Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#291086 Λίγο ακόμη και θα αγοράσω και εγώ, έχω θέσει όριο το 12. Αν και ο τριπλός με εξιτάρει από τώρα :

Η Honda πατεντάρει 11-τάχυτο κιβώτιο τριπλού συμπλέκτη





http://www.autoblog.gr/2016/08/21/h-honda-patentarei-11-taxyto-kibwtio-triplou-symplekth/
Άβαταρ μέλους
By IKE
#291089 Έχει βγάλει και με 5 συμπλέκτες η Honda, παλαιότερα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#322988 Είχα αναφερθεί παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο topic.

Προ καιρού οδήγησα το Caliber φίλου και οι ταχύτητες άλλαζαν με το ένα δάχτυλο, ενώ στο δικό μου - ειδικά η πρώτη- θέλει μπράτσα :lol: Δεν έχουν αλλαχθεί ποτέ βαλβολίνες :oops: και τον τελευταίο καιρό ακούγεται το ρουλεμάν όταν πατάω τον συμπλέκτη. Πέρασα ΚΤΕΟ πριν λίγες μέρες και μου είπαν για αλλαγή δίσκο-πλατό, μιας και τα 160,000χλμ είναι πολλά. Τι προτείνετε; Αλλαγή δίσκο-πλατό; Αλλαγή ρουλεμάν; Αλλαγή σασμάν; Και τα 3 μαζί; Βαλβολίνες θα αλλαχθούν λίαν συντόμως...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#323011
Dodger έγραψε:Είχα αναφερθεί παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο topic.

Προ καιρού οδήγησα το Caliber φίλου και οι ταχύτητες άλλαζαν με το ένα δάχτυλο, ενώ στο δικό μου - ειδικά η πρώτη- θέλει μπράτσα :lol: Δεν έχουν αλλαχθεί ποτέ βαλβολίνες :oops: και τον τελευταίο καιρό ακούγεται το ρουλεμάν όταν πατάω τον συμπλέκτη. Πέρασα ΚΤΕΟ πριν λίγες μέρες και μου είπαν για αλλαγή δίσκο-πλατό, μιας και τα 160,000χλμ είναι πολλά. Τι προτείνετε; Αλλαγή δίσκο-πλατό; Αλλαγή ρουλεμάν; Αλλαγή σασμάν; Και τα 3 μαζί; Βαλβολίνες θα αλλαχθούν λίαν συντόμως...

Είσαι σίγουρος πως είναι το ρουλεμάν;
Εγώ θα πρότεινα ν' αλλάξεις τις βαλβολίνες που είναι φθηνή αλλαγή και να τσεκάρει ο μάστορας και τις ντίζες, βάζοντας ίσως και λίγο γράσο ή λιπαντικό στους συνδέσμους τους.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#323020 Πιστεύω πως είναι το ρουλεμάν γιατί μόνο όταν πατάω συμπλέκτη ακούγεται ένας μηχανικός θόρυβος, δεν είναι δηλαδή η ντίζα/τρίξιμο...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#323039
Dodger έγραψε:Πιστεύω πως είναι το ρουλεμάν γιατί μόνο όταν πατάω συμπλέκτη ακούγεται ένας μηχανικός θόρυβος, δεν είναι δηλαδή η ντίζα/τρίξιμο...

Άρα πας για σετ συμπλέκτη. Ο θόρυβος είναι από το ρουλεμάν του συμπλέκτη. Ο θόρυβος από το ρουλεμάν της πρωτεύουσας ακούγεται όταν δεν τον πατάς.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#323109
Νίκος Παππάς έγραψε: ρουλεμάν της πρωτεύουσας ακούγεται όταν δεν τον πατάς.


του πρωτευων αξονα.
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 07 Νοέμ 2016, 21:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#323112
Νίκος Παππάς έγραψε:
Dodger έγραψε:Πιστεύω πως είναι το ρουλεμάν γιατί μόνο όταν πατάω συμπλέκτη ακούγεται ένας μηχανικός θόρυβος, δεν είναι δηλαδή η ντίζα/τρίξιμο...

Άρα πας για σετ συμπλέκτη. Ο θόρυβος είναι από το ρουλεμάν του συμπλέκτη. Ο θόρυβος από το ρουλεμάν της πρωτεύουσας ακούγεται όταν δεν τον πατάς.


< >

Και ακούγεται συνήθως όταν ζεσταθεί λίγο το σασμαν. Επίσης ακούγεται και στο άσε του γκαζιού.

...>.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#323131
dimviii έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε: ρουλεμάν της πρωτεύουσας ακούγεται όταν δεν τον πατάς.


του πρωτευων αξονα.

Του πρωτεύοντα άξονα η πρωτεύουσας μετάδοσης όπως μου το είπε ο μηχανικός που το έφτιαξε

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#323226 Στο θέμα μας παιδιά :rtfm: Αφήστε τις πρωτεύουσες και τις συμπρωτεύουσες :lol: Άρα πάω για σετ συμπλέκτη, με δίσκο-πλατώ να μην ασχοληθώ καν; Δε νιώθω κάποιο πατινάρισμα or something. Μόνο τον ήχο του ρουλεμάν ακούω και το ότι δυσκολεύει να κουμπώσει η πρώτη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#323231 συμπλέκτης = δισκο πλατω ρουλεμάν συμπλεκτη.
ακομα και αν δεν πατιναρει,ειναι σιγουρα στα τελευταια του με αυτά τα χλμ που εχεις.
Για να αλλαξεις ρουλεμάν συμπλεκτη,εχει την ιδια ακριβως εργασια.
Οποτε δεν κατεβάζεις σαζμαν για να αλλαξεις μονο το ρουλεμάν,τα βαζεις όλα καινουρια,γιατι δεν συμφερει να ξαναπληρωσεις ανεβα/κατεβα σαζμαν, που είναι αρκετα , γιατι σε λιγα χιλιαδες χλμ θα θελει δισκο-πλατω.
Εργατικα μην δωσεις πανω από 100 ευρω.
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 07 Νοέμ 2016, 23:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#323485 για να το καταλαβουν τα μαστορια τα δικα μας πες τους:: Πριζντιρεκτ!!!!
ετσι το γνωριζουν οι μουτζουρηδες μηχανικοι τον θορυβο απο το ρουλεμαν του πρωτευοντα αξωνα....
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#419526 Επιστρέφοντας σπίτι παρατήρησα ότι αφήνοντας το συμπλέκτη, στο σημείο που πάει να κομπλάρει αισθάνομαι κάτι σα γρατζούνισμα στο πεντάλ. Δεν το έκανε στα καλά καθούμενα αλλά μετά από κάτι

Εικόνα


και κάτι

Εικόνα


:whistlink: :innocent: :oops: :s_blush