Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#270379 Αύριο λέω να κάνω έναν καθαρισμό στο AC γιατί βλέπω ότι δεν τραβάει. Φίλτρο καμπίνας δεν έχω παρά μόνο μια σίτα που κρατάει τα χοντρα που μάλλον έχει γεμίσει μπόλικα φύλλα. Οπότε αφού την καθαρίσω παίρνω ένα σπρέι που λειτουργεί με την ανακύκλωση του αέρα ή ένα που τρέχει μέσα στους αεραγωγούς; Υπάρχει και καθαρισμός που γίνεται απευθείας πάνω στο κομπρεσσερ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#270451 Φίλτρο καμπίνας ως έξτρα μπορείς να βάλεις;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#270493 Έτσι είναι η είσοδος του αέρα. Μου παν για φίλτρο απορροφητήρα το οποίο φαίνεται καλή ιδέα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#270845 Εγω λεω να βαλεις μια πιο πυκνή σήτα (οσο αυτη για τα κουνουπια πχ) και να την καθαριζεις που και που εξωτερικα, ειδικα αν το αφηνεις κατω απο δεντρα
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#270855
panos2171 έγραψε:Έτσι είναι η είσοδος του αέρα. Μου παν για φίλτρο απορροφητήρα το οποίο φαίνεται καλή ιδέα.

Εικόνα


Κατσε δηλαδη εβαλες το φιλτρο αποροφητηρα και δεν εχεις χαρτινο πλεον?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#270861 Moυ φαίνεται απίστευτο :lol: Καμία έκδοση δεν έχει φίλτρο αέρα;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#270882
drdino έγραψε:Moυ φαίνεται απίστευτο :lol: Καμία έκδοση δεν έχει φίλτρο αέρα;


Και όμως. Ούτε το NC έχει.
Θέλει συχνό καθάρισμα και τσεκ τις υδροροές που φεύγουν τα νερά προς τα κάτω.
Εγώ δεν τις καθάρισα ποτέ, ΑΛΛΑ ποτέ παρκάρισμα κάτω από τπτ πεύκα κλπ. Θάνατος! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#270889 Α μαλιστα πρωτη φορα το ακουω αυτο. Μπορειτε επισης να δοκιμασετε και φιλτρο αερα απο σκουτερακι, μην υπαρχει καποιο που κουμπωνει εκει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#271056 Το άνοιξα σήμερα και ήταν έτσι

Εικόνα

Αφού το καθάρισα έβαλα ένα υποτυπωδες φίλτρο.

Εικόνα

Το σωστό βέβαια νομίζω πώς είναι να μπει ένα κανονικό φίλτρο καμπινας αφού αφαιρεθεί αυτή η σχάρα.

Τώρα είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να πάω να ελεγξουν το φρεον.

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#271065 Δηλαδή δεν έχει ούτε εσωτερικά φίλτρο καμπίνας?
Για κοιτα μήπως σε άλλες αγορές στη θέση της σχάρας που βλέπουμε υπάρχει φίλτρο.Συμβαίνει σε αρκετα αμάξια σε μερικές αγορές να προσφέρονται με δύο φίλτρα πχ Κίνα,Μεξικό.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#271067 ^

xenos έγραψε:
drdino έγραψε:Moυ φαίνεται απίστευτο :lol: Καμία έκδοση δεν έχει φίλτρο αέρα;


Και όμως. Ούτε το NC έχει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#271068 παραξενο οντως να μην εχει φιλτρο.Φαντασου τι θα εχει περασει πιο μεσα. :lipsealed: