Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#593043
Adriver έγραψε:Σύμφωνα με αυτόν, είναι ταρίφα το "κούμπωμα" του μηχανήματος, ανεξαρτήτως ποσότητας υγρού.


Αν ισχύει αυτό μιλάμε για μεγάλο απατεώνα. Το φρέον χρεώνεται ανάλογα με τα γραμμάρια. Το να χρεώνει τα 10'' που θέλει για να βάλει τις σωλήνες είναι απάτη! Το φρέον έχει ακριβύνει πολύ τα τελευταία 2 χρόνια πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#593145 Αυτό που έγραψε ο dim το θεωρούσα δεδομένο, είχε καλές συστάσεις, ήταν ένα ευγενικό νέο παιδί, και έκανα το λάθος να μη ρωτήσω τιμολόγιο από πριν!

Ακόμα χειρότερα, ζήτησα απόδειξη και πλήρωσα 24% ΦΠΑ, μου έδωσε ένα χαρτάκι ταμειακής όπως από ψιλικατζίδικο και ... αφού έφυγα είδα ότι γράφει "ανταλλακτικά"!

Αισθάνομαι τελείως #@&*&!....
Άβαταρ μέλους
By skous
#593159 Ακούω απόψεις.

Πηγα το αυτοκίνητο (εντός εγγύησης) γιατι πέθανε το ac.

Βρήκε οτι ήθελε συμπλήρωμα στο φρέον (και μάλιστα πολύ που 99% δείχνει διαρροή σε σχετικά νέο αυτοκίνητο), και δεν βρήκε διαρροή. Πλήρωσα το φρέον/σέρβις και το πήρα και τώρα μετά απο 4 εβδομάδες (με χρήση περίπου 10 ώρες;) πάλι τα ίδια...

Θα το ξαναπάω άμεσα, γιατι ΠΡΟΦΑΝΩΣ υπάρχει κάπου τρύπα (είπε οτι έβαλε χρωστική αλλα δεν ξέρω εαν θα φαίνεται μετα από 3-4 μέρες μέχρι να το πάω))...

Το θέμα είναι, αν μου ξαναπεί να πληρώσω φρέον, κάνω φασαρία ή όχι; Γιατι εφόσον δεν βρήκαν την τρύπα στην αρχή, θεωρώ οτι είναι δικό τους λάθος...

Για πείτε....


< >
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#593163 Μπορεί να χάνει από εξαρτήματα μέσα στη καμπίνα, όπου δεν έχουν οπτική πρόσβαση να ελέγξουν για διαρροή με την τεχνική της φθορίζουσας ουσίας.
Άβαταρ μέλους
By skous
#593201
Adriver έγραψε:Μπορεί να χάνει από εξαρτήματα μέσα στη καμπίνα, όπου δεν έχουν οπτική πρόσβαση να ελέγξουν για διαρροή με την τεχνική της φθορίζουσας ουσίας.


Και πάλι όμως δική τους ευθύνη είναι να το φτίαξουν μιας και υπάρχει η εγγύηση.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#593203 Το θέμα είναι πού είναι η τρύπα κι από τι προκλήθηκε. Αν πχ τρύπησε ο συμπυκνωτής από πετραδάκι τότε λογικό να μην περάσει στην εγγύηση. Αν χάνει από σωλήνες ή απο την εβαπορέτα στο ταμπλό τότε θα έπρεπε να το περάσουν. Τι αμάξι και τι ηλικίας/χιλιομέτρων;
Άβαταρ μέλους
By skous
#593209
drdino έγραψε:Το θέμα είναι πού είναι η τρύπα κι από τι προκλήθηκε. Αν πχ τρύπησε ο συμπυκνωτής από πετραδάκι τότε λογικό να μην περάσει στην εγγύηση. Αν χάνει από σωλήνες ή απο την εβαπορέτα στο ταμπλό τότε θα έπρεπε να το περάσουν. Τι αμάξι και τι ηλικίας/χιλιομέτρων;


Kuga 3ετίας, 24.000km

Απο την άλλη, και εκτός εγγύησης να είναι, η συμπλήρωση φρέον για δεύτερη φορά εντός μήνα θεωρώ ότι είναι δική τους ευθύνη, εφόσον την πρώτη φορά δεν βρήκανε το πρόβλημα και θεώρησαν ότι ήταν απλά «συντήριση».

Και εάν βγεί οτι είναι ζημια που καλύπτεται από την εγγύηση, τότε κανονικά θα έπρεπε να μου επιστρέψουν και τα λεφτά της πρώτης συμπλήρωσης.

Κάνω λάθος;


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#593226 φυσικα και δεν πρεπει να πληρωσεις,απο τη στιγμη που την πρωτη φορα δεν βρηκε απο που ειχε χασει ΟΛΟ το φρεον αυτοκινητο με 24κ χλμ 3 ετων.
Τι παει να πει '' δεν το βρηκαν''? και που πηγε ολο το φρεον?
εαν βρουν οτι ειναι το ψυγειο ερκοντισιον πχ απο πετραδακι,θα πληρωσεις το ψυγειο και καθολου φρεον+επισκεψη
Άβαταρ μέλους
By skous
#593233 Την πρώτη φορά δυστυχώς δεν το πήγα εγώ + μείναμε ότι απλά ήθελε συμπλήρωση (βέβαια όταν μου ειπανε την τιμή που ηταν κανα 100άρικο μετά κατάλαβα ότι μάλλον το γέμισαν όλο...)

Τέλος πάντων, θα ενημερώσω σχετικά μόλις μάθω. Πάντως σωστά σκέφτομαι όπως κατάλαβα ότι δεν θα πρέπει να γίνει πληρωμή για φρέον και για επίσκεψη... ελπίζω να μην μου κάνουν νερά πάντως και να είναι τυπικοί.... Γιατί αλλιώς, κάλιστα τους λέω ναι σε όλα, και πάω να το παραλάβω χωρίς να πληρώσω και πλακώνομαι επιτόπου.


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#593243 Σε αντίστοιχη περίπτωση, σε Ford πάλι, είχα πληρώσει μόνο την 1η φορά για το φρέον. Πάντως όντως δεν μπορούν να το βρούνε χωρίς την χρωστική, οπότε δεν θα μπορούσαν να το βρούνε τώρα.
Άβαταρ μέλους
By skous
#593279 Ναι Δία, αλλά παλαιότερα σε άλλο αυτοκίνητο, έπαιξε χρωστική, και το είχανε το αυτοκίνητο να δουλεύει καμια ωρίτσα και είδανε επιτόπου την διαρροή. Θυμάμαι τότε ψάχνανε με κάτι λάμπες μπλέ κλπ. Ελπίζω η χρωστική να βάφει το σημείο διαρροής, και όχι απλά να είναι στο αέριο, γιατί τότε καλά κρασσιά..
Άβαταρ μέλους
By skous
#594168 Τελικά εγγύηση πάει (τρύπα στο ψυγειό; του ac)

Αλλά δεν δέχονται να επιστρέψουν τα λεφτά της πρώτης φοράς, κατ εμέ απαράδεκτο....

Θα τα ακούσουν αυριο αν έχω όρεξη....

Φταίω εγώ αν στην επόμενη συντήριση/πλήρωση φρέον, τους πω ότι δεν τους πληρώνω σεντ, και να με πάρουν τηλέφωνο μετά απο 1 μήνα για να δούμε εαν οπντως ειπναι οκ τα πράγματα αν θέλουν να πληρωθούν;

Μάλλον θα πέσει παράπονο στην Ford Hellas...


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#594170
skous έγραψε:Τελικά εγγύηση πάει (τρύπα στο ψυγειό; του ac)

Αλλά δεν δέχονται να επιστρέψουν τα λεφτά της πρώτης φοράς, κατ εμέ απαράδεκτο....

Θα τα ακούσουν αυριο αν έχω όρεξη....

Φταίω εγώ αν στην επόμενη συντήριση/πλήρωση φρέον, τους πω ότι δεν τους πληρώνω σεντ, και να με πάρουν τηλέφωνο μετά απο 1 μήνα για να δούμε εαν οπντως ειπναι οκ τα πράγματα αν θέλουν να πληρωθούν;

Μάλλον θα πέσει παράπονο στην Ford Hellas...


< >


τι παει να πει δεν δεχονται? ξεχασαν οτι δεν μπορουσαν να βρουν την διαρροη?
παλεψε το,κοιτα τουλαχιστον να παρεις καλη εκπτωση απο το ψυγειο αν δεν μπορεσεις κατι αλλο.
Άβαταρ μέλους
By skous
#594175
dimviii έγραψε:
skous έγραψε:Τελικά εγγύηση πάει (τρύπα στο ψυγειό; του ac)

Αλλά δεν δέχονται να επιστρέψουν τα λεφτά της πρώτης φοράς, κατ εμέ απαράδεκτο....

Θα τα ακούσουν αυριο αν έχω όρεξη....

Φταίω εγώ αν στην επόμενη συντήριση/πλήρωση φρέον, τους πω ότι δεν τους πληρώνω σεντ, και να με πάρουν τηλέφωνο μετά απο 1 μήνα για να δούμε εαν οπντως ειπναι οκ τα πράγματα αν θέλουν να πληρωθούν;

Μάλλον θα πέσει παράπονο στην Ford Hellas...


< >


τι παει να πει δεν δεχονται? ξεχασαν οτι δεν μπορουσαν να βρουν την διαρροη?
παλεψε το,κοιτα τουλαχιστον να παρεις καλη εκπτωση απο το ψυγειο αν δεν μπορεσεις κατι αλλο.


Το ψυγείο είναι εγγύηση (ευτυχώς)


< >