Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#608400
drdino έγραψε:10 λεπτά για να αλλάξεις λάδια, μπαταρία, φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας; Τα του ιμάντα τα έβαλα παραπάνω, το autodata δίνει 2μιση ώρες.

Λάδια φίλτρο λαδιού τουλάχιστον στην ΒΜW είναι δουλειά του 5άλεπτου. Το φίλτρο καμπίνας έχεις δίκιο, θέλει μόνον του 5 λεπτά γιατί βγάζεις κάμποσες βίδες. Μπαταρία, εντάξει αυτό ει΄ναι πραγματικά πολύ εύκολο, να πω επίσης 5 λεπτά;
Μάλλον είμαι υπερβολικός με τα 10 λεπτά, να τα κάνουμε 20; Άντε 30;
Όπως και να 'χει, και πάλι ο χρόνος δεν φτάνει για ιμάντα χρονισμού, εκτός αν υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν ξέρουμε. Να άλλαξαν τον ιμάντα χρησιμοποιώντας σημάδια, χωρίς να χάσουν χρόνο να χρονίσουν από την αρχή;
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By theo13
#608401
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ξέρω πόσο χρόνο χρειάζεται να αλλάξουν ιμάντα και αντλία, τα υπόλοιπα είναι υπόθεση 10λέπτου νομίζω.


Πάντως δε νομίζω σε 30' λεπτά να το έκαναν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#608407 Αυτό θα σου έγραφα. Πεταξου κοίτα το σε άλλον. Συμφωνώ με γιατροντινο, εξαιρετικά απίθανο να έγιναν όλα αυτά σε 45 λεπτά, ειδικότερα όταν σου ανέφεραν εξ αρχής χρόνο 5 ώρες.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#608408
Scotch έγραψε:Πώς φαίνεται; Μυρίζει θάλασσα; :lol:

Θα πεταχτώ σ' ένα συνεργείο να μου πουν τη γνώμη τους .. :s_dunno


Φαίνεται το καινούριο ρε μλκ. :rtfm: Δες αυτό που σου έδωσαν πόσο ταλαιπωρημένο είναι από τη χρήση και την πολυκαιρία. :help:

Edit: η άλλη λύση είναι να τους ψαρωσεις. Έχω dashcam κτλ κτλ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#608415
Scotch έγραψε:Πώς φαίνεται; Μυρίζει θάλασσα; :lol:

Θα πεταχτώ σ' ένα συνεργείο να μου πουν τη γνώμη τους .. :s_dunno

Καταρχήν μπορείς να δεις τον ιμάντα?Δεν εχει καπάκια?
Τελος πάντων αν ο κινητηρας ειναι αυτός:
Εικόνα
Δε φαίνεται και τόσο δύσκολο τελικά γιατί μάλλον έχει και σημάδια.
Εικόνα
Και πάλι βέβαια πολύ οριακά φτάνει ο χρόνος...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#608417 Το θεμα ειναι ποση ωρα θες για να αποκαλυψεις τον κινητηρα ωστε να αλλαξεις τον ιμαντα και μετα να βαλεις τα παντα στην θεση τους. Πρεπει να βγουν καπακια, πλαστικα, μεχρι και ψυγειο σε καποιες περιπτωσεις
Άβαταρ μέλους
By bebes
#608426 Scotch είσαι σίγουρος για τον τρόπο λειτουργίας της κάμερας; Δεν ξέρω πως λειτουργει γι'αυτο ρωτάω.
Θεωρώ οτι είναι μεγάλη καφρίλα εκ μερους του συνεργείου να πει οτι άλλαξε ιμάντα χρονισμού και να μην το κάνει, δεν ειναι πχ κανα φιλτρο λαδιου ή έστω τα λάδια, βαλβολίνες, αντιψυκτικο υγρό, υγρά φρένων και κάποιες άλλες εργασίες που πολύ δύσκολα θα τα καταλάβει ο πελάτης και πιθανότατα να μην εχουν κάποια επίπτωση ως το επόμενο σέρβις.
Στον ιμάντα αν υπάρξει αστοχία η ζημιά είναι μεγάλη :ninja:
Ρισκάρει ενα συνεργείο τη φήμη του και ενδεχόμενες δικαστικές περιπέτειες για 100-150 (οσο κοστίζει το συγκεκριμένο ανταλλακτικό); :hmmm:

-
Σε πιο γήινα αυτοκίνητα, ειχα ενα θέμα με τη θερμοκρασία νερου στο Agila. Κοπηκε ενα κολάρο ενω ημουν στη ράμπα του ΚΤΕΟ και δεν μπόρεσα να πάω καν στο συνεργείο, ανέβασε θερμοκρασία στο δρόμο, σταμάτησα, το φόρτωσα, το πήγα. Μου έφτιαξαν το κολάρο επιτόπου, συμπληρωσαμε αντιψυκτικό και έφυγα, αλλά το αυτοκίνητο συνέχιζε να ανεβάζει θερμοκρασία μόλις δούλευε για μερικά χιλιόμετρα.

Τελικά βρέθηκα με κολλημένο θερμοστάτη, μπλοκαρισμένο βεντυλατερ και καμένη ασφάλεια βεντυλατέρ (δεν ξερω με ποια σειρα χάλασαν, πιθανόν επειδή ανέβηκε η θερμοκρασία λόγω έλλειψης νερου).
Παρήγγειλα το βεντιλατέρ, τον θερμοστάτη + λάδια φίλτρα και έγινε η επισκευή και το σέρβις.

Μου ζήτησε 100€
Μου άλλαξε 3 κολάρα (δικά του υλικα ιμιτασιον + το αντιψυκτικό), βεντιλατερ, θερμοστάτη, φιλτρο πετρελαιου, λαδιου, αέρα και λάδια.
Κατέβασε το ρεζεβουάρ και προσπάθησε να το ισιώσει (είχε ενα χτύπημα απο κάτω και καθόταν στραβά η στήλη που εχει το φλοτέρ)
Για να αλλάξει βεντιλατερ και θερμοστάτη στο Agila διέλυσε τη μιση μηχανη και ξήλωσε και λίγο τη μάσκα.
Στην αρχή μου φάνηκαν πολλά, μετά σκέφτηκα οτι ήταν λογική τιιμη για τις εργατοώρες και τα σχεδον 40 χιλιόμετρα δοκιμής που έκαναν για να παρακολουθήσουν τη θερμοκρασία
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608444
bebes έγραψε:Scotch είσαι σίγουρος για τον τρόπο λειτουργίας της κάμερας; Δεν ξέρω πως λειτουργει γι'αυτο ρωτάω.
Θεωρώ οτι είναι μεγάλη καφρίλα εκ μερους του συνεργείου να πει οτι άλλαξε ιμάντα χρονισμού και να μην το κάνει, δεν ειναι πχ κανα φιλτρο λαδιου ή έστω τα λάδια, βαλβολίνες, αντιψυκτικο υγρό, υγρά φρένων και κάποιες άλλες εργασίες που πολύ δύσκολα θα τα καταλάβει ο πελάτης και πιθανότατα να μην εχουν κάποια επίπτωση ως το επόμενο σέρβις.
Στον ιμάντα αν υπάρξει αστοχία η ζημιά είναι μεγάλη :ninja:
Ρισκάρει ενα συνεργείο τη φήμη του και ενδεχόμενες δικαστικές περιπέτειες για 100-150 (οσο κοστίζει το συγκεκριμένο ανταλλακτικό); :hmmm:



Το έκαναν σε Cinquecento θείας μου (δεκαετία '90). Επί 80Κ χλμ το πήγαινε κανονικά για σέρβις στην αντιπροσωπεία και πλήρωνε κανονικά. Δεν άλλαζαν τίποτα... Κάποια στιγμή το πήρε πρέφα (έμεινε το αμάξι, τα λάδια είχαν γίνει χώμα, όσα είχαν μείνει) και τους έσκισε.

Το φιατάκι βέβαια δεν χαμπάριασε, έβγαλε άπειρα ακόμα χλμ :inlove: :lol:


edit: Τότε ήταν άλλη εταιρεία, που πλέον δεν έχει φιατ (νομίζω)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#608446 Πετάχτηκα σε φίλο μηχανικό ο οποίος όταν του είχα πει τα καθέκαστα μου είχε πει ότι το έβλεπε πολύ δύσκολο να έγιναν όλα αυτά σε 45 λεπτά.
Ε, τώρα που το είδε μου λέει "τελικά μάλλον συγχαρητήρια πρέπει να τους δώσεις που τελείωσαν τόσο γρήγορα, γιατί το service έχει γίνει".
Είδε ότι ο ιμάντας είναι καινούργιος (όσο φαινόταν), αλλά και γενικά φαινόταν πως στον χώρο του ιμάντα είχε γίνει δουλειά (δαχτυλιές, "καθαρές" βίδες, κλπ). Αντλία δεν μπορούσε να δει. Τα λάδια ήταν πεντακάθαρα και η μπαταρία (στον ίδιο χώρο με τον ιμάντα) καινούργια. Επίσης μου είπε, όταν είδε το χώρο που έγινε η δουλειά, ότι δεν φαίνεται δύσκολη περίπτωση και πως, αν ο άλλος είναι καλός, γίνεται να τελειώσει σε 45 λεπτά.
Θεωρώ πως τέλος καλό, όλα καλά. Ένα τηλεφώνημα ωστόσο θα τους κάνω, περισσότερο για να δω τι θα πουν όταν τους πω ότι είδα πως το μεγάλο service κράτησε μόνο 45 λεπτά...
@ bebes: Ναι, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για την κάμερα. Έχει δική της μπαταρία και δεν χάνει ώρα/ημερομηνία, κλπ. Μετάνιωσα μόνο που δεν είχα ενεργοποιήσει τον ήχο μήπως ακούσω τίποτα ζουμερό.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#608449 Θα ενημέρωνες/ενημέρωσες το συνεργείο ότι η κάμερά σου καταγράφει; Dodgy ground.