποιότητα των υπηρεσιών.


Έτσι είχα πει και εγώ μια φορά στη μάνα μου για το γιάρις και μου φόρεσαν μια 200άρα αν θυμάμαι καλά. :omg:
Για λάδια - φίλτρα που άλλαξε δε νομίζω τόσο πολύ...
Συγκεκριμένα, για Ford που ξέρω, για focus που έχει λήξει η εγγύηση, η τιμή καταλόγου για λάδια - φίλτρα + ελέγχους (περιλαμβάνει διαγνωστικό) σε αντιπροσωπεία είναι 100 ευρώ. Αυτό παίρνει και έκπτωση 7-10%. Τελική τιμή 90 κάτι.
Σε renault ίσως και φτηνότερα.

Αποκλείεται σε Toyota να είναι (πολύ) ακριβότερα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#521596 Μην τον συνεριζεστε τον Asimov. Εχει βρει τιμιο επισημο συνεργειο και ειναι ευτυχης γιατι πληρωνει οσα θα πληρωνε εξω αλλα με εγγυησεις και φυσικα σφραγιδες επισημου.

ΟΛΟΙ οι υπολοιποι ξερουμε οτι οι αντιπροσωπειες σκιζουν. Οταν εκαψε πολλαπλασιαστη δευτερη φορα πηρα ενα επισημο συνεργειο ΤΟΥΟΤΑ και ρωτησα τιμη.
Τα 70€ που πληρωσα εξω εγιναν 120 + εργασια :lipsealed: