Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#498699
Anonymous Founder έγραψε:Δεν συγκρίνονται κιβώτια διπλού συμπλέκτη (DSG, Powershift) με αυτά με μονό και απλό ρομποτικό μηχανισμό (C3, Panda). Τα πρώτα θα είναι καλύτερα στην χρήση σε κάθε περίπτωση, τα δεύτερα συνήθως (όχι πάντα) είναι πιο αξιόπιστα και κυρίως αν χαλάσουν, μάλλον είναι φθηνότερη η επισκευή τους.
Δεν θ' αγόραζα κανένα από τα δύο πάντως μάλλον... :oops:


Αυτό εξαρτάται από τη χρήση.
Δλδ όσες φορές έχω πάρει το Πάντα για να κατέβω κέντρο, μπορεί μεν το κιβώτιο να είναι εξαιρετικά αργό ( σε σχέση με το MCS ή το Volvo που οδηγώ) αλλά για κίνηση στην πολη είναι εξαιρετικό! Αν ήθελα τέτοιο αυτοκίνητο πόλης, τότε ίσως το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Φαντάζομαι σε τέτοιο κοινό στοχεύει ένα τέτοιο αυτοκίνητο/σαζμάν.

Με το βόλβο έχω 50 χιλ χλμ. Να υπολογίζω αλλαγή στα 70;;;; ή μόνο για τα VW ισχύει αυτό;;;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#498700
Anonymous Founder έγραψε:Δεν συγκρίνονται κιβώτια διπλού συμπλέκτη (DSG, Powershift) με αυτά με μονό και απλό ρομποτικό μηχανισμό (C3, Panda). Τα πρώτα θα είναι καλύτερα στην χρήση σε κάθε περίπτωση, τα δεύτερα συνήθως (όχι πάντα) είναι πιο αξιόπιστα και κυρίως αν χαλάσουν, μάλλον είναι φθηνότερη η επισκευή τους.
Δεν θ' αγόραζα κανένα από τα δύο πάντως μάλλον... :oops:

Είχα στο μυαλό μου τα κλασικά αυτόματα με μετατροπέα ροπής. Νομίζω τέτοια χρησιμοποιεί η PSA και άλλες εταιρείες (οκ, ίσως όχι στα mini πόλης, αλλά σε όλη την υπόλοιπη γκάμα).
Δεν είναι πολύ πιο αξιόπιστα αυτά;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#498716 Συνυπολογίζοντας καθημερινή χρήση, σπορ χρήση, βλάβες και κόστος αυτών, σαν τους σύγχρονους μετατροπείς ροπής δεν έχει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#498822
elteo έγραψε:Είχα φίλο με c2 1.6 vtr με sensodrive και είχε αγανακτήσει.


Αυτό έχει το ρομποτιζέ χειροκίνητο... Κι εγώ έχω ακούσει διάφορα για την (μη) αξιοπιστία του συγκεκριμένου κιβωτίου...
Άβαταρ μέλους
By deep purple
#498958
rocsta έγραψε:Συνυπολογίζοντας καθημερινή χρήση, σπορ χρήση, βλάβες και κόστος αυτών, σαν τους σύγχρονους μετατροπείς ροπής δεν έχει τίποτα.


Kατά την γνώμη μου, ισχύει στο έπακρο..... Τα σύγχρονα με μετατροπέα ροπής δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα διπλοσύμπλεκτα. Το ΕΑΤ της PSA (6άρι είναι και Aisin) ακούγεται για πολύ καλό. Νομίζω ότι και οι Βαυαροί έχουν ένα οχτάρι (λογικά ZF). Aν το κλασσικό με μετατροπέα το προσέχεις από βαλβολίνες και δεν το σκίζεις κρύο, πρέπει να πέσεις στην περίπτωση για να πληρώσεις πολλά.....
Σε ρομποτικά και διπλοσύμπλεκτα κάποια στιγμή αλλάζεις δίσκο.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#499012 Η δικιά μου εμπειρία με Γκόλφω με διπλοσύμπλεκτο 7άρι είναι μέτρια για κίνηση σε πόλη. Καλύτερο ένα κλασσικό αυτόματο με πολλές σχέσεις. Έχουν βγάλει μέχρι και 10άρια πλέον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#507382 Μεγάλο service στο Golf στα 125000χλμ. 320 ευρώ με καθαρισμό A/C.

Παρακάτω βλέπουμε τις παρατηρήσεις κόστους 1500ων ευρώ μόνο σε ανταλλακτικά.

Dimviii πατώνεις; Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#507387
dimik έγραψε:Μεγάλο service στο Golf στα 125000χλμ. 320 ευρώ με καθαρισμό A/C.

Παρακάτω βλέπουμε τις παρατηρήσεις κόστους 1500ων ευρώ μόνο σε ανταλλακτικά.

Dimviii πατώνεις;


ειπαμε η τεχνολογια αιχμης, και η ποιοτητα ποτε δεν ηταν φθηνη. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#507467 χθες εκεί που έκανα ιατρείο έρχεται ένα ανθρωπάκι 70 ετών που κούτσαινε. το προσωπό του μου φάνηκε γνωστό, του λέω "κάπου σας ξέρω...". μΜου απαντά πως έρχεται για πρώτη φορά και μετά συμπεραίνω πως είναι ιδιοκτήτης του συνεργείου bosch που είχα πάει το αμάξι πριν 2 χρόνια :lol:

του είπα ότι θα ξαναπεράσω για σέρβις κτλ. Αν πάνε όλα καλά με το νέο γόνατο που θα πάρει, τότε θα έχω καλό κονέ στο σέρβις :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#507492
PeterPan έγραψε:χθες εκεί που έκανα ιατρείο έρχεται ένα ανθρωπάκι 70 ετών που κούτσαινε. το προσωπό του μου φάνηκε γνωστό, του λέω "κάπου σας ξέρω...". μΜου απαντά πως έρχεται για πρώτη φορά και μετά συμπεραίνω πως είναι ιδιοκτήτης του συνεργείου bosch που είχα πάει το αμάξι πριν 2 χρόνια :lol:

του είπα ότι θα ξαναπεράσω για σέρβις κτλ. Αν πάνε όλα καλά με το νέο γόνατο που θα πάρει, τότε θα έχω καλό κονέ στο σέρβις :lol:


Εαν μπορεις να το αναφερεις, ποσο θα του κοστισει αυτο το νεο γονατο, φιλος αλλαξε εδω προσφατα και τα 2 και θα ηθελα να δω την διαφορα... Επ.ευκαιρια να σε συγχαρω και να πω οτι η ειδικοτητα σου ειναι μια απο τις πιο αποτελεσματικες για την απροσκοπτη ζωη των ανθρωπων... :metalo: