Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#227604 Κύριοι μια ιδέα για το τι πρέπει να κοιτάζω για ηχειάκια που θέλω να βάλω για το Alpine 72UTE http://www.alpine-europe.com/p/Products ... 8/ute-72bt

Εννοώ ποια χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω; Πχ Βαττ πάνω από τόσο, κλπ κλπ.

Ενισχυτές και άλλα τέτοια δε θα παίξουν. Μόνο ηχεία (μαζί με τουιτεράκια άμα λάχει).

Στω
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#253266 Για αυτό (Pure Highway 400) έχουμε άποψη; Ψάχνω κάποια προσιτή λύση στο θέμα "μουσική από το ζmartphone" (spotify, napster, κλπ), για το lexus που δε διαθέτει aux-in.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#322213 Πώς αφαιρείται ένα Clarion ARB1371R χωρίς εργαλεία ούτε manual; Δεν βρίσκω κάτι στο net
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#322244 Το τραβας :lol: τι εννοεις χωρις εργαλεια ρε Μητσε;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#322303 Δεν ξέρω δεν το έχω δει ημέρα. Υποτίθεται βάζεις κάποια ειδικά ελάσματα στις άκρες για να απασφαλισει
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#337020 Αγοραστηκαν αυτα τα ηχεια:

http://www.pioneer-car.eu/eur/products/ts-g1333i

Media Markt, 39,9€ :yahoo:
Πηρα 4άδα, μπρος και πίσω, γιατι πλεον τα μαμά ηχεια εχουν γινει χαρτοπόλεμος. Εντυπωσεις οταν τα βαλω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#337054 Πίσω έχουν ελάχιστη χρησιμότητα νομίζω. Μήπως να έβαζες ένα φθηνό sub μαζί με τα εμπρός μόνον;
Αλλά μετά θέλεις και ενισχυτή...
Στο δικό μου, ο τελικός οδηγεί μόνον τα εμπρός και τα sub κάτω από τα καθίσματα, τα πίσω ό,τι...ξεμείνει από την πηγή. Αυτό προτείνει η BMW, δεν έκανα του κεφαλιού μου.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#338019
Anonymous Founder έγραψε:Πίσω έχουν ελάχιστη χρησιμότητα νομίζω. Μήπως να έβαζες ένα φθηνό sub μαζί με τα εμπρός μόνον;
Αλλά μετά θέλεις και ενισχυτή...
Στο δικό μου, ο τελικός οδηγεί μόνον τα εμπρός και τα sub κάτω από τα καθίσματα, τα πίσω ό,τι...ξεμείνει από την πηγή. Αυτό προτείνει η BMW, δεν έκανα του κεφαλιού μου.


Δεν εχεις και αδικο για τα πισω, αλλα δεν ηθελα να δωσω και περισσοτερα λεφτα, + το χωρο που θα έχανα με το sub.
Εδωσα ενα 80αρι, τα εβαλα Κυριακη απόγευμα. Η πλακα ηταν οτι δεν ειχα ουτε ενα cd να τα τεσταρω, ηθελα να βρω (επιβεβαιωσω) τη φάση οπτικα... με ραδιοφωνο...
Αυτο που χρειαζομουν ηταν εστω κανα νταπα-ντουπα να δω πως κινειται ο καθε κώνος, και στην τρυπα που μενω επιανε μονο σκυλαδικα ή βαριά λαϊκα. :protest:

Αντε βρες τη φάση στα ηχεια με το "Γιατι καλε γειτόνισσα, αφου σου τηλεφωνησα" :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#338325
trident1971 έγραψε: ηθελα να βρω (επιβεβαιωσω) τη φάση οπτικα......

Τα μεγάφωνα δεν έχουν το (+) (-) χαραγμένο κάπου?
Αν δεν το βλέπεις, ο φαρδύτερος/πλακέ ακροδέκτης τους , είναι το (+).
Αν είναι ιδιου μεγέθους, συνδέεις τα καλώδια με τον ίδιο τρόπο-χρώμα, ανά ακροδέκτη.
Το καλώδιο που έρχεται απο την πηγη και έχει μιά μαύρη γραμμή είναι το (+).
Ο σκοπός είναι να μη συνδεθούν όπως νά΄ναι, ώστε να μην υπάρχει διαφορά φάσης.
Αρα, δεν έχεις κάτι να "ψάξεις", εκτός αν τα καλώδια ήταν "οτινάναι".
:hmmm:

Αν ψάχνεις κάτι άλλο, τελευταίο είναι το κόλπο με τη μπαταρία.
Βάζεις καλώδιο στους ακροδέκτες και τις άκρες ακουμπάς στους 2 πόλους μιας μικρής-λεπτής μπαταρίας 1,5 V. Με το + της μπαταρίας στο + του μεγαφώνου, ο κώνος πετάγεται πρός τα έξω.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#338810 Τα καλωδια απο το σασί ηταν γαλαζιο κοκκινο, πρασινο πορτοκαλι κλπ, πηγαιναν σε βυσματα και απο εκει πηγαιναν 2 πρασινα ενα με λεπτη ασπρη γραμμη και ενα με πιθανα μαυρη...

τα εκανα τεστ και με το ματι τα εβαλα σωστα, το αυτι επισης δεν πιανει κατι περιεργο.
τα ηχεια ειχαν μεγαλο μικρο ακροδεκτη και καμμια αλλη σημανση παντως μου καθοταν το θετικο να πηγαινει στο μεγαλο, γιατι εκανα τεστ με 9βολτη μπαταρια, με τη μικρη ουτε που το καταλαβαιναν.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449312 Στη γκόλφω παρατηρώ πως ορισμένες φορές, ειδικά όταν το στέρεο παίζει χαμηλά, πως δεν ακούγεται το ένα ή το άλλο ηχείο. Δυναμώνω ένταση κ τσουπ βγάζει ήχο. Το κάνει κ στο πόλο αυτό (ά ρε VW με τα ηλεκτρονικά σου!). Επειδή δε νομίζω να παίζει ρόλο η επαφή καλωδίων, μάλλον τα έφτυσαν τα ηχεία;


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#449658
PeterPan έγραψε:Στη γκόλφω παρατηρώ πως ορισμένες φορές, ειδικά όταν το στέρεο παίζει χαμηλά, πως δεν ακούγεται το ένα ή το άλλο ηχείο. Δυναμώνω ένταση κ τσουπ βγάζει ήχο. Το κάνει κ στο πόλο αυτό (ά ρε VW με τα ηλεκτρονικά σου!). Επειδή δε νομίζω να παίζει ρόλο η επαφή καλωδίων, μάλλον τα έφτυσαν τα ηχεία;
Η ένταση του ήχου είναι με αναλογικό ποτενσιόμετρο;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449731
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:Στη γκόλφω παρατηρώ πως ορισμένες φορές, ειδικά όταν το στέρεο παίζει χαμηλά, πως δεν ακούγεται το ένα ή το άλλο ηχείο. Δυναμώνω ένταση κ τσουπ βγάζει ήχο. Το κάνει κ στο πόλο αυτό (ά ρε VW με τα ηλεκτρονικά σου!). Επειδή δε νομίζω να παίζει ρόλο η επαφή καλωδίων, μάλλον τα έφτυσαν τα ηχεία;
Η ένταση του ήχου είναι με αναλογικό ποτενσιόμετρο;

ψηφιακό είναι. κάνει άπειρες βόλτες