Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#515616
bibendum έγραψε:
σκεψου τον ευατο σου να πρεπει να μετραει χιλιομετρα η να βαζει βεργα καθε φορα που σκεφτεσαι την βενζινη :)


αν μεινεις ομως απο βενζίνη, δεν τρέχει κάστανο... αν μεινεις απο λάδι... ειναι κάτι χιλιάδες ευρώ σε ζημιά. Οποτε... ειναι λιγο πιο αγχωτικό.

Και στην Mercedes ηλεκτρονική ενδειξη εχει για αν ποτε χρειαστεί λάδι, δεν μου γεμίζει το μάτι... αλλα δεν υπάρχει και αλλος τρόπος. :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#515618 παντως και το r5 gt to 1990 kai to 306 6 του 2000 ειχαν μετρητη σταθμης λαδιου,και παντα εδειχνε σωστα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515619 Υποψιν αλλο το λαμπακι χαμηλής πιεσης λαδιού και αλλο ηλεκτρονικος μετρητης στάθμης και η ειδοποίηση για συμπλήρωμα.
Η βέργα πάντα σωστα δειχνει αρκει να γινεται σωστά η μετρηση, δλδ οπως προβλεπει το βιβλιο χρησης.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#515641
kostis20 έγραψε:
dimviii έγραψε:παντως και το r5 gt to 1990 kai to 306 6 του 2000 ειχαν μετρητη σταθμης λαδιου,και παντα εδειχνε σωστα.

Σίγουρα? :hmmm:



ναι.Οταν αναβες τον διακοπτη στο ον ,στο οργανο που εδειχνε την πιεση λαδιου,αναβε μια λευκη γραμμη πανω απο τις ενδειξεις και σου εδειχνε την σταθμη.Στη φωτο ειναι σβηστη αυτη η γραμμη

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#515642
224v έγραψε:μα καλα τωρα πραγματικα εμπιστεύεστε αισθητηρα, αντι να δειτε στη βεργα τη σταθμη??? βεβαια εσεις εχετε τα γενια …. και εσεις τα χτένια … όμως αν δεν δουν τα ματια στη σταθμη…. τα λαμπάκια δεν λενε, για μενα…. Χασμα γεναιων μαλλον...
Εδώ εμπιστεύονται αισθητήρες για να ψεκάζουν το καύσιμο, κάτι τόσο εύφλεκτο, στο λάδι θα κολλήσουν;
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#515677 Εχω την εντυπωση οτι σε ολα τα αυτοκινητα οταν αναψει ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιου λειπει περιπου 1 λιτρο απο την ενδειξη μαξ

.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#515682
PeterPan έγραψε:
mirage έγραψε:Ε ναι. Αυτο που θέλω να κανω οταν κατεβώ Ελλαδα ειναι να καθαρισω τις βαλβιδες εισαγωγής. Ξέρουμε κανεναν Θεσσαλονίκη που να το κάνει;

Έχει στην Καλαμαριά έναν που είχε συνεργείο μόνο για BMW, στην Αιγαίου ήταν. Βέβαια τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν 6 χρόνια...

έντιτ: https://bmwpoint.gr/index.php/el/
Οκ καλος χρυσος ο Γιαννούλης, αλλα δεν ειναι φυσικα εξουσιοδοτημενος οπως γραφει το σαιτ του.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#515706
dimviii έγραψε:
kostis20 έγραψε:
dimviii έγραψε:παντως και το r5 gt to 1990 kai to 306 6 του 2000 ειχαν μετρητη σταθμης λαδιου,και παντα εδειχνε σωστα.

Σίγουρα? :hmmm:



ναι.Οταν αναβες τον διακοπτη στο ον ,στο οργανο που εδειχνε την πιεση λαδιου,αναβε μια λευκη γραμμη πανω απο τις ενδειξεις και σου εδειχνε την σταθμη.Στη φωτο ειναι σβηστη αυτη η γραμμη

Εικόνα


Και στο quadra και τα άλλα 21 που έχω έτσι είναι, μόλις γύριζεις το διακόπτη το όργανο δείχνει στάθμη λαδιού, μόλις βάζεις εμπρός γυρίζει και δείχνει συνέχεια την πίεση, στο δικό μου έχω αντικαταστήσει την κλασσική βέργα με ηλεκτρική βέργα της VDO που δείχνει μέσα στο αυτοκίνητο σε όργανο και την θερμοκρασία του λαδιού, από το 2006 που το έχω δεν έχουν αστοχήσει ποτέ οι ενδείξεις του λαδιού, της θερμοκρασίας του νερού, της βενζίνης κλπ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515712 Τωρα που το σκεφτομαι και το Xsara μου ειχε ενδειξη σταθμης λαδιου στην εκκίνηση η οποία παντα δούλευε σωστα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#515723
allonsanfan έγραψε:Εχω την εντυπωση οτι σε ολα τα αυτοκινητα οταν αναψει ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιου λειπει περιπου 1 λιτρο απο την ενδειξη μαξ

.


Στη βεργα το min-max ειναι χονδρικα ενα λιτρο
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#515724
dimviii έγραψε:
kostis20 έγραψε:
dimviii έγραψε:παντως και το r5 gt to 1990 kai to 306 6 του 2000 ειχαν μετρητη σταθμης λαδιου,και παντα εδειχνε σωστα.

Σίγουρα? :hmmm:



ναι.Οταν αναβες τον διακοπτη στο ον ,στο οργανο που εδειχνε την πιεση λαδιου,αναβε μια λευκη γραμμη πανω απο τις ενδειξεις και σου εδειχνε την σταθμη.Στη φωτο ειναι σβηστη αυτη η γραμμη

Εικόνα
Τώρα το θυμήθηκα..Νομίζω το είχε και το πρώτης γενιάς Clio αυτό το σύστημα,τουλάχιστον από το RT και πάνω.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#515741 Να πω λοιπον και εγώ οτι η Prismα 1.6 ie. Του 87 είχε ηλεκτρικό αισθητήρα στη βέργα λαδιού, Ομως εγώ την στάθμη την τσεκαρα, βγάζοντας και τη βέργα... Ετσι έκανε 330 χιλ χλμ, και δεν έκαιγε λαδακι τα άλλαζα βέβαια κάθε 5000. Τα αλλά οχήματα τώρα στην οικογένεια δεν έχουν ηλεκτρική βέργα και τσεκαρω βγάζοντας την...

.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#515743
bibendum έγραψε:και το clio του 2002 και η laguna του 1998 εχουν το ιδιο. Δεν εσφαλαν ποτε...

Εικόνα
Και το Clio 3, το δικό μου πάλι όχι

< >