Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By deep purple
#401226 η τιμή της αντιπροσωπείας είναι 1.100 της Denso γύρω στα 550 αρχική. Oι φυσικοί έμποροι στους οποίους αναφέρθηκα μιλάνε για καινούργιο στο κουτί με εγγύηση διετή. DCP17023 o κωδικός denso 702011 αν θυμάμαι καλά της Μερσεντές. Δεν υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν ανακατασκευασμένο παίρνουν πολλές δουλειές από την εταιρεία που δουλεύω, το ξέρουν ότι δεν τους παίρνει. Το ζήτημα είναι μένω στα 320 ή το ρισκάρω στα 275 από το e-shop που ανέφερα στο πρώτο ποστ και για το οποίο -παρεπιπτόντως- δεν σχολίασε κανείς...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#401327 Το σάιτ που ανέφερες είναι πρακτικά το ίδιο με το antallaktikaonline.gr. Aπό το τελευταίο είχα παραγγείλει 2 φορές τα τελευταία 2 χρόνια (την μια φορά κάτι τοπ μάουντ της Sachs και την άλλη τακάκια ΑΤΕ) χωρίς κάποιο θέμα. Υπάρχουν ωστόσο και φίλοι εδώ μέσα (Deleted User 1 πχ) που έχουν πολλά παράπονα για την τακτική του εν λόγω καταστήματος να σπρώχνει δικές του μάρκες στους πελάτες, ακόμα κι αν έχουν ζητήσει επώνυμα συγκεκριμένα ανταλλακτικά, με το πρόσχημα της έλλειψης αποθέματος. Στην περίπτωσή σου, και αν συνυπολογίσεις τουλάχιστον 10 ευρώ ταχυδρομικά, θα σου πρότεινα να μην το ρισκάρεις για 35 ευρώ κέρδος (10% στο σύνολο πάνω κάτω) και να πάρεις από Ελλάδα το συμπιεστή.
Για την ιστορία κι επειδή κι εγώ προ διμήνου είχα αναφέρει εδώ μέσα ένα θέμα που είχα με το σύστημα κλιματισμού του αυτοκινήτου, τελικά το θέμα είχε να κάνει με το πηνίο κόμπλερ του συμπιεστή, το οποίο αλλάχθηκε με γνήσιο (100 ευρώ κόστος υλικού συν 60 ευρώ εργασία) και το σύστημα δουλεύει και πάλι.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#401415 Είδα αυτές τις μέρες ότι η ΜΑΝΝ έχει βγάλει ένα καινούριο φίλτρο καμπίνας το FP 2939 FreciousPlus για το αυτοκίνητό μου το οποίο το τοποθετεί πάνω από αυτό του ενεργού άνθρακα το οποίο είναι αντιβακτηριδιακό , προστατεύει από αλλεργιογόνα κλπ.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο ή έχετε κάποια καλύτερη πρόταση;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#401428
mousatos έγραψε:
deep purple έγραψε:mods.....
Χρειάζομαι επειγόντως (λόγω καλοκαιριού....) κομπρεσέρ a/c. Υποχρεωτικά Denso. Η τιμή ξεκίνησε από 380 (από γνωστό) , έπεσε 320 (από άλλο γνωστό αμφότεροι φυσικοί έμποροι στη Θεσσαλονίκη) και βρίσκω αυτούς https://www.antallaktikaexartimata.gr/ στα 275.


Όταν μετά τις 300.000χλμ μας χαιρέτησε στο Matiz (*), έβρισκα από Γερμανία με 360-500e .
Τα 380 και 320e που αναφέρεις μου φαίνονται εξαιρετικές τιμές.

(*) επειδή κανένας φούστης δεν ενημερώνει οτι θέλει συμπλήρωμα και τσεκάρισμα το λάδι του κομπρέσορα. Ούτε το manual αναφέρει τίποτα. :rant:


Συγγενής με φόκους μκ1, είχε βρει (και βάλει) από μάντρα που τα πάνε για ανακύκλωση (Μαρκόπουλο) με ένα 50άρι! :lipsealed: Μήπως να κάνετε μία προσπάθεια; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By demek33
#402156
deep purple έγραψε:η τιμή της αντιπροσωπείας είναι 1.100 της Denso γύρω στα 550 αρχική. Oι φυσικοί έμποροι στους οποίους αναφέρθηκα μιλάνε για καινούργιο στο κουτί με εγγύηση διετή. DCP17023 o κωδικός denso 702011 αν θυμάμαι καλά της Μερσεντές. Δεν υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν ανακατασκευασμένο παίρνουν πολλές δουλειές από την εταιρεία που δουλεύω, το ξέρουν ότι δεν τους παίρνει. Το ζήτημα είναι μένω στα 320 ή το ρισκάρω στα 275 από το e-shop που ανέφερα στο πρώτο ποστ και για το οποίο -παρεπιπτόντως- δεν σχολίασε κανείς...

Παράγγειλα στις 12/07/2016 έναν συμπιεστή Denso απο antallaktikaonline (ειναι το ιδιο με το site που ανεφερες) με κωδικο DCP27001 στα 267€ με δωρεαν μεταφορικά. Ελλάδα κάτω απο 380€ με 400€ δεν εβρισκα με τιποτα...τώρα μάλιστα βλέπω τον έχει ακόμα πιο φθηνά στα 230€
Ήρθε ολοκαίνουργιος στο κουτί του, κανένα πρόβλημα σε 5-6 εργάσιμες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#410306
Mad_Max_Geo έγραψε:Το focus μου, πριν 2 χρονια σταματησε να βγαζει κρυο αερα στο ρελαντι. Πηγα το γεμισα με φρεον, συνεχισε να κανει το ιδιο πραγμα, και ο μαστορας που το γεμισα μου ειπε οτι εχει χαλασει μια βαλβιδα που δε θυμαμαι τι ακριβως ειναι. Οταν στροφαρει ο κινητηρας, βγαζει κανονικα κρυο αερα (τουλαχιστον στις 2 πρωτες σκαλες που το δουλευω παντα). Μηπως ξερει καποιος τι ακριβως φταιει, και αν αλλαζει αυτη η αναθεματισμενη βαλβιδα? Για καινουριο κομπρεσσερ, κανενας λογος ομως, αν ειναι το κραταω ετσι, μεταχειρισμενο το φοβαμαι μηπως χαλασει και εκεινη.


Καποιος? :help: :help:
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#410356
drdino έγραψε:Expansion valve εννοούσε μάλλον


Αλλαζει αυτη ξεχωριστα μηπως ξερεις? Ο ψυκτικος που ειχα παει μου ειπε πως οχι, αλλα φυσικα δεν ειδε ουτε καν το κομπρεσερ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#410359 Ξεχωριστά από τι; Ρώτα τον ξανά τι εννοούσε ακριβώς.

Παλιότερα έβγαζε πιο κρύο αέρα στο ρελαντί; Ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος στην σωστή σκάλα όταν ανάβεις το a/c;
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#410367
224v έγραψε:Αν δουλεύει ΜΗΝ πειράζεις τίποτα Ας δουν πιέσεις ψυκτικού υγρού, αλλα αν είχε διαρροή θα είχε φύγει όλο.

Δουλεύει αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν βγάζει τόσο κρύο. Μπορεί να κάνω κ λάθος βέβαια. Βασικά καθαρισμό λόγω του μπέμπη θέλω να κάνω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#410372 να το πας για σερβις,χρειαζεται μετα από τοσα χρονια.