Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#521598
rx8_drifter έγραψε:το φιλτρο αερα αν ειναι ενεργου ανθρακα εχει κανα 40αρι. Αν εβαλε τετοιο νορμαλ τιμη ειναι

Στην BMW 1 το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα της Mann έχει 25€ περίπου. Το απλό γύρω στα 12€ αν θυμάμαι.
Η τιμή που πλήρωσε ο Νίκος Παππάς δεν είναι φθηνή σίγουρα, αλλά δεν τον... έκλεψαν κιόλας. Η συμβουλή μου είναι την επόμενη φορά ν' αγοράσει τ' ανταλλακτικά. Εγώ αυτό κάνω πάντα, εκτός αν πρόκειται για κάτι ειδικό...
:ninja:
Α, και για να... γελάσουμε, άλλαξα τον... 4ο πολλαπλασιαστή (αυτός είναι ο 3 γύρος αλλαγών, και ο 2ος πληρωμένος από την τσέπη μου) και αλλάχτηκαν κάτι φλάτζες που έφερναν μυρωδιά στην καμπίνα. Ανταλλακτικά, 150€. Εργασία 100€. Με απόδειξη, στον Σίττα-Φλασκή στην Καλλιθέα.

Απομένει κι ένα μπεκ, για να κλείσει και εκεί ο δεύτερος κύκλος αλλαγών! :lol: :vava:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521600
Asimov έγραψε:
xenos έγραψε:
Asimov έγραψε:Εργασία, ανταλλακτικά, τα πάντα;
Τεσπα, σε αντιπροσωπεία δεν θα σου πήγαινε πάνω από 110-120.
Επίσης η τιμή σε μαστρομητσους σπανίως έχει να κάνει με την ποιότητα των υπηρεσιών.


Έτσι είχα πει και εγώ μια φορά στη μάνα μου για το γιάρις και μου φόρεσαν μια 200άρα αν θυμάμαι καλά. :omg:
Για λάδια - φίλτρα που άλλαξε δε νομίζω τόσο πολύ...
Αποκλείεται σε Toyota να είναι (πολύ) ακριβότερα.


Eντάξει τότε, αποκλείεται.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#521615
Anonymous Founder έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:το φιλτρο αερα αν ειναι ενεργου ανθρακα εχει κανα 40αρι. Αν εβαλε τετοιο νορμαλ τιμη ειναι

Στην BMW 1 το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα της Mann έχει 25€ περίπου. Το απλό γύρω στα 12€ αν θυμάμαι.
Η τιμή που πλήρωσε ο Νίκος Παππάς δεν είναι φθηνή σίγουρα, αλλά δεν τον... έκλεψαν κιόλας. Η συμβουλή μου είναι την επόμενη φορά ν' αγοράσει τ' ανταλλακτικά. Εγώ αυτό κάνω πάντα, εκτός αν πρόκειται για κάτι ειδικό...
:ninja:
Α, και για να... γελάσουμε, άλλαξα τον... 4ο πολλαπλασιαστή (αυτός είναι ο 3 γύρος αλλαγών, και ο 2ος πληρωμένος από την τσέπη μου) και αλλάχτηκαν κάτι φλάτζες που έφερναν μυρωδιά στην καμπίνα. Ανταλλακτικά, 150€. Εργασία 100€. Με απόδειξη, στον Σίττα-Φλασκή στην Καλλιθέα.

Απομένει κι ένα μπεκ, για να κλείσει και εκεί ο δεύτερος κύκλος αλλαγών! :lol: :vava:


τεφαρίκι το άτιμο.
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#523164 Μια που αναφέρθηκε Corolla E12, να πω και για το δικό μου.

Ετήσιο σέρβις προχθές με:
4lt Liqui-Molly Molygen 5w30, €38 αγορασμένα από μένα,
Φίλτρο λαδιού 8 ευρώ
Φίλτρο καμπίνας (απλό) 5 ευρώ
Φίλτρο αέρα (πανελάκι K&N) καθάρισμα και λάδωμα δωρεάν
Αμοιβή μάστορα 10 ευρώ με κερασμένο freddo espresso

Σύνολο 63 ευρώ. Του χρόνου βλέπουμε πάλι.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#523222 Κάθε χρόνο λάδια ρε συ; Τι το πήρες το τογιότα αν είναι έτσι;

Εκτός και αν το σέρβις το κάνεις για να πιείτε με τον μάστορα τον φρέντο.
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#523267 10μηνο για την ακρίβεια, με 6500km. Αλλά του πίνω το αίμα.
Έχουν περάσει οι εποχές που άλλαζα πράγματα προληπτικά "για να μην χαλάσουν". Αφού δεν χαλάνε. Όταν χρειαστεί κάτι το φτιάχνω επιτόπου.
Ο φρέντο πάντως είναι καλή αφορμή :lol:
Άβαταρ μέλους
By fot
#524114 Ήρθε ο χρόνος παρέα με τα 20.000 χιλιόμετρα στο Panda και έτσι κατέληξα στην αντιπροσωπεία.

-λάδια 0w-30 selenia 4λτ.
-φ. Λαδιού
-τσιμούχα φίλτρου
-φ. Αέρος κινητήρα

110 ευρώ και δώρο Ηλιοπροστασία. Με 20% έκπτωση μου είπαν.

Μου φάνηκαν πολλά. Τι λέτε;


< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#524256 Συντήρηση 120.000χλμ στο Clio 1.5 dci. Λάδια Elf Full Tech FE 5w30 5lt , Φιλτρο καυσίμου, αέρος, λαδιού, καμπίνας με άνθρακα, όλα της Purflux , κόστος με εργασία 120€ σε εξειδικευμένο συνεργείο Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#533188 Και πληρωμή cash βλέπω. :lipsealed:
Τι μοντέλο/χρονολογία; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#533192 To έβαλε κάποιος αγανακτισμένος στο FB με την παρακάρω περιγραφή

Lexus Cyprus

Προτεινόμενη τιμή (quotation) για επισκευή μηχανής που έδειχνε να καίει λάδια. Μετά από επίσκεψη σε δύο ανεξάρτητους μηχανικούς και όπως διαφάνηκε μέσα από τον μηχανικό έλεγχο του αυτοκινήτου δεν έδειχνε να παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

Όπως ενημερωθήκαμε, λόγω ηλικίας του αυτοκινήτου (11 χρονών) χρειαζόταν να αλλάξει η προγραμματισμένη αλλαγή λαδιού και να γίνεται κατά τακτά χρονικά διαστήματα / λιγότερα χιλιόμετρα.

Το δημοσιεύω για ενημέρωση των τακτικών που ακολουθούν πολλές φορές οι αντιπροσωπείες (ακόμη και οι δήθεν καλύτερες) για να ωθήσουν τους πελάτες τους στην αγορά καινούργιου αυτοκινήτου.

Τιμή: 18700 και κάτι ψιλά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#533278 :lipsealed:

Δεν το έκαψε επιτόπου;;; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By alexm
#533307
xenos έγραψε:Και πληρωμή cash βλέπω. :lipsealed:
Τι μοντέλο/χρονολογία; :hmmm:
Μόνο σε lfa θα μπορούσα να το δικαιολογήσω.

Φυσικά και είναι τρισμέγιστοι καραγκιόζηδες, όπως ήταν και σε μας η αντιπροσωπεία της Lexus στη Θεσσαλονίκη

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#533310
dimik έγραψε:Επισκευή μηχανής που καίει λάδια :lipsealed:


δεν εκαιγε λαδια,απλα να τον παντελονιασουν ηθελαν .
Και για το παντελονιασμα προτιμησαν να του αλλαξουν το μπλοκ,αντι να το ''επισκευαζαν''
και να τον κλεψουμε,και να μην μπλεξουμε με επισκευη. Φτανει η προμηθεια απο τα 11.000 περιπου ανταλλακτικα.

σημειωση οτι ηθελαν να του αλλαξουν και μεταδοση.

φανταζεστε Οτσο με Λεξους να το παει και να του δωσουν αυτη τη προσφορα? :lol: