Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#779124 Με τι θα μπορούσαν να αντικατασταθούν αυτά τα ηχεία; Είναι περίπου 10.5cm x 10.5cm

Κάτι απλό, όχι Χάι Εντ
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#779125 https://www.skroutz.gr/c/317/hxeia-auto ... 10-cm.html

Οποιο απο τα φτηνα, μεχρι 20€ βαλεις θα παιζει 8777 φορες καλυτερα απο τα χαρτινα που εχει τωρα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#779128 Επειδή το 'χω παρατήσει το άθλημα δεν τα θυμάμαι πλέον, έχει σημασία αν κοιτάμε 8Ω ή 4Ω ; Τι είναι προτιμότερο;

Αυτά τα JVCφαίνονται τίμια και λογικά θα χωράνε εκεί μέσα, χωρίς την πρόσοψη αν και ξέχασα να μετρήσω το βάθος
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#782387 Έχω ένα alpine στην άκρη κι έχει μια διαφορετική είσοδο κεραίας, όχι το κλασσικό αρσενικό παπαράκι (DIN, σωστά;). Στο manual δείχνει JASO Antenna plug και βγάζει ISO


Τώρα βγάζει ένα θηλυκό με μικρότερη οπή από το DIN αρσενικό. Ούτε που θυμάμαι πώς το είχα στο cuore ή αν λείπει κανά εξάρτημα από το καλώδιο γιατί το είχα δανείσει.

Αυτό που έρχεται από την κεραία του αυτοκινήτου:
Εικόνα

Κάτι τέτοιο χρειάζομαι;
Εικόνα

Μου κάνει το παραπάνω ή χρειάζομαι κάτι διαφορετικό;
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795127 JVC αρχικα και μετα Alpine.

Ηχεια Pioneer εμπρος-πισω συν κατι μικρα στους καθρεφτες Hertz.

Δεν ειμαι οπαδος της δυνατης μουσικης ιδιως σε πολη,με αποσυντονιζει και απορω γιατι η Τροχαια δεν ''πετροκοβει'' κατι νεαρους-κουφαλογα που τα εχουν τερμα ιδιως το βραδυ που κοιμαται ο εργαζομενος κοσμος.

Στο ταξιδι δεν ανοιγει μουσικη ή ειδησεις,μας αρεσει να μιλαμε μεταξυ μας ή οταν ειμαι μονος μου μ'αρεσει να ακουω το μοτερ-ελαστικα στις στροφες στο βουνο.

Μονωση εχω βαλει παντου,οταν λεμε παντου το εννοω αλλα οχι για την μουσικη.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#806012 Λεω να βάλω οθόνη στο Subaru.
Βγήκαν (επιτέλους) στην αγορά έτοιμες οθόνες μαζι με τους αεραγωγούς, οπότε δεν χρειάζονται πατέντες για να μπεί.
Σκέφτομαι κάτι τέτοιο:
https://tokalathimou.gr/%CE%BF%CE%B8%CF ... E-su45-2gb
ή
https://technosound.gr/digital-iq-bxh-3 ... 2002-2008/
Η χρήση που θέλω να κάνω είναι: 1) να μιλαω στο τηλεφωνο μέσω BT 2) μουσική απο στικάκι 3) πλοήγηση μέσω πχ googlemaps απο το τηλέφωνο.
Η απορία μου είναι η εξής:
η πρώτη με τη δεύτερη, ενω εχουν ιδια τεχνικά χαρακτηριστικά εχουν 90€ διαφορα γιατι η δεύτερη υποστηρίζει android auto και car play ενω η πρώτη mirrorlink.
ποια η διαφορά για μενα σαν χρήστη μεταξυ των δυο;


θα αντικατασταθεί η θηκη με τους αεραγωγους και το tripcomputer θα παει στη στακτοθήκη
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από bebes και 23 Φεβ 2023, 15:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#806015 H διαφορά είναι πως το Android Auto και το Apple Carplay είναι γαμάτα, ενώ το MirrorLink παντελώς άχρηστο. Εννοείται παίρνεις τη δεύτερη χωρίς... δεύτερη σκέψη.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#806042 Και κάποια GB παραπάνω από τα 2 που έχουν αυτές , μην τα λυπηθείς .
Θα τα αποσβέσεις με την ευκολία και την ταχύτητα χρήσης .
Άβαταρ μέλους
By bebes
#806100 Ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Τα 4 GB ξεκινανε απο τα 400€ :oops: μαλλον θα αρκεστω στα 2.

Εψαξα για πληροφορίες, το mirrorlink νόμιζα οτι ειναι αυτό που... τελικά ειναι το carplay.

εχει καποιες αδυναμίες, η κυριοτερη ειναι οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιείς τα χειριστήρια της οθόνης, οτι κάνεις πρέπει να γίνεται απο το κινητό.

Αρα παω για οθόνη με δυνατότητα androidauto kai carplay
Άβαταρ μέλους
By bebes
#811359 Έγινε τελικά η τοποθέτηση

Έβαλα μια οθόνη της digital iq
που έχει CarPlay & android auto
Καλή φαίνεται, δεν τη δοκίμασα ακόμα εκτεταμένα
Ένα βασικό που ήθελα, να μιλάω μέσω ΒΤ το κάνει τέλεια.
Eχει φορτωμένους χάρτες Ευρώπης iGo, κατι που με βολεύει γιατι αυτο το πρόγραμμα χρησιμοποιούσα.

Το ρολόι μπήκε στη θέση της σταχτοθήκης. Οι βίδες ταιριάζουν, αλλά έχει κενό γύρω γύρω, θα βρω ένα τρόπο να το κλείσω

Η αλήθεια είναι ότι άλλαξε το εσωτερικό του αυτοκινήτου

https://digitaliq.gr/product/digital-iq ... 2002-2008/
Πριν:
Εικόνα

Μετά:
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#811598 Και εμενα με ιδια μάρκα τέλειο ήταν το bt μεχρι που μετα απο 2-3 μηνες δεν με ακουγε κανεις…..

Και πλεον μιλαω με ακουστικα.
Μαλλον φταει οτι η κινεζια σοφτγουερ δεν αναβαθμιζεται (ή τελος παντων αν το επιχειρησεις φλερταρεις με bricked συσκευή).

Κριμα


Ελπίζω να είσαι απο τους τυχερους!

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#811614
skous έγραψε:Και εμενα με ιδια μάρκα τέλειο ήταν το bt μεχρι που μετα απο 2-3 μηνες δεν με ακουγε κανεις…..

Και πλεον μιλαω με ακουστικα.
Μαλλον φταει οτι η κινεζια σοφτγουερ δεν αναβαθμιζεται (ή τελος παντων αν το επιχειρησεις φλερταρεις με bricked συσκευή).

Κριμα


Ελπίζω να είσαι απο τους τυχερους!

< >

Ελπίζω να μην έχω την ιδια τύχη... :oops:
Εχει δυο χρόνια εγγύηση, δεν τους ειπες τίποτα;

Android 12 τρέχει, δεν ξερω ποιο ειναι το πιο καινούριο
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#811697
bebes έγραψε:Καλή φαίνεται, δεν τη δοκίμασα ακόμα εκτεταμένα


Δεν σε ενοχλει που σου ''κοβει'' απο τον αεραγωγο (ψυξη-θερμανση) και που θα χτυπαει ο αερας πισω της;