Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#614796 Κι εδώ αν σκάσεις μύτη μόνο για αλλαγή λαδιου εκτος εγγυησης σε αντιπροσωπία με αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας, κάπου τόσο θα πάει ρε κίλο :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#614815 Ενδιαφέροντα αυτό. Δηλαδή εκεί βαρανε τιμές στα πιο καινούργια αυτοκίνητα;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#614888 Σε καινουργια αμάξια παίζει και το τί ειναι προγραμματισμένο να γίνει, + το ότι τουλάχιστον η τουοτα πολύ συχνά βγάζουν ανακοινώσεις για σέρβις σε προσφορά για "παλιά" αμάξια.

Πέραν αυτού ομως αλλαγή λαδιών ειναι ρε παιδιά άντε να πάει ενα κατοστάρικο :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By bill33
#614892 FIAT PUNTO HGT 2005.
Liqui Moly Super Leichtlauf 10W-40 4lt
MEAT & DORIA oil filter (μάρκα με έκαψες? )
Liqui Moly 2020 Motor Oil Saver - 300 ml
Σύνολο 40€ απο μαγαζί στην Τρίπολη.
Ψάχνοντας σε σκρουτζ βγαίνουν στα 29,70€+3,46€+ 10,30=43,46€ (μας τρώνε τα μεταφορικά) .Αντε αν τα έβρισκα σε ένα μαγαζί να γλίτωνα και 6€
Τα άλλαξα μόνος μου με εργαλεία απο το Lidl (αντλία λαδιού και κλειδί φίλτρου)
Το αμάξι πλέον κάνει λίγα χλμ οπότε σε ένα χρόνο θα αλλαχθούν πάλι.
:)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#614900
KiloMeater έγραψε:Αστειευστε έτσι;
Αλλαγή λαδιών στο πρώτο ετήσιο σερβις, χωρίς τίποτα άλλο, 325€


20€/L το λάδι, κανα 20άρι το φίλτρο, κανα 160άρι τα εργατικά 2 ώρες που θα ειναι το μινιμουμ για ετήσιο σέρβις, έτσι βγαίνει το 300άρι.

Εχεις ενα αναλυτικό να δουμε τί χρεώσανε?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#614901 Θέλει αλλαγή η τσιμουχα ( ή φλάτζα είναι το σωστό; ) του ψευτοκάπακου ,γλύφει και πέφτει στο χταπόδι μια σταγόνα κάθε χ χλμ.Αλλάζω λάδια κάθε 7000 χλμ δεν λείπουν πάνω απο 300? γρ.
10W-40 λάδι και 287000 χλμ.
Απο τότε που άρχισα να το βάζω,πρέπει να είναι η τρίτη φορά, έχει μειωθεί η διαρροή.Μεχρι να κάνω το μεγάλο σέρβις.Ουτε τον μεταβλητό έχω αλλάξει,ούτε και πρόβλημα με το τιμόνι έχει προκύψει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#614918
rx8_drifter έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Αστειευστε έτσι;
Αλλαγή λαδιών στο πρώτο ετήσιο σερβις, χωρίς τίποτα άλλο, 325€


20€/L το λάδι, κανα 20άρι το φίλτρο, κανα 160άρι τα εργατικά 2 ώρες που θα ειναι το μινιμουμ για ετήσιο σέρβις, έτσι βγαίνει το 300άρι.

Εχεις ενα αναλυτικό να δουμε τί χρεώσανε?
Κοντά είσαι
Το +50άρικο πες δικαιολογημένο γιατί τους ζήτησα να κάνουν μια δουλειά από κάτω, να περάσουν ξανά πισσα σε ένα κομμάτι γιατι κάπου βρήκαμε .. Πιθανώς δε χρειάζονταν αλλά καλύτερα να μην το έχω στο νου μου, έχουμε και χιόνια αλάτι...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#614928
bill33 έγραψε:Θέλει αλλαγή η τσιμουχα ( ή φλάτζα είναι το σωστό; ) του ψευτοκάπακου ,γλύφει και πέφτει στο χταπόδι μια σταγόνα κάθε χ χλμ..


φλατζα ειναι το σωστο Βιλλ.Τσιμουχα ειναι αυτο.

Εικόνα



ρε Βιλλ ευκολο ειναι να την αλλαξεις μονος σου τη φλατζα του ψευτοκαπακου.10 λεπτα δουλεια ειναι,και το κοστος θα ειναι αστειο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#614944 Αστείο ποσό το ξέρω.Μίλησα με τον μηχανικό μου για να αλλάξω ιμάντες κλπ όταν ξανακατέβω τον Γενάρη οποτε θα αλλαχθει και η φλάτζα.