Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#206965
Scotch έγραψε:
GTS έγραψε:
mjacob έγραψε:Δεν είχε στάνταρντ τη κάμερα οπισθοπορείας το Lexus?

Το 2007 δεν υπηρχαν αυτα τα πραγματα και ουτε αισθητηρες ειχαν στην Αμερικανικη αγορα (σχεδον κανενα αμαξι).

Στάνταρντ την είχαν οι πλουσιότερες εκδόσεις (νομίζω από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε). Π.χ. αυτό, που είναι του 2006, έχει.

ok δεκτον, γιατι εφυγα το 2005 και μετα δεν ξερω καλα τι εγινε. Τωρα όλα σχεδόν εχουν καμερα, λιγα αισθητήρες.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#216385 Οταν ειμαι σταματημενος(λογικα το κανει και εν κινησει) αν αναψω τα αλαρμ η τη μεγαλη σκαλα αρχιζει ενα τρεμουλο. Τι παιζει να ειναι;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#216392
panos2171 έγραψε:Οταν ειμαι σταματημενος(λογικα το κανει και εν κινησει) αν αναψω τα αλαρμ η τη μεγαλη σκαλα αρχιζει ενα τρεμουλο. Τι παιζει να ειναι;


Διαρροή ρεύματος :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#216434 Υποθέτω ότι εννοείς ότι τρεμοπαίζει η φωτεινή δέσμη, σωστά;

H μπαταρία σου σε τί κατάσταση βρίσκεται; Πότε την άλλαξες/μέτρησες τελευταία φορά;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#216517 Kαμία δέσμη δεν έχει τρέμουλο. Όλο το αυτοκίνητο τρέμει ελαφρώς. Η μπαταρία δεν ξέρω σε κατάσταση είναι, όπως το πήρα ούτε την κοίταξα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#216526 Πρόσεξες το στροφόμετρο; Αν η μπαταρίας σου δεν είναι εντάξει, μπορεί ακόμη και να πέφτουν οι στροφές του ρελαντί και να τρέμει το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#216543 Αφού συμβαίνει όταν τραβάς πολύ ρεύμα, ίσως να παίζει κάτι με το δυναμό. Ιμάντας; Τεντωτήρας; :hmmm:
Θα σου έλεγα να ελέγξεις και την μπαταρία σου σε έναν ηλεκτρολόγο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#216544 Αν ανάψεις τον ανεμιστήρα του καλοριφέρ, ή κάτι άλλο που τραβάει ρεύμα, κάνει το ίδιο; Αρκετά περίεργο πρόβλημα, δεν το έχω ξανακούσει.
Δες αν έχει να κάνει με το συνολικό ρεύμα που ζητάς, και θα δούμε μετά τι μπορεί να είναι.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#216551 Kι εμένα το μυαλό μου στο δυναμό πάει. Με τον ανεμιστήρα δε το δοκίμασα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#216565 Όταν ζητάς ρεύμα άμεσα, ανοίγοντας το μοτέρ του καλοριφέρ για παράδειγμα, προφανώς θέλεις να στο δώσει άμεσα. Η μπαταρία δεν κάνει κάτι όταν το αυτοκίνητο λειτουργεί, ο εναλλάκτης τροφοδοτεί όλη την ηλεκτρική ενέργεια που χρειάζεσαι.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#216572
kostis20 έγραψε:Άμα ήταν δυναμό θα άρχιζε τόσο άμεσα? Κοιτα και τη μπαταρία πάντως αλλά και τις βάσεις της μηχανής.


Βάσεις μηχανής γιατί;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#216664
panos2171 έγραψε:
kostis20 έγραψε:Άμα ήταν δυναμό θα άρχιζε τόσο άμεσα? Κοιτα και τη μπαταρία πάντως αλλά και τις βάσεις της μηχανής.


Βάσεις μηχανής γιατί;

Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα στο MINI.Ο μηχανικός ελεγξε τις βάσεις και μου είπε οτι θέλουν άλλαγμα,ο 2ος που πήγα.Τις αλλάξαμε και το πρόβλημα ελλατώθηκε αλλα δεν εξαφανίστηκε.Μετα θα αλλαζα ουτως ή άλλως μπαταρία γιατι ήταν στα τελευταία της και τρεμοπαιζαν οι δείκτες στο ταμπλω.Μόλις άλλαξα και τη μπαταρία το τρεμουλο σταματησε τελείως.
Προφανώς μόλια αυξηθει η κατανάλωση ρευματος ,πεφτει λιγο το ρελαντι και αν οι βάσεις δεν είναι οκ τρέμει το αμαξι...
Εντωμεταξυ χθες είδα πάλι ποσο για τα πανηγύρια είναι η ποιότητα του MINI.Εκτός του ότι εντόπισα και αλλα σημεία που εχει φύγει η βαφη του αμαξώματος,πήγα να αλλάξω τη λαμπα των μεσαίων μπροστα και το φισακι είναι εντελώς σαθρό και διαλυμένο φευγουν μικρά κομματακια ...
Α επίσης απο κάπου σταζει λάδι.... :lol: