Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#653747 Ωπ, κι εγω ακουω λιγο κυματακι ωρες ωρες. Συγκεκριμενα απο μπροστα δεξια, πισω απο το ντουλαπακι πχ, στην πρωτη δεξια στροφη οταν ξεκιναω με το αυτοκινητο. Ξερει κανεις που βρισκουμε αυτο το σωληνακι σε μεγκαν 2?

Δε θα μπορουσε ομως να ειναι και το δοχειο του υγρου καθαριστηρων πχ?

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#653759 Ανάλογα με το πού είναι το παγούρι, συνήθως όμως είναι μπροστά, προς τη γωνία του αμαξιού.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#653763 Ναι, μπροστα δεξια ειναι το παγουρι. Ομως γιατι να το κανει μονο την πρωτη φορα που στριβω; Ισως να μαζευεται νερο της βροχης καπου και να χυνεται στο δρομο; Πρεπει καποια στιγμη να θυμηθω να κατεβω μολις το ακουσω να δω στο οδοστρωμα


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#653764 αυτο το γκλουκ-γκλουκ απο νερο, μπορει,να ειναι και απο βουλωμενους νεροχυτες στις πορτες(μου ειχε τυχει)
φτιαχνει ευκολα με μαχαιρακι κουζινας και σκυψιμο κατω απο την πορτα/ες,ψαχνεις να βρεις αυτες τις χαραμαδες απορροης,και περνας το μαχαιρι μεσα-εξω.
Άβαταρ μέλους
By dexter
#653861 Καλησπέρα. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το προϊόν της mannol https://www.mannol.de/products/car-care ... er-cleaner
για να μας πει εντυπώσεις;
Το αγορασα γιατί έχω οσμές από το αιρκοντίσιον κ λέω να το δοκιμάσω.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#653905
dimviii έγραψε:αυτο το γκλουκ-γκλουκ απο νερο, μπορει,να ειναι και απο βουλωμενους νεροχυτες στις πορτες(μου ειχε τυχει)
φτιαχνει ευκολα με μαχαιρακι κουζινας και σκυψιμο κατω απο την πορτα/ες,ψαχνεις να βρεις αυτες τις χαραμαδες απορροης,και περνας το μαχαιρι μεσα-εξω.


Και αν όντως ακούτε τέτοιους ήχους, πριν το οτιδήποτε ψάξτε κάτω από καθίσματα, θήκες πορτ μπαγκάζ μην έχει ξεχαστεί κανένα μπουκαλάκι νερού.
Άβαταρ μέλους
By dexter
#654490
dexter έγραψε:Καλησπέρα. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το προϊόν της mannol https://www.mannol.de/products/car-care ... er-cleaner
για να μας πει εντυπώσεις;
Το αγορασα γιατί έχω οσμές από το αιρκοντίσιον κ λέω να το δοκιμάσω.
Έγινε η δουλειά. Εύκολο στη χρήση. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια προϊόν άλλης εταιρείας. Θα δοκιμάσω όμως. Θα το καθιερωσω πριν κάθε αλλαγή φίλτρου καμπίνας. Η μυρωδιά εξαφανίστηκε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#719153 Ξέρουμε κανάν τεχνικό στα Νότια Προάστια που να είναι και ανοιχτός και Σάββατα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719204 Απέναντι από τον Ζανιά στο Ελληνικό, ο κος Κώστας αν θυμάμαι καλά, είναι ανοιχτός και απογεύματα και Σάββατα.
ΚΩΝ ΝΟΣ ΠΛΟΥΜΑΚΗΣ ΚΑΙ ΥΙΟΙ ΟΕ
21 0961 8474
https://maps.app.goo.gl/ZY1xHRjNUcwVZNpj7
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#719357 Yπάρχει περίπτωση o συμπυκνωτής του ac να γεμίζει βρωμιά και να μην αποδίδει; Στη συμπλήρωση φρέον παρατηρήσαμε ότι το σύστημα έχει πίεση, επίσης αν πηγαίνεις με πάνω από 130χλμ από τον αεραγωγό βγαίνει ψυχρός αέρας αλλά πιο κάτω δεν αποδίδει σχεδόν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#719359 Εξωτερικά εννοείς; Μπορεί, αλλά φαίνεται αν είναι βρώμικα τα πτερύγια με σκόνη, έντομα κλπ. O ανεμιστήρας δουλεύει;

Με προβληματίζει που αναφέρεις πίεση για πλήρωση, ο σωστός τρόπος για το ψυκτικό μέσο είναι πλήρωση με το σωστό βάρος, έγινε σωστή δουλειά;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#719361 Nαι εξωτερικά στο 308, οπότε μάλλον ξέρεις που είναι η θέση του ακριβώς. Με το μάτι δε μπορώ να το δώ καθαρά σε τι κατάσταση είναι, οριακά φαίνεται πίσω από τις γρίλιες. Ο ανεμιστήρας ναι δουλεύει κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#719362 Προσέθεσα κάτι για την πλήρωση, για δες το λίγο...

Ναι, είναι χωμένος αρκετά. Αυτό που είχα κάνει παλιότερα στο 307 ήταν πήρα ένα ψεκαστικό χειρός, έκανα ένα δυνατό διάλυμα με All Purpose Cleaner, το ψέκασα και μετά ξέπλυμα με νερό. Επανάληψη 2 3 φορές.

Είναι σίγουρα η ταχύτητα που κάνει τη διαφορά; Αν εν στάση ανεβάσεις στροφές για μερικά λεπτά;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#719365 Μάλλον εγώ το έγραψα λάθος. Το φρέον συμπληρώθηκε κανονικά, χρειαζόταν λίγο αλλά από πριν δεν ήταν σε τέτοια ποσότητα που να δικαιολογεί την κακή απόδοση. Οπότε μετά ο ηλεκτρολόγος το είχε πάνω στο μηχάνημα και έβλεπε ότι έχει πίεση.
Ναι αν στροφάρεις πάλι δείχνει να ψύχει κάπως παραπάνω αλλά σε καμία περίπτωση κάτι το αποδεκτό. Ο ηλεκτρολόγος είπε να ρίξω ένα καθάρισμα τον συμπυκνωτή γιατί πιθανόν από εκεί να ξεκινάει το θέμα (δεν υγροποιεί τον αέρα που έρχεται με πίεση).