Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#461091 Αν κάποιος ενδιαφέρεται, το app autodoc (που στην ουσία είναι το antalaktikaonline) έχει 17% έκπτωση σήμερα.

Πήρα σε πολύ καλή τιμή φίλτρο λαδιού και καμπίνας.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#461098 Είναι καθημερινό το φαινόμενο και μέσα στην ίδια βδομάδα μπορεί να πετύχεις από 12% έως και 23% "έκπτωση". Για ένα περίεργο λόγο όμως το τελικό ποσό δε μεταβάλλεται όσο θα έπρεπε. :shifty:

Έχω φτιάξει ένα καλάθι με πραγματάκια αξίας ±150€ και σε σχέση με το onparts που το χω και μες τα πόδια μου, η διαφορά είναι 10€. Για ψιλικοκό δε συμφέρει το autodoc, χώρια που μπορεί να κάνει και κάνα 2βδόμαδο να τα στείλει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#461100 Εγώ για φίλτρα πάω και αγοράζω συνήθως από την Mann στην Λιοσίων. Φθηνότερα από τα Internetομάγαζα.
Οι τύποι είναι απατεώνες εκεί στα antalaktikaonline, με είχαν ταλαιπωρήσει πολύ μέχρι να μου στείλουν αυτά που είχα παραγγείλει (ευτυχώς τα έστειλαν βέβαια).
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#461108 22% μου βγάζει εμένα, μόλις το εγκατέστησα. Πάντως το φίλτρο λαδιού purflux που κοίταξα, 8 και κάτι το έχουν με την έκπτωση, 8 και κάτι το έχει και ένα ελληνικό μαγαζί που κοίταξα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#461109
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ για φίλτρα πάω και αγοράζω συνήθως από την Mann στην Λιοσίων. Φθηνότερα από τα Internetομάγαζα.
Οι τύποι είναι απατεώνες εκεί στα antalaktikaonline, με είχαν ταλαιπωρήσει πολύ μέχρι να μου στείλουν αυτά που είχα παραγγείλει (ευτυχώς τα έστειλαν βέβαια).

5 ευρώ το πήρα, πόσο πιο φθηνό είναι?

ΜΑΝΝ πήρα κι εγώ.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#461119
Anonymous Founder έγραψε:Ε τόσο πάνω κάτω κάνουν τα φίλτρα λαδιού. Μόνον τα καμπίνας με ενεργό άνθρακα θα ξεκινάνε από 15€ και πάνω συνήθως.


9 ευρώ το πήρα το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα από το ανταλλακτικά online. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#461122 ΟΚ, πολύ καλή τιμή το δίχως άλλο. Το θέμα είναι πως θα περιμένεις κάποιες μέρες και θα πληρώσεις για την αποστολή. Για ακριβά ανταλλακτικά συμφέρει λογικά, αλλά για τέτοια, εγώ προτιμώ την γρήγορη και εύκολη (για εμένα) λύση του καταστήματος.
Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους για να κάνεις σύγκριση για επόμενη φορά:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#461125 Κάτω από 10€ πάντως έχουν συνήθως τα απλά φίλτρα. Στο 15αρι είναι τα ενεργού άνθρακα και 20κατι αυτά τα αντιμυκητιακά πως τα λένε. Τελευταία είχα πάρει το ακριβό. Όχι ότι είδα καμιά σπουδαία διαφορά. Θα φανεί βέβαια καλύτερα τώρα που χειμώνιασε και θα αρχίσουν να καίνε ότι ναναι στα τζάκια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#461172
Nikos! έγραψε:
ΜΑΝΝ πήρα κι εγώ.


για το Χαρι? :omg: :lipsealed: :s_omg
Άβαταρ μέλους
By xenos
#461200 Εγω ενα ιντερκουλερ μια χαρα φθηνοτερο το πηρα απο το ανταλλακτικαονλαιν παντως κ ηρθε σε νορμαλ χρονο (αν δεν βιαζεσαι φουλ). Και επ ευκαιριας πηρα κ ενα φιλτρακι.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#461419
21 quadra έγραψε:Πρίν 2 χρόνια ένα παιδί που έχει κατάστημα ανταλλακτικών στην Ηγουμενίτσα μου ζήτησε και του έφτιαξα δίσκους διαιρούμενους και μετά από τέστ ταλαιπωρίας που έκανε είπε ότι ησύχασε επιτέλους από το πρόβλημα και δεν μένει από φρένα πια.

Πάντως για πάνω - κάτω στο ίδιο κόστος εγώ προτείνω την αλλαγή στις δαγκάνες και μετά αν κάποιος θέλει το κάτι παραπάνω τότε ας προχωρήσει σε διαιρούμενους.

Εικόνα

Εικόνα
Λοιπόν, άλλαξα σήμερα τακακια, τελικά βάλαμε ΑΤΕ, με κόστος 50€ περασμένα. Του είπα όσα προτάθηκαν για δαγκάνες από mk3 και τον ιντριγκαρα αρκετά.Κοίταξε αν θα χωραγαν μεγαλύτερα τακακια στους υπάρχοντες δίσκους και είδαμε ότι έχει περίπου 1εκ στο εσωτερικο που δεν έχει φαγωθεί τωρα. Σίγουρα πάντως θέλει και καινούργιους δίσκους γιατί οι τωρινοί έχουν φαγωθεί περιεργα. Το πήγε μάλιστα ένα βήμα παραπέρα και μου πρότεινε όταν έχει χρόνο να δοκιμάσουμε δαγκάνες και δίσκους από Megane mk2, να δούμε αν χωράνε στις ζάντες. Πάντως έφερε έναν και από ότι είδαμε οι τρύπες ταιριάζουν. Παρακάτω έχω βάλει φώτο από τους δίσκους μου και τα τακακια μου που μάλλον έπρεπε να είχα πάει νωρίτεραΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#461431 Γιατρέ αυτός είναι ο δικός σου δίσκος, όλοι οι δίσκοι που σου δείχνω είναι Brembo γιατί είναι η μόνη που δίνει πλήρεις διαστάσεις και σχέδιο για να βρίσκεις άκρη.

Εικόνα

Αυτός είναι του Clio 3

Εικόνα

Aυτός είναι του clio 3 Brembo max, είναι καλύτερης ποιότητας και αξίζουν το παραπάνω κόστος γιατί έχει θερμική επεξεργασία και είναι σκληρότερος, οπότε τα παραπάνω χρήματα του κόστους τα παίρνεις πίσω από την μεγαλύτερη αντοχή του, ο ίδιος δίσκος υπάρχει και χαρακτός χωρίς τρύπες αλλά η brembo δεν δίνει σχέδιο για να σου το δείξω, σου βάζω όμως φωτό

Εικόνα

Φωτό του χαρακτού Brembo max

Εικόνα

Οι δίσκοι του Megane που είναι 280mm έχουν ολικό ύψος 41mm ενώ ο δικός σου και του Clio 3 έχουν 43.9mm αυτό σημαίνει ότι ο δίσκος σου είναι πιο μέσα κατά 2.9mm, αν ο μηχανικός σου βρεί δαγκάνες του Megane και προβάρεις τον μεγάλο δίσκο είναι προτιμότερος 1000/%, τα τακάκια είναι ακόμα μεγαλύτερα και υπάρχει και σε έκδοση brembo max.