Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#593959 ετησιο σερβις στο JUKE του 20012 με 75.000 χλμ 134.στον Χαλκια. Αλλαξε στεκι και πηγε Πειραιος 22 στο Μοσχατο μεγαλυτερος χωρος αλλα και περισσοτερα οχηματα...
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#593960
gianik έγραψε:Service κ εγώ στην Octy μου σήμερα.
χλμ.52.200

Αλλαγή λαδιών (Castrol 5-30)
Αλλαγή φίλτρο αέρα
Αλλαγή φίλτρο γύρης
Αλλαγή μπουζί
Αλλαγή φίλτρο βενζίνης
τιμή : 130€

Πολύ καλή τιμή εφόσον τα μπουζί είναι για αλλαγή ανά 60k!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#593966 Φίλτρο λαδιού; Περίεργη τιμή, τα ανταλλακτικά (για καλές μάρκες , όχι Bolk κλπ) τα βγάζω 140 :lol:
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#593970 Εμένα σε 1.2 Tsi με Castrol edge 5w-30, φίλτρο λαδιού Mann και μπουζί ngk long life, μου στοίχισε σε εξωτερικό εξειδικευμένο 150€ με ΦΠΑ κανονικά. Το φίλτρο βενζίνης δεν θυμάμαι τι μάρκα ήταν αλλα πρέπει να κόστιζε κάπου 25-30€
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598051 We drank him...

Τι ζητάει η hondάρα για να περάσει ΜΟΤ;
410 £ ζητάνε τα μαστόρια για ανταλλακτικά και εργασία. Λογικό το κόστος ή μας γδέρνουν; Το αυτοκίνητο έμεινε στο συνεργείο και αναμένουμε το ανταλλακτικό. Τους είπα να κρατήσουν και να μας δώσουν ό,τι αλλάξουν.
Πέρυσι είχα πληρώσει >100£ για τεχνικό έλεγχο αγοράς. Τι είναι πιο πιθανό; Να μην είδαν τίποτα στον έλεγχο πέρυσι, να προέκυψε στο ενδιάμεσο (2000 μίλια μόλις), να μας δουλεύουν στο ΜΟΤάδικο;
Το Micra πάντως οι συγκεκριμένοι το είχαν περάσει χωρίς παρατήρηση δύο συνεχόμενες χρονιές (οπότε θεωρώ πως δεν μας δουλεύουν, ωστόσο δεν μου άρεσε καθόλου που κατέβασαν το αυτοκίνητο χωρίς να μου δείξουν το "πρόβλημα"). Το μπροστινό σύστημα πάντως δεν είχε πολύ καλή αίσθηση στο δρόμο (αν λέει κάτι αυτό... σαν να ήθελε ευθυγράμμιση, παρότι είχαμε κάνει πέρυσι στη Honda... όπου θεωρητικά κάτι θα έβλεπαν και αυτοί).
Μήπως να το πάρω και να φύγω (και να ρωτήσω άλλου); Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598053 Στο ενδιάμεσο προέκυψε ένα αποτυχημένο brexit. Μετά από 2000 μίλια?? , μάλλον θα το πήγαινα αλλού.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598054 Να ήξερα όμως άλλον, καλά θα ήταν... Άντε βρες τον έμπιστο. Και ποιος θα βγάλει τον συνάδελφο απατεώνα περνώντας το αυτοκίνητο το test;

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#598060 Σκασμενες φούσκες εμπρός από ότι καταλαβαίνω, το έχω πάθει και είναι ακριβούτσικο γιατι λογικά θέλει λύσιμο για να περαστεί η νέα φούσκα και να μπει γρασσο.
Δεν νομίζω να γλιτώσεις πολλά αν το πας αλλού.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#598074 Σκοτσεζε πολλα χρηματα για να αλλαχθουν 2 φουσκες σε μπαλακι ψαλιδιου και ακρομπαρο αν καταλαβα καλα.
Ρωτησε αν θα αλλαξουν μονο τις φουσκες,ή θα αλλαξουν τα μπαλακια ολοκληρα.
Σε πολλα αυτοκινητα δινονται σαν ανταλλακτικα οι φουσκες.
Ψαξε για το δικο σου μοντελο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598080 Είπε ότι θέλει 3 ώρες δουλειά, κι εδώ τα εργατικά τσούζουν.
Τα ανταλλακτικά, αν είναι σωστά εδώ --> https://www.cartech-one.co.uk/en/produc ... CUQAvD_BwE
και μάλλον εδώ --> https://m.euspares.co.uk/parts-catalog/ ... /24548-1-8
δεν είναι πολλά...
25 £ στοιχίζει το MOT (τρίχες, αλλά λέμε).

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#598081
Scotch έγραψε:Είπε ότι θέλει 3 ώρες δουλειά, κι εδώ τα εργατικά τσούζουν.
Τα ανταλλακτικά, αν είναι σωστά εδώ --> https://www.cartech-one.co.uk/en/produc ... CUQAvD_BwE
και μάλλον εδώ --> https://m.euspares.co.uk/parts-catalog/ ... /24548-1-8
δεν είναι πολλά...
25 £ στοιχίζει το MOT (τρίχες, αλλά λέμε).

< >


στο δευτερο λινκ ειναι σωστο αυτο που βρηκες.Ειναι ολοκληρο το ακρομπαρο και εχει πολυ μικρη αξια για να ψαχτεις για φουσκες μονο.Εαν αλλαξεις ομως τα ακρομπαρα θελει οπωσδηποτε ευθυγραμμιση=οποτε εξτρα κοστος.Εαν αλλαξεις μονο τις φουσκες δεν θελει.
βασικα και το ακρομπαρο να αλλαξεις,εαν ξερει να μετρησει ολικο μηκος με ακριβεια(παχυμετρο) παλι δεν χρειαζετε ευθυγραμμιση,αλλα δεν ξερω αν το κανουν ετσι οι Αγγλοι.

στο πρωτο λινκ εχεις βεει ψαλιδια και μπαλακια .Φουσκες ψαξε.Εαν δεν βρεις,βαλε μονο μπαλακια που θα ειναι φθηνοτερα.
Ελλαδα με ενα 40αρι ευρω ησανε ετοιμος.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598082 Σωστά, είπαν ότι θα κάνουν και ευθυγράμμιση στο τέλος, άρα μάλλον δεν κάνουν τη δουλειά με το παχύμετρο που λες.
Σύνολο τα ανταλλακτικά τα έβγαζαν ~125 £ για την κάθε πλευρά (πάει x2 δηλαδή). Και είπαν ότι είναι αξιοπρεπής μάρκα (και ότι υπάρχει και φθηνότερη αλλά δεν το προτείνουν).
Δύσκολο πάντως να το οργανώσω από μακριά (είναι στα 15km το συνεργείο), και θα μείνω χωρίς αυτοκίνητο σίγουρα όλο το ΣΚ (και ζήτημα να γλιτώσω συνολικά κανένα 50ρικο). Όποτε μήπως τους αφήσω να κάνουν παιχνίδι :hmmm:

< >