Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#782727 Αυτό με το σφουγγάρια είναι κλασσική περίπτωση βλάβης του group. Το ίδιο έχουν και Golf 4, Leon κτλ. Τα αντίστοιχα Seat πάντως, τους περνούσαν τα A/C στην αντιπροσωπεία πριν την παράδοση.

Να παρατήσει μάστορας το μαγαζί για να πάει να ξηλώνει κομπρέσορες στο χωράφι που τα έχουν πεταμένα στην ανακύκλωση και στις μάντρες, ούτε αν σε έχει γκόμενα. Το να μην κάνει όμως 2-3 τηλέφωνα που (σιγουράκι) τα έχει ταχεία κλήση ή τα ξέρει απ' έξω είναι άλλη κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#782793 Τα περισσότερα μαστόρια συνεργάζονται και με μαντράδες και ανακυκλώσεις.Στις ανακυκλώσεις συνήθως πηγαίνουν οι ίδιοι για να τσεκάρουν τα πράγματα που θέλουν,λόγω των καταστάσεων που επικρατούν σε αυτές,ή έχουν κάποιον εκεί που του ζητούν οτι ανταλλακτικό θέλουν,με το ανάλογο κόστος...
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#782984 Εμενα μου ειπαν αν θελω επισκευη...το κοστος ειναι μαζι με τα σφουγγαρια,νεο κομπρεσερ,σωληνακια και λοιπες εργασιες,κοντα στα 500 ευρω,δηλαδη ισο με τη μιση αξια του αυτοκινητου,150 ευρω να βγει ταμπλω και να περαστουν νεα σφουγγαρια στο εσωτερικο,ενα 200αρι υπολογιζω,εστω μεταχειρισμενο κομπρεσερ,βαλε και την εργασια του μαστορα,δλδ απο 400 ευρω και βλεπουμε,χωρις να μπορει και να σου εγγυηθει ο εκαστοτε μαστορας οτι θα εχει πληρη αποδοση το air condition η αν θα θελει ετησια συντηρηση για τα υγρα,οποτε να σκας 50ευρω καθε καλοκαιρι.

Για να μπορεσω να εχω ενα κλιματιστικο αποδοτικο και να κρατησει αλλα τοσα χρονια σε ενα αρκετα παλιο αμαξι vag,θα πρεπει να ξηλωθει το σαπακι της diavia που ειχε βαλει η ETEA στην αντιπροσωπεια πριν καμια 20αρια χρονια και να στηθει ξανα απο την αρχη με γνησιο σετ κλιματισμου απο κανενα cordoba 6K οπως ανεφερε συμφορουμιτης πιο πανω.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#783277
postruck έγραψε:ΜΗΝ ασχοληθείς με το diavia,ξήλωμα και ανακύκλωση :rtfm: Βρες ενα γνήσιο και θα ....εχεις ψύξη!


Αυτο θα κανω μαλλον,δεν υπαρχει κατι αλλο,ευχαριστω για τις προτασεις/απαντησεις.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795125 Αρχικα με σπρευ στους αεραγωγους,μετα με σπρευ με κλειστα παραθυρα-ανακυκλωση ανοιχτη κλπ.

2 φορες εχω παει για ψεκασμα μεσα στην βαπορετα.
Αυτο το Εβαπορετα απο που βγαινει; απο το Vapour δεν παραγεται η λεξη;

Επειδη δυστυχως δεν εχω φιλτρο καμπινας παρα ενα σφουγγαρι ενεργου ανθρακα οποτε μπορω το πλενω και το ψεκαζω με σπρευ απολυμαντικο συν λιγο μεσα αν φτασει στην φτερωτη.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795156
mirage έγραψε:Evaporator.


Νομιζα ειναι σαν το Σεβροφρεν που αλλοι το λενε-γραφουν ως Σερβοφρεν
(θυμηθηκα και τον ΕΣ, την ΗΚΑΛ ολοι την ελεγαν ΕΚΑΛ και το ΠΟΟΕ το ελεγαν ΠΕ)
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#801847
postruck έγραψε:ΜΗΝ ασχοληθείς με το diavia,ξήλωμα και ανακύκλωση :rtfm: Βρες ενα γνήσιο και θα ....εχεις ψύξη!


Aπευθυνθηκα σε 3 ανακυκλωσεις σκραπ στην θεσσαλονικη,στην ανακυκλωση-ανταλλακτικα λαγκαδα,για γνησιο σετ a/c,μου ειπαν περνα απο δω να δουμε αν μπορουμε να βρουμε κατι...στην ανακυκλωση καρασαβιδη καπου στην νεα ραιδεστο που δεν ειχαν σετ γνησιο πακετο,δλδ κομπρεσερ,εβαπορετα και τα παρελκομενα, στον aslanis cars προς πολιχνη που δεν ειχε ουτε για δειγμα,πριν καν του αναφερω και ολοκληρωσω την προταση μου,μου εδωσε ακυρο,μονο για κομπρεσερ μπορουσε να εξυπηρετησει.

Το κομπρεσερ ειναι ευκολο να βρεις μεταχειρο πληρως λειτουργικο και σε λογικη τιμη,το θεμα ειναι οτι μου ζητανε 150αρι για να τοποθετησουν νεα σφουγγαρια η δεν ξερω τι αλλο υλικο μπορει να μπει,πισω απο το ταμπλω,δλδ να ξηλωθει το ταμπλω και να επανατοποθετηθει,ως 300 ευρω μπορω να δωσω,απο εκει και επειτα παραπανω πιστευω οτι ειναι σαν να πεταω λεφτα στο βροντο.

To πηγα και στον mastrafidisclima στην σταυρουπολη,που εχει καποιο ονομα και εξειδικευση απο οτι μου εχει αναφερει αλλοι στην συντηρηση a/c,μου ειπε εμμεσως οτι δεν αξιζει να το φτιαξεις γιατι το κοστος θα παει οσο η μιση αξια του αυτοκινητου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813302 τρυπησε το ψυγειο ερκοντισιο στο λευκο κλιο.Χριστοτου. :x
160 το υγρο 1234(οικολογικο :inlove: )
60 εργασια
120 ψυγειο σε DENSO.
340 συνολο. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#813305
dimviii έγραψε:τρυπησε το ψυγειο ερκοντισιο στο λευκο κλιο.Χριστοτου. :x
160 το υγρο 1234(οικολογικο :inlove: )
60 εργασια
120 ψυγειο σε DENSO.
340 συνολο. :inlove:

Που το πηγες;
Μηπως περασω να παρω μια προσφορα για το Παντα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813314
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:τρυπησε το ψυγειο ερκοντισιο στο λευκο κλιο.Χριστοτου. :x
160 το υγρο 1234(οικολογικο :inlove: )
60 εργασια
120 ψυγειο σε DENSO.
340 συνολο. :inlove:

Που το πηγες;
Μηπως περασω να παρω μια προσφορα για το Παντα

https://gp-kokkinos.business.site/