Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#149803 Εν τω μεταξύ, πολύ αστεία η Toyota. Προσφέρει κάμποσα χρόνια δωρεάν σέρβις, αλλά συμβούλευσε τον κουνιάδο μου να αλλάξει μπαταρία (180 ευρώ) και τακάκια (70 ευρώ) στο Auris 1.3 του. Ευτυχώς σηκώθηκε κι έφυγε.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#149809 Σε εξουσιοδοτημένο επίσημο, λάδια φίλτρο σε yaris 1,3 .....110 ευρώ. Εννοείται δεν πήγε εκεί. Και ήταν στον 4ο χρόνο εγγύησης.

Στο δικό μου 1.8 που θέλει σχεδόν 5 λίτρα λάδι και φίλτρο ζήτησαν 90 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#149814
Dimsabas έγραψε:Εν τω μεταξύ, πολύ αστεία η Toyota. Προσφέρει κάμποσα χρόνια δωρεάν σέρβις, αλλά συμβούλευσε τον κουνιάδο μου να αλλάξει μπαταρία (180 ευρώ) και τακάκια (70 ευρώ) στο Auris 1.3 του. Ευτυχώς σηκώθηκε κι έφυγε.

ετσι κανουν ολες οι αντιπροσωπειες λιγο πολυ
προσπαθουν να σε χρεωσουν εργασιες/ανταλλακτικα, χωρις να τα χρειαζεσαι αμεσα





elteo έγραψε:Σε εξουσιοδοτημένο επίσημο, λάδια φίλτρο σε yaris 1,3 .....110 ευρώ. Εννοείται δεν πήγε εκεί. Και ήταν στον 4ο χρόνο εγγύησης.

Στο δικό μου 1.8 που θέλει σχεδόν 5 λίτρα λάδι και φίλτρο ζήτησαν 90 ευρώ.

toyota και το δικο σου? εξαρταται και απο το λαδι
αλλη τιμη χρεωνουν το συνθετικο και άλλη το ορυκτελαιο/ημισυνθετικο


παντως και η peugeot στο δικο μου , χρεωνε 5λτ 5-30 και φιλτρο λαδιου, 120€
τωρα το εχουν ριξει νομιζω (καπου στα 80-90€)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#160349 Προτείνετε καλό/αξιόπιστο eshop για αναλώσιμα (λάδια, φίλτρα, κλπ.) :roll:
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#161258 Service 4 χρονων (και καλα) μεγαλο στο Seat Ibiza 1.2 tsi, στα 55.000 χλμ.

Εχουμε και λεμε :

1 λιτρο υγρα φρενων ATE typ200 - 11 euro
2 λιτρα βαλβολινες Castrol Syntrans 75w-90 - 2 x 11 euro
3 λιτρα αντιψυκτικο Valeo Protectiv 112 G12 - 3 x 6,5 euro
4 λιτρα λαδι Elf Evolution 900 NF 5w-40 - 4 x 8 euro
4 λιτρα απιονισμενο νερο - 1 euro
4 μπουζί NGK πλατινας ιριδιου - 64 euro
2 υαλοκαθαριστηρες εμπρος Bosch Aero Twin - 20 euro
φιλτρο λαδιου Mahle - 8 euro
φιλτρο καυσιμου Mahle - 18 euro
φιλτρο εσωτερικου χωρου ενεργου ανθρακα Bosch - 15 euro

Συνολο αναλωσιμων 210 euro + εργασια για ολα αυτα 60 euro (προφανως οχι στην αντιπροσωπεια)

Υπολογιζω οτι εχω γλιτωσει γυρω στα 80 euro απο τα αναλωσιμα και σιγουρα 50+ euro απο την εργασια, σε σχεση με τις τιμες αντιπροσωπειας... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#161416 Κι εγώ χθες το 6ο σέρβις (81.500χλμ), σε Polo tsi, έχουμε και λέμε:

- 4 λίτρα λάδι Castrol 5w-40: 39,5€
- Φίλτρο λαδιού: 12,5€
- Φίλτρο καμπίνας εν.άνθρακα: 13€
- Φίλτρο βενζίνης: 29€
- 2 "προσκουστήρες" για τα πίσω αμορτισέρ: 25€ (Είναι αυτό εδώ αλλά δεν ξέρω τον ακριβή του όρο. Είχε κοπεί το ένα εξ αυτών και συγκρατούσε το πλαστικό κομμάτι του αμορτισέρ, οπότε έμενε το αμορτισέρ γυμνό).
- Διαγνωστικός έλεγχος και λοιποί έλεγχοι, γρασσαρίσματα κλπ δεν τα μετράω, εξάλλου το κόστος είναι μηδέν.

Σύνολο ανταλλακτικών: 119€
Εργασία: 25€

Γενικό σύνολο: 144€

Σε εξωτερικό εξειδικευμένο συνεργείο.

Με τις τιμές που ανέφερε πιο πριν ο Orestis.D ουσιαστική διαφορά στην τιμή βλέπω κυρίως στο φίλτρο βενζίνης (και μικρότερη στο φ.λαδιού). Ευχαριστημένος είμαι πάντως, καλή τιμή συνολικά την θεωρώ.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#161419 Bump stop λεγεται στα ελληνικα... :lol:
Κοιτα οι διαφορες στην τιμη ειναι ελαχιστες, απο καπου πρεπει να βγαλουν κερδος ομως κι αυτοι... Αν πας σε αντιπροσωπεια θα τραβας τα μαλλια σου, εχω πληρωσει 30 ευρω απλο φιλτρο, οχι εν. ανθρακα... :vava:

Εγω τα πηρα ολα απ' εξω, μονο για την εργασια πηγα εκει :)
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#161422 Το ξέρω, είχα κάνει κι εγώ το service 4ετιας/60k αντιπροσωπεία και πρέπει να χα δώσει κάπου 250-270€ χωρίς βαλβολίνες, παραφλού, υαλοκαθαριστήρες που άλλαξες εσύ :lol: By the way, θέλω κι εγώ υαλοκαθαριστήρες, 20€ που τους πήρες είναι καλο deal αρκεί να αντέξουν βέβαια και να είναι και αθόρυβοι, γιατί είχα πειραματιστεί με αλλαγή μόνον του ελαστικού και τελικά κάνανε αρκετό θόρυβο σε σχέση με αυτούς που είχα πριν.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#161425
koubeast έγραψε:Το ξέρω, είχα κάνει κι εγώ το service 4ετιας/60k αντιπροσωπεία και πρέπει να χα δώσει κάπου 250-270€ χωρίς βαλβολίνες, παραφλού, υαλοκαθαριστήρες που άλλαξες εσύ :lol: By the way, θέλω κι εγώ υαλοκαθαριστήρες, 20€ που τους πήρες είναι καλο deal αρκεί να αντέξουν βέβαια και να είναι και αθόρυβοι, γιατί είχα πειραματιστεί με αλλαγή μόνον του ελαστικού και τελικά κάνανε αρκετό θόρυβο σε σχέση με αυτούς που είχα πριν.


Κοιτα στους υαλοκαθαριστηρες εγω εχω βαλει μονο Bosch Aero Twin, ειναι οι 3οι που βαζω, τους αλλαζω στη 2ετια, εναλλαξ μπρος-πισω... Με εχουν βολεψει. Αυτη τη φορα δε θελανε καν αλλαγμα οι μπροστα...
Αλλοι ειναι ικανοποιημενοι και απο τους Valeo αντιστοιχα... Αν ψαξεις στα μαγαζια τοσο θα τους βρεις παντως γυρω στο 20αρικο.