Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813316
glf έγραψε:Ε πως τρύπησε;;;;


δεν φαινεται να ειναι απο πετραδακι,εχει λαδωσει την κατω αριστερη γωνια εκει που ειναι η ενωση με την πλαινη λεκανη.Μαλλον ξεπρεσαρισμα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813318
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ νωρίς δεν τρύπησε;


ε ναι πολυ νωρις ειναι,συμβαινουν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813319
kostis20 έγραψε:Πόσα km εχει αυτό?


94κ χλμ 7/2017
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#813356
dimviii έγραψε:τρυπησε το ψυγειο ερκοντισιο στο λευκο κλιο.Χριστοτου. :x
160 το υγρο 1234(οικολογικο :inlove: )
60 εργασια
120 ψυγειο σε DENSO.
340 συνολο. :inlove:


Με τις υγείες σου.

Επειδή πρόσφατα έβαλα το κούλερ και επειδή ίσως αντιμετώπιζα πρόβλημα κατά την τοποθέτηση με τον κλιματισμό, ο οποίος έπρεπε να βγει και τελικά δεν βγήκε, είχα πάρει τιμή για το Λεόν από έναν Diavia στη Νίκαια. Μου είπε ότι γενικά είναι 60€ για το φρέον αλλά με ρώτησε συγκεκριμένο αμάξι και μου είπε ότι φοράει το οικολογικό φρέον το δικό μου και η τιμή για αυτό είναι 100€. Δεν ξέρω τι διαφορά έχει αυτό που έβαλες αλλά τα 160€ είναι εξωφρενικό ποσό. Ήδη τα 100 που άκουσα για εμένα μου φάνηκε υπέρογκο. Ευτυχώς δεν μου χρειάστηκε, αλλά σε κάθε περίπτωση, εγώ έμαθα τιμές.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813360
Giuseppe Busso έγραψε:
dimviii έγραψε:τρυπησε το ψυγειο ερκοντισιο στο λευκο κλιο.Χριστοτου. :x
160 το υγρο 1234(οικολογικο :inlove: )
60 εργασια
120 ψυγειο σε DENSO.
340 συνολο. :inlove:


Με τις υγείες σου.

Επειδή πρόσφατα έβαλα το κούλερ και επειδή ίσως αντιμετώπιζα πρόβλημα κατά την τοποθέτηση με τον κλιματισμό, ο οποίος έπρεπε να βγει και τελικά δεν βγήκε, είχα πάρει τιμή για το Λεόν από έναν Diavia στη Νίκαια. Μου είπε ότι γενικά είναι 60€ για το φρέον αλλά με ρώτησε συγκεκριμένο αμάξι και μου είπε ότι φοράει το οικολογικό φρέον το δικό μου και η τιμή για αυτό είναι 100€. Δεν ξέρω τι διαφορά έχει αυτό που έβαλες αλλά τα 160€ είναι εξωφρενικό ποσό. Ήδη τα 100 που άκουσα για εμένα μου φάνηκε υπέρογκο. Ευτυχώς δεν μου χρειάστηκε, αλλά σε κάθε περίπτωση, εγώ έμαθα τιμές.


Γιαννη το δικο μου ΔΕΝ ειχε καθολου φρεον. Το ειχε χασει λογω του τρυπιου ψυγειου.
Εσενα ειναι αλλη περιπτωση,οπου εσυ εχεις φρεον και θα στο εβγαζε και θα στο ξαναεβαζε εαν καταλαβα καλα.Αρα θα πληρωνες μονο την εργασια και οχι το φρεον.Αρα ο δικος σου ειναι ακριβος,οχι ο δικος μου.
υποψιν οτι το νεο φρεον κοστιζει 3πλασια απο το παλαιου τυπου φρεον.
Οπως εχετε καταλαβει μεγαλη μπιζνα οτιδηποτε ''πρασινο'' :iconcool: για το καλο του πλανητη :iconcool:
Τα μηχανηματα εχουν αυτη την δυνατοτητα να ζυγιζουν ποσα γραμμαρια εβγαλαν,και ετσι θα ξερει οταν θα στο ξαναβαλει εαν χρειαστηκε την ποσοτητα που εβγαλε η παραπανω ωστε να ξερει τι να χρεωσει.
Γενικα απο το 2017 και μετα τα αυτοκινητα φορανε το νεο φρεον 1234yf
ο Μαστορας μου ειπε οτι αυτο το νεο φρεον ειναι πιο ευκολο και στις διαρροες γιατι ειναι πιο λεπτορευστο και ετσι μπορει να χανει ευκολοτερα απο ορινγκ τσιμουχες κλπ.
Εχει πολλα παραδειγματα με αυτοκινητα με νεο φρεον οπου σε καθε ελεγχο του ερκοντισιον βλεπει οτι λειπει ποσοτητα, χωρις να εχει εμφανες προβλημα διαρροης.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#813361 Όχι Μήτσο. Στην αρχή ρώτησα ακριβώς αυτό που λες. Αν όταν το βγάλει, μου το κρατήσει κάπου, σε ένα δοχείο τέλος πάντων, κάνω τη δουλειά και πάω σε 1-2 μέρες για να το τοποθετήσει πάλι. Λέω πόσο να θέλει; 10-20€;

Μου είπε ότι δεν γίνεται αυτό που ζητάω. Θα πεταχτεί και θα μου βάλει καινούριο πάλι. Σου λέω τι μου είπε.


ΥΓ: δεν είναι μάστοράς μου, απλά είναι κοντά στην περιοχή μου και τον πήρα ένα τηλ απλά για να ξέρω στο περίπου αν τυχόν χρειαστεί να αδειάσουμε το φρέον με το φίλο που κάναμε την τοποθέτηση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813364
Giuseppe Busso έγραψε:Όχι Μήτσο. Στην αρχή ρώτησα ακριβώς αυτό που λες. Αν όταν το βγάλει, μου το κρατήσει κάπου, σε ένα δοχείο τέλος πάντων, κάνω τη δουλειά και πάω σε 1-2 μέρες για να το τοποθετήσει πάλι. Λέω πόσο να θέλει; 10-20€;

Μου είπε ότι δεν γίνεται αυτό που ζητάω. Θα πεταχτεί και θα μου βάλει καινούριο πάλι. Σου λέω τι μου είπε.
.


εδω και δεκαετιες το φρεον το τραβαει το μηχανημα το καθαριζει,και στο ξαναβαζει μεσα στο κυκλωμα μετρωντας με ακριβεια γραμμαριου το ποσο εβγαλε και αντιστοιχα εβαλε
(υποψιν οτι δεν παιρνουν ολα τα αυτοκινητα ιδια ποσοτητα)
αυτος πως σου ειπε οτι δεν γινεται? :shifty: δλδ θα το πεταγε το φρεον σου? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By postruck
#813368 busso,αν στο "μαστορα" του είπες,οτι θα του πας το αυτοκινητό σου που είναι γεμάτο με φρεον και απλά θές να το βγάλεις για να κάνεις μια εργασία και να το ξαναβάλει και σου απάντησε οτι το πετάει και βάζει άλλο......ουτε απέξω μην περάσεις! Αν είχες πάει, ο τύπος το Πασχα θα έκανε ανάσταση στην τσέπη του!
+1 σε οσα έγραψε ο dim.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813400 κοστος 5κιλης μπουκαλας απο το νεο φρεον 1234
υποψιν οτι τα παλαια μηχανηματα αξιας 2500 ευρω περιπου που ηταν για το παλιο φρεον ειναι αχρηστα για τα νεα αυτοκινητα.Χρειαζεται και νεο μηχανημα = 3000-3500 ευρω.
τα αυτοκινητα εχουν χωρητικοτητα σε φρεον απο 600 γραμμαρια εως ενα κιλο.

https://hatziligos.com.gr/%CE%B7%CE%BB% ... r1234-5kg/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813492 χθες στη φαση που ειχε μπει το νεο ψυγειο ερκοντισιον,ειχε βαλει φρεον και εβαλε μπροστα για να δει την αποδοση μετρωντας θερμοκρασια στον αεραγωγο,ηταν χωρις προφυλακτηρα.
στο υψος του προφυλακτηρα μπροστα απο τα ψυγεια ερκοντισιον/ψυκτικου υγρου εχει κατι γριλιες που πιανουν ολη την επιφανεια των ψυγειων,με σερβομηχανισμο ,οπου ανοιγουν οταν πιασει ικανη θερμοκρασια το μοτερ.
Κρυο δλδ ειναι κλειστες οι γριλιες ωστε να μην χτυπαει αερας τα ψυγεια.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#820772 Εικόνα

Δυστυχως θα μεινω με αυτη την λυση,οι προσπαθειες για επισκευη αιρ κοντισιον σε πολο 25ετιας επεσαν στο κενο,κομπρεσερ που δεν φαινεται πουθενα κωδικος η part number,πολυ παλαιου τυπου ψυγειο αιρ κοντισιον που δεν θα αποδιδει,διαλυμενα σφουγγαρια στους αεραγωγους που δεν αναλαμβανει κανεις μαστορας να ξεμονταρει/μονταρει ταμπλω λογω παιδεματος της διαδικασιας,ξηραντηρας σαπισμενος,οποτε πρεπει να παρθουν μετρα για νεες σωληνωσεις,κοστος οσο τα 2/3 της αξιας του ιδιου του αμαξιου.
:( :help:

Περαστικα μου και ερχονται οι ζεστες. :vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#822671 Χθες αλλαχθηκε το ψυγειο του ερκοντισιον στο Panda. Valeo φορουσε απο μαμα το ιδιο μπηκε αφου η διαφορα τιμης ηταν 15€.
Αντληθηκε το "φρεον" που ειχε μπει μια βδομαδα πριν και μπηκε ξανα.

Συνολικα εδωσα 180€ πηρα και αποδειξη, ειχα δωσει 50€ για το γεμισμα, οποτε συνολικα 230. Πα μαλ.

Το καταστημα ασχολειται μονο με κλιματιστικα αυτοκινητου, βολευε και η περιοχη, διπλα στον Αγιο Ελευθεριο για τον ΗΣΑΠ.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#822689 Πρέπει να ελέγξω το aircon της Alpine .
Δεν το κυκλοφορώ το αυτοκίνητο αλλά σε μια μικρή διαδρομή προχθές , μου φανηκε να ασθμαίνει σαν τα πρώτα aircon των Elise .

Δύναμη είχε ο αέρας … δροσερό ιδιαίτερα δεν τον έλεγες