Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#748954 Mazda MX5, 156.000χλμ, ΜΥ2002 αλλαγή λαδιών στα 6000χλμ γιατί έφτασαν οι 12 μήνες.

Λάδια Liqui Moly 5w30 5L (3.6L χρειάζεται)- 42€
Φιλτρο λαδιού ΜΑΝΝ - 5€
Εργασία σε εξουσιοδοτημένο ΜΕ απόδειξη 18.6€

Σύνολο 65.6€
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#750276 Corsa E, 1.0/90 - ενδιαμεσο λιπαντικο σε αντιπροσωπεια
Λαδια, φιλτρο λαδιου, εργασια, καρτα καυσαεριων = 130 ευρω
λιγο με παραξενεψε το φιλτρο λαδιου, τιμη 15 ευρω :x τεσπα
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#750435
nEK έγραψε:καθαρισμος egr/εισαγωγης κλπ σε diesel =150€+Φπα


Σε τι αυτοκίνητο ;
Σε Yaris diesel καθάρισα τα ίδια και πλήρωσα 22 € τις φλάντζες ,O-ring (τιμολόγιο, αυθεντικά Toyota) και 50€ την εργασία χωρίς απόδειξη :innocent: σε εξειδικευμένο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#762102 Εγινε ενα σέρβις στη Subaruκλα μιας και αισίως πατάει τα 200000 χιλιόμετρα.
Λάδια συνθετικα 5-30, φίλτρα λαδιού, αέρος, πετρελαίου (δεν ειμαι σίγουρος για καμπίνας :oops: ), πρίζωμα στον εγκέφαλο και δοκιμη (γιατί κάτι μου "ακουγόταν" απο την ανάρτηση), σε εξειδικευμένο μάστορα --->130€

Σκεφτόμουν οτι στα πρώτα σέρβις (αντιπροσωπία), τόσο μου χρέωναν το φίλτρο πετρελαίου της Denso (105€ + ΦΠΑ) :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#765884 Πριν από λίγο άφησα το RS για ετήσιο σέρβις (+ τοποθέτηση καινούριων ζαντών με τα θερινά ελαστικά) μιας και εκτός απρόοπτου, την άλλη εβδομάδα έχει οδήγηση για Αθήνα

Εν τάχει, το συγκεκριμένο περιλαμβάνει:

Λάδια
Φίλτρο λαδιού
Φίλτρο καμπίνας
Υγρά φρένων

+ ανάκληση turbo pipe

Λογικά θα το έχω αύριο, να δούμε εάν θα τσούξει ή όχι

Του χρόνου έχει αλλαγή λαδιών κιβωτίου, αυτό σίγουρα θα τσούξει
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#765885
BARHonda έγραψε:μιας και εκτός απρόοπτου, την άλλη εβδομάδα έχει οδήγηση για Αθήνα

Το επόμενο ΠΣΚ θα κατεβαίνω και εγώ.
Να κάθεστε στη μεσαία,γιατί θα έρχομαι τελικιασμενος.
Μην έχουμε τίποτα λιγουρες :twisted:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#765886
dimviii έγραψε:
BARHonda έγραψε:μιας και εκτός απρόοπτου, την άλλη εβδομάδα έχει οδήγηση για Αθήνα

Το επόμενο ΠΣΚ θα κατεβαίνω και εγώ.
Να κάθεστε στη μεσαία,γιατί θα έρχομαι τελικιασμενος.
Μην έχουμε τίποτα λιγουρες :twisted:
Θα είμαι τύπος και υπογραμμός μεσαία/δεξιά, 130χλμ/ώρα με cruise control διότι το ρδελομπου πίνει Κορσάκι θα λέω και θα κλαίω

Πότε θα τα κάνουμε τράμπα να νιώσω την dieseloροπή του 1.5;; ( πλάκα πλάκα μπορεί να έχει και παραπάνω από το RS )
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#765912 Πήγα μονοήμερο Πράγα την Παρασκευή, περί τα 400χλμ με επιστροφή από Μπρνο + κάτι χαζοχιλιόμετρα πιο πριν εντός πόλεως

Προσπαθούσα να μην υπερβαίνω τα 130 που ήταν και το όριο νομίζω (ή 120), το adaptive cruise control εκνευριστικό, αλλά έχει κάτι ρυθμίσεις να το κάνεις λιγότερο απότομο. Έκανα και 2 καλά ανοίγματα μέχρι 200

455χλμ, 42.96λ
~9.45λ/100

Το καλό το τεστ θα είναι η κάθοδος Αθήνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#765913
BARHonda έγραψε:
Πότε θα τα κάνουμε τράμπα να νιώσω την dieseloροπή του 1.5;; ( πλάκα πλάκα μπορεί να έχει και παραπάνω από το RS )


εαν εχεις προβλημα με αυχενα ,το ξεχνας :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#765917
BARHonda έγραψε:Πήγα μονοήμερο Πράγα την Παρασκευή, περί τα 400χλμ με επιστροφή από Μπρνο + κάτι χαζοχιλιόμετρα πιο πριν εντός πόλεως

Προσπαθούσα να μην υπερβαίνω τα 130 που ήταν και το όριο νομίζω (ή 120), το adaptive cruise control εκνευριστικό, αλλά έχει κάτι ρυθμίσεις να το κάνεις λιγότερο απότομο. Έκανα και 2 καλά ανοίγματα μέχρι 200

455χλμ, 42.96λ
~9.45λ/100

Το καλό το τεστ θα είναι η κάθοδος Αθήνα


Μετα κοιταξα το spritmonitor και οντως καπου εκει ειναι ο μεσος ορος
Το προηγουμενο RS εκαιγε λιιιγο παραπανω
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#766787 Εικόνα


Καλοφάγωτο το 500ρικάκι έουρο ( τιμές χωρίς ΦΠΑ επάνω )

100+€ τα λάδια, περίπου 100€ το φίλτρο αέρα, 35-40& φίλτρο καμπίνας, κάνα 15ρι τα υγρά φρένων, κάνα 120€ τα εργατικά