Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#515579 Τι 1 λίτρο;;;

Πάντως είναι πιο βολικό το ηλεκτρονικό. Την βέργα οι περισσότεροι δεν την κοιτούν καν και αν υπάρξει κάποιος που θα την κοιτάξει θα βάλει περισσότερο από όσο πρέπει. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#515582
mirage έγραψε:Δεν χρειάζεται βέργα βασικά.


Ψυχολογικό το θέμα πιο πολύ... :oops:

Και βολεύει πολύ περισσότερο εάν χρειαστεί συμπλήρωση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515586
elteo έγραψε:Τι 1 λίτρο;;;


Λάδι, προδιαγραφή LL04.

@markvag συμπληρώνεις όταν βγει η ένδειξη. Αν εχεις iDrive σου λεει και πόσο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#515590 μα καλα τωρα πραγματικα εμπιστεύεστε αισθητηρα, αντι να δειτε στη βεργα τη σταθμη??? βεβαια εσεις εχετε τα γενια …. και εσεις τα χτένια … όμως αν δεν δουν τα ματια στη σταθμη…. τα λαμπάκια δεν λενε, για μενα…. Χασμα γεναιων μαλλον...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515593 Τεράστιο, εχει γινει αντιληπτο αυτο. Το σύστημα δουλεύει παρα πολύ καλά χρονια τωρα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#515598
mirage έγραψε:
elteo έγραψε:Τι 1 λίτρο;;;


Λάδι, προδιαγραφή LL04.

@markvag συμπληρώνεις όταν βγει η ένδειξη. Αν εχεις iDrive σου λεει και πόσο.


Άλλο λέω μιραγκιε.... Συμπληρώνεις 1 λίτρο λάδι ενδιαμεσα;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515600 30k χλμ και 2 χρόνια ανα αλλαγή θα ηταν δυσκολο να μην συμπληρωσεις λάδι. Μετα απο 20κ χλμ εχω συμπληρωσει 1 λιτρο και θα συμπληρωσω αλλο 1 σιγουρα πριν την αλλαγη. Ειναι γνωστο πως τα συγκεκριμένα μοτερ τσιμπανε λάδι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515603 Ε ναι. Αυτο που θέλω να κανω οταν κατεβώ Ελλαδα ειναι να καθαρισω τις βαλβιδες εισαγωγής. Ξέρουμε κανεναν Θεσσαλονίκη που να το κάνει;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#515605
mirage έγραψε:Ε ναι. Αυτο που θέλω να κανω οταν κατεβώ Ελλαδα ειναι να καθαρισω τις βαλβιδες εισαγωγής. Ξέρουμε κανεναν Θεσσαλονίκη που να το κάνει;

Έχει στην Καλαμαριά έναν που είχε συνεργείο μόνο για BMW, στην Αιγαίου ήταν. Βέβαια τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν 6 χρόνια...

έντιτ: https://bmwpoint.gr/index.php/el/
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#515606
224v έγραψε:μα καλα τωρα πραγματικα εμπιστεύεστε αισθητηρα, αντι να δειτε στη βεργα τη σταθμη??? βεβαια εσεις εχετε τα γενια …. και εσεις τα χτένια … όμως αν δεν δουν τα ματια στη σταθμη…. τα λαμπάκια δεν λενε, για μενα…. Χασμα γεναιων μαλλον...


σκεψου τον ευατο σου να πρεπει να μετραει χιλιομετρα η να βαζει βεργα καθε φορα που σκεφτεσαι την βενζινη :)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#515610 Εμένα η μέτρηση που κάνει (manually την κάνω εγώ δλδ) πάντα μου δείχνει στο μαξ, οπότε, ως τέρμα καχύποπτος, λέω δεν μπορεί... :lol: Αλλά είναι όντως στο μαξ. Κάθε 3-4 μετρήσεις με τον ηλεκτρονικό τρόπο, ρίχνω μια ματιά στη βέργα. :oops:

Το θέμα στο δικό μου μοτέρ, όπως μου έχει πει αρχιμηχανικός (bmw), είναι ότι καίγεται το λάδι κοντά στην τουρμπίνα λόγω θερμοκρασιών και αφήνουν τρελές επικαθίσεις.

@mirage Πόσο λάδι παίρνει το μοτέρ σου; Όταν ανάψει σε εσένα λέιπει 1 λτ; Δλδ έχει πάει στο min περίπου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515614 6 λίτρα.
Οι επικαθισεις απο καμμενο λαδι στις τουρμπινες ειναι ενα σοβαρο θεμα γι αυτο καλο ειναι ενα σταδιακό κρυωμα του τουρμπο προς το τελος της διαδρομης και ενα λεπτακι λειτουργιας στο ρελαντί πριν σβήσουμε.