Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#389988
belgarion έγραψε:
mirage έγραψε:150000 ή ποσα χρονια. Εγω το δέχομαι. Το 1.5 φορας;

< >

Ναι, τον 1,5. Νομίζω ή 6 χρόνια είναι (μπορεί και 8, θα το κοιτάξω ) αλλά με δεδομένο ότι έχω 89.000χλμ σε 4 χρόνια και 3 μήνες και κάνω 25-30.000 χλμ το χρόνο μπορεί να φτάσω και τα χιλιόμετρα πρώτα

Σε 3 χρόνια και 3 μήνες έχω 89.000, το 2014 το πήρα
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#389992 Στο βιβλιαράκι του QQ (πρωτης γενιας) για τον Κ9Κ 1.5 dci έλεγε για έλεγχο στις 90.000χλμ και αντικατασταση στις 150.000χλμ ή 5 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Αυτό το έλεγχο στα 90000 χλμ δεν καταλάβαινα πως γίνεται βέβαια...
Λογικά εσυ θα πας με τα χρονικά όρια και όχι με τα χιλιόμετρα. Στην 5ετια σου δώσε 300€ (κάπου τόσο νομίζω βγαίνει μαζί με την αντλία) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#389995
cosneo έγραψε:Στο βιβλιαράκι του QQ (πρωτης γενιας) για τον Κ9Κ 1.5 dci έλεγε για έλεγχο στις 90.000χλμ και αντικατασταση στις 150.000χλμ ή 5 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Αυτό το έλεγχο στα 90000 χλμ δεν καταλάβαινα πως γίνεται βέβαια...
Λογικά εσυ θα πας με τα χρονικά όρια και όχι με τα χιλιόμετρα. Στην 5ετια σου δώσε 300€ (κάπου τόσο νομίζω βγαίνει μαζί με την αντλία) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα τσεκάρω το φύλο συντήρησης που είναι στο αμάξι για τα Χρόνια και θα επανέλθω.Πάντως τα 150.000 μπορεί να τα πιάσω στα 5-5,5 χρόνια έτσι όπως πάω. Τώρα που θα κάνω το σέρβις των 90.000 σε κάνα δεκαήμερο θα ρωτήσω αν χρειάζεται κάποιος έλεγχος
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#390024 Τελικά 150.000 χλμ ή 6 χρόνιαΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#394554 Σέρβις 90.000 χιλιομέτρων σήμερα. Κόστος 147.50€ , 5 λίτρα λάδι elf fe 5w30, φίλτρα λαδιου, καμπίνας, αέρος, αλλαγή υγρά φρένων, άνοιγμα και καθάρισμα με ειδικό σπρέι των ταμπουρων πίσω, σύνδεση στο διαγνωστικό, σαμπουάν στο παγουρι για το παρμπριζ , πέρασμα από γραμμή κτεο για έλεγχο σε αμορτισέρ και φρένα. Συνολική διάρκεια περίπου 2,5 ώρες , στην τοπική αντιπροσωπεία.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#394566 Συνολική διάρκεια μιάμιση ώρα, αλλά που να σε αφήσει η καυλαντα με εμένα. :inlove:
Πρωτο σέρβις στο swift σήμερα, λάδια σαν του belg, περασμα τις πόρτες με κανα σπρέι σιλικόνης επειδή ετριζαν, τα αλλα τα κάνω κοπή τή πάστα από belg, σύνδεση στο διαγνωστικό, σαμπουάν στο παγουρι για το παρμπριζ , πέρασμα από γραμμή κτεο για έλεγχο σε αμορτισέρ και φρένα. Συνολική διάρκεια περίπου 1 ώρα , στην τοπική αντιπροσωπεία.
Α, εσφιξαν και το χειρόφρενο, ποιος την ακούει τώρα την 877αινα γμτπμ μέσα. :rant: :rant: :rant: :rant:

Κόστος 67 ευρώ. Με 20% έκπτωση μου είπε. Ουαου. Πόσο γαματος είμαι. 20% έκπτωση. Δικασα πάλι.
:s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#394632 Καλή τιμή πληρώσατε και οι δύο για αντιπρόσωπεια, σωστός στις τιμές του ο συγκεκριμένος. Οι υπόλοιποι για λάδια και όλα τα φίλτρα θέλουν 220-250€ :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#394641
g8777 έγραψε:Συνολική διάρκεια μιάμιση ώρα, αλλά που να σε αφήσει η καυλαντα με εμένα. :inlove:
Πρωτο σέρβις στο swift σήμερα, λάδια σαν του belg, περασμα τις πόρτες με κανα σπρέι σιλικόνης επειδή ετριζαν, τα αλλα τα κάνω κοπή τή πάστα από belg, σύνδεση στο διαγνωστικό, σαμπουάν στο παγουρι για το παρμπριζ , πέρασμα από γραμμή κτεο για έλεγχο σε αμορτισέρ και φρένα. Συνολική διάρκεια περίπου 1 ώρα , στην τοπική αντιπροσωπεία.
Α, εσφιξαν και το χειρόφρενο, ποιος την ακούει τώρα την 877αινα γμτπμ μέσα. :rant: :rant: :rant: :rant:

Κόστος 67 ευρώ. Με 20% έκπτωση μου είπε. Ουαου. Πόσο γαματος είμαι. 20% έκπτωση. Δικασα πάλι.
:s_sarcastic

Είπα να μην πω ότι κόντεψε να με πατήσεις έτσι όπως μπήκες στο πάρκινγκ του συνεργείου.Από τις 10 παρά ήμουν εκεί, κατά τις 12 και τελείωσε το δικό μου, αναγκαστικά έκατσα παραπάνω γιατί όπως είχες κόψει φλέβες περιμένοντας σε είχα ικανό να το πάρεις να φύγεις με το διαγνωστικό κουμπωμενο
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#396451 Έτσι για να γελάσουμε , για πείτε μια γνώμη κόστος (εν Ελλάδει φυσικά) αλλαγής Τούρμπο σε ΤΗΡ η και αλλαγή καδενας κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#399690 Από antallaktikaonline.gr ψωνίζουμε ή μπα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#399705 Όχι. Απαταιώνες με πατέντα. Μπορεί να γράφει ότι έχει στοκ από αυτο που θες και να σου στείλει δικά του συμβατά ανταλλακτικά (τύπου Turbo-X). Προσοχή στα παρακλάδια του. Θα τα καταλάβεις από το ίδιο layout του site και τις ίδιες προσφορές. Βέβαια δεν είναι και σίγουρο ότι θα στο κάνουν αλλά τα κρούσματα είναι πολλά. Σε τακάκια, δίσκους, φίλτρα κτλ έχεις πολλές πιθανότητες. Αν πάρεις μια τρόμπα βενζίνης ας πούμε ή ένα ιντερκουλερ, δεν παίζει να παιχτεί |λογοκρισία|.

Τσέκαρε onparts.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#399729
Deleted User 1 έγραψε:Όχι. Απαταιώνες με πατέντα.


Πήρε ένας γνωστός το ίδιο που θέλω χωρίς θέματα, αλλά γενικά θυμόμουν ότι έχει αναφερθεί. :oops:

Deleted User 1 έγραψε:Τσέκαρε onparts.


35ε ακριβότεροι.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#399773
xenos έγραψε:35ε ακριβότεροι.


Τι θες να αγοράσεις;
Η διαφορά των 35€ μεταξύ 2 καταστημάτων θα με έβαζε σε σκέψεις... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#399783
saxon_747 έγραψε:
xenos έγραψε:35ε ακριβότεροι.


Τι θες να αγοράσεις;
Η διαφορά των 35€ μεταξύ 2 καταστημάτων θα με έβαζε σε σκέψεις... :hmmm:


Valeo fmic
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#399794 Λογική είναι διαφορά. Το antallaktikaonline είναι με διαφορά το φθηνότερο ιντερτομάγαζο απλά είναι επίφοβο για τους λόγους που προανέφερα. Πιθανότατα γι' αυτό που θες να μην έχεις πρόβλημα για τον απλούστατο λόγο ότι δε φτιάχνει τέτοια κάποια από τις σαπιομάρκες τους (Stark κτλ).