Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#127495 Ναι, το touareg φαντάζομαι μόνο απροβλημάτιστο δε θα είναι. Αλλά η τιμή του είναι :lipsealed: (ποια άλλα δε θα σχολιάσεις mirage;)

apav έγραψε:Ναι μπορείς να του πας ότι ανταλλακτικά θες δικά σου.
Τι άλλο μπορεί να χρειάζεται ένα αυτοκίνητο που ήταν αραγμένο έξω στο χιόνι και την βροχή για 11 μήνες; Πολλά! Όσο λιγότερο το χρησιμοποιείς, τόσο περισσότερα θα σου βγάζει. Καινούργιο το είχες αγοράσει;
Καδένα έχει το Micra. Φαντάζομαι τις βαλβίδες δεν τις έχεις κοιτάξει ποτέ, αλλά δεν ξέρω πόσο αξίζει να το κάνεις αυτό. Κάνεις τουλάχιστον 1Κ χλμ όσο είσαι εδώ;
Εγώ θα άλλαζα τα φίλτρα, λάδια, ψυκτικό και μπουζί στο σπίτι, και θα το πήγαινα για ΚΤΕΟ, συν ευθυγράμμιση εάν δεν του έχεις κάνει ποτέ, συν αλλαγή των υγρών φρένων.

Δεν το έχω έξω, σε κλειστό γκαράζ είναι (όχι θερμαινόμενο ωστόσο). Σχεδόν καινούργιο το είχα πάρει (1 έτους, < 10.000 μίλια). 16 χρόνια πάντως που το έχω, δεν έχει βγάλει κάτι. Γι αυτό σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα να του κάνω ένα γενικό service μπας και το κρατήσω άλλα τόσα :oops:
Έτσι και ξεκινήσω να αλλάξω λάδια, φίλτρα, κλπ, μάλλον θα μου φέρουν την αστυνομία οι γείτονες :lol: (στην καλύτερη θα χρειαστώ άλλες 100 λίρες να καθαρίσω μετά το patio). Αν είσαι πάνω όμως, μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση να τα αλλάξουμε παρέα :ninja:

apav έγραψε:Με βάση και το άλλο θέμα που άνοιξες, μην το πουλήσεις και μην αγοράσεις τίποτα. Κάνε όνειρα ναι αλλά μην δώσεις το Micra για να μπλέξεις. Πήγαινε το για ΜΟΤ και δώσε ότι χρειαστεί για να το φτιάξεις και είσαι εντάξει για 1 μήνα.

:sorry:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#139307 Ετήσιο σέρβις στο αυτοκίνητο ( corolla 1,6 hatch, 2003) στα 147500χλμ.
Λάδια Castrol edge 5W-30, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, φίλτρο καμπίνας, όλα μαζί 75€.
Pas mal...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#140170 Εγδάρθην μάλλον σήμερα. 110 ευρώ για λάδια, φίλτρο λαδιού, φύσημα φίλτρων (επέμενε ότι δεν παθαίνουν τίποτα και είναι κρίμα να αλλαχθούν) και γενικό έλεγχο + διαγνωστικό (στη clk αυτά).
Σαν να μην έφτανε αυτό, τώρα περιμένω οδική γιατί ή εξάτμιση της Β ξεκόλλησε μετά από επαφή με σχάρα ομβρίων που είχε φύγει από τη θέση της (να 'ναι καλά τα γνωστά καλόπαιδα της γειτονιάς).

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By antonis_
#142082 Λοιπόοον, έχουμε και λέμε,

Μεγάλο σέρβις, peugeot 307,290.000 χλμ,
35ευρά εργασία
70ευρά ανταλλακτικά : λάδια, φίλτρο αέρος/λαδιού/καμπίνας, μπουζί , φλάντζα βαλβίδων
Tα ανταλλακτικά του τα πήγα εγώ, γιατί όταν τον ρώτησα το κόστος και μου είπε για λάδι 10ευρώ/L...πήδηξα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#142170 Κατά 160 ευρώ ελαφρύτερος σήμερα...

Σέρβις 60Κ χλμ στη Νίτσα (ευτυχώς δεν θέλει ιμάντες, σύμφωνα με το βιβλιαράκι), αλλάχτηκαν όλα τα υπόλοιπα (μπουζί, φίλτρα, λάδια....

Τα τακάκια είναι κάπου στο 1/3 τους, οπότε έχουμε καιρό γι' αυτά...
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#142886 Τα 2 προηγουμενα σκ διαδιχικα....

Service clio 3 tce 60000 χλμ 170 ευρω με αλλαγη λαδιων φιλτρων λαδιου αερος καμπινας μπουζι.

Service laguna gt 80000 χλμ 270 ευρω τα ιδια και πισω τακακια.

.
Άβαταρ μέλους
By antonis_
#144715
mirage έγραψε:Τι λαδι εβαλες;


Αργη απαντηση αλλα δεν πειραζει,
10-40 motul νομιζω το 8100 πρεπει να ηταν...
Μην πω μ***α,δεν θυμαμαι σιγουρα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#146521 Μικρό σέρβις στο clio 3 tce του αδερφού σήμερα,100 ευρω για λάδια,φίλτρο και μπροστινά τακακια.Λάδι elf sxr 900 5w30,φίλτρο και τακακια Renault

.
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#146528
belgarion έγραψε:Μικρό σέρβις στο clio 3 tce του αδερφού σήμερα,100 ευρω για λάδια,φίλτρο και μπροστινά τακακια.Λάδι elf sxr 900 5w30,φίλτρο και τακακια Renault

.

Στα πόσα χλμ έγινε η συντήρηση?

.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#146532 73000χλμ,τα έχουμε κάνει λιγο ροιδο με αυτο το αμάξι,στα 62.000 έγινε η προηγούμενη αλλαγή λαδιών,και στα 59.000 τα υπόλοιπα φίλτρα.Γενικά αλλάζουμε λάδια κάθε 10.000,αυτο είναι το δεύτερο σετ τακακια.

.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#149054 Citroen C5 1.6THP, 61K χλμ, δηλαδή "μεγάλο" service, σύνολο 200€. Δεν αλλάχτηκαν μπουζί (αλλαγή πριν από 500χλμ σε άλλο συνεργείο, κόστος 80€) και φίλτρο αέρα (έχει μπει Κ&Ν).
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#149065
alexandros.K έγραψε:τα εργοστασιακα μπουζι (NGK ειναι) εχουν γυρω στα 45€
τα υπολοιπα 35€ σαν πολλα ειναι για εργασια


Μου έκανε και άλλες δουλίτσες, οπότε με χρέωσε συνολικά τα εργατικά...από τιμές ο Χρυσικός είναι αρκετά καλός γενικά...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#149488 Service 15.000km πριν λίγες ημέρες (255.000km πλέον). Λάδι €25 τα 5L, χρησιμοποίησα τα 3,5L, άρα πες €18. Φίλτρο λαδιού και φίλτρο βενζίνης 5+5 = €10, φίλτρο αέρα €10. Σύνολο ανταλλακτικών €38. Έκανα ηλεκτρονικό έλεγχο με το obd και το laptop με κόστος €25 για την αγορά του καλωδίου, οπότε ας πούμε €2 σε κάθε έλεγχο, αφού κάνω 2 το χρόνο (στο δικό μου και στης αδελφής μου). Έδωσα €5 στο χέρι του μάστορα (για λάδι, φίλτρο λαδιού και βενζίνης, αφού του αέρα το άλλαξα όσο ο άλλος άλλαζε τα υπόλοιπα) και τον κέρασα και έναν ελληνικό κουπάτο με γάλα με κόστος €2. Γενικό σύνολο €47.

Πάμε για τον επόμενο χρόνο τώρα που χρειαζόμαστε και φρένα και μπουζί και όλα τα υγρά κτλ. Εκεί θα φύγουν €250 σίγουρα. Βάλε αμορτισέρ και λάστιχα άλλα €400 + €600 και κλείσαμε μια χαρά το έτος. Μαζί με ένα νέο PC, περίπου €1500 (για να μην το τραβήξω πολύ αυτή την φορά) και νέο κινητό (ας ελπίσουμε να καθαρίσουμε με €600 για το Note 5) και έφυγαν τα μισά μηνιάτικα του έτους.

Ευχαριστώ.