Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#370608
KWSN-Men έγραψε:Υπάρχει εμπειρία σε εγκατάσταση σε BMW N52?

Εγκαταστάτης στη Αθήνα;

Σύστημα;


Somebody?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#370612 Κοίταξα στην Vialle και το μοτέρ σου είναι μεταξύ αυτών που θεωρεί συμβατά:
http://www.vialle.nl/en/products/catalogue
Εδώ είναι ο κατάλογος:
http://use.zerniq.nl/upload/www.vialle. ... log_EN.pdf

Εντάξει, είναι οι πιο ακριβοί της αγοράς, αλλά φαντάζομαι πως δεν θέλεις να παίξεις κορώνα-γράμματα με κάποιο μη πιστοποιημένο κιτ. Σε SUV θα μπει; Χώρο για την δεξαμενή του υγραερίου έχεις;
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#370673 Ναι, σε Χ3. Μπαίνει και εξωτερικά η δεξαμενή. Μου πρότειναν επίσης Prins (εγκαταστάτης δηλαδή).

Από εγκαταστάτες στην Αθήνα; Ο Τσοπελογιάννης είναι πολύ κοντά αλλά δε μου γεμίζει το μάτι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#370697 Δεν είμαι ειδικός καθόλου, αν όντως κάνεις πολλά χιλιόμετρα το χρόνο, αξίζει η μετατροπή, αν όχι, καλύτερα μην το πειράζεις. Γενικώς, τα BMW δεν έχουν καλή φήμη με το υγραέριο, αν και τα πιο "συμβατικά" μοτέρ (όχι τα άμεσου ψεκασμού δηλαδή) λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα.
Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να βάλεις σύστημα υγρού ψεκασμού, που χρησιμοποιεί τα μπεκ του αυτοκινήτου, για να γλιτώσεις τα πολλά κόψε ράψε που έχουν τα συμβατικά συστήματα. Τέτοια συστήματα έχει και η Prins και η Vialle, που θεωρούνται από τις καλύτερες εταιρείες και οι δύο.
Άβαταρ μέλους
By famas
#370770 Qgas και LPGs έχουν πολλές μετατροπές σε BMW και γενικώς χαίρουν εκτίμησης στο σχετικό φόρουμ καθότι βοηθούν χωρίς να σε τραβάνε για πελάτη, όπως κι ο Ηλίας στο παλιό φόρουμ.
http://www.autogasforum.gr/viewforum.php?f=63
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#370778 Ναι έχω δει ότι γράφουν απλά το οπτι γράφουν δε σημαίνει ότι είναι και καλοί ε;

Πλέον παίζουν ταξίδια στη Λευκάδα μπόλικα και θα μαζεύονται τα χιλιομετρα.
Άβαταρ μέλους
By famas
#370782 Όχι, επειδή γράφουν δεν σημαίνει ότι είναι καλοί.
Καλοί στη δουλειά τους είναι για άλλους λόγους.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#433784 1 έτος κ 1 μέρα μετά, ήρθε και οικονομοτεχνικά η απόσβεση

50,032 χλμ από την εγκατάσταση αέριου (έπεσα κάτω από τα 50.000 το χρόνο δυστυχώς :P ),
3606€ σε σύνολο καυσίμων (2969 αέριο και 636 σε βενζίνη)

Αύξηση κατανάλωσης της τάξης του 12 - 15% κ περίπου αντίστοιχη (εικάζω) μείωση δύναμης)

Στα έξοδα, τα 1050€ της εγκατάστασης, τα 200€ του πολ/στ / μπουζοκαλωδίων που αλλάχτηκαν προληπτικά, 2 σερβις ανα 15.000 χλμ και ένα μερίδιο κόστους που καταλόγισα στην καμένη αντλία βενζίνης.
Άβαταρ μέλους
By Xaris
#433827 Περίπου 35% σε σχέση με βενζίνη, στο δικό μου όταν σημειωνα τα γέμισματα στην εφαρμογή fuelio (τα πρώτα 100κ σχεδόν) αυτό το νούμερο εβγαινε
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#433852
Dimsabas έγραψε:Και πόσα χρήματα γλίτωσες;

Εφόσον μόλις αντισταθμίστηκαν τα κόστη , γλίτωσα όλα τα έξοδα δλδ 1380 € περίπου.

Με άλλα λόγια 0,0998€/km με βενζίνη αποκλειστικά, 0,0721€/κμ με 2 καύσιμα => 0,0277 € κέρδος ανά διανυόμενο χλμ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#433880 Άρα, από εδώ και πέρα μετράει το κέρδος. Το μόνο παράγοντα που δεν μπορείς να υπολογίσεις είναι την όποια φθορά στις βαλβίδες και στο μοτέρ γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#433884 Πάντως τα στοιχεια του Ξιφ δείχνουν ότι τα οφέλη του υγραερίου δεν είναι τόσο μεγάλα όσο διαφημίζονται. Αν θες 50.000χλμ για να κάνεις απόσβεση, αυτοί που πάνε και βάζουν υγραέριο για να κάνουν 5-10.000 χλμ το χρόνο δεν.ξέρω τι σκέφτονται

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#433893 Πολλοί όμως δε δίνουν τέτοια ποσά (παίζει και τα μισά) για αυτά τα κιτ, αλλά πολύ λιγότερα (με το όποιο ρίσκο).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#433896
belgarion έγραψε:Πάντως τα στοιχεια του Ξιφ δείχνουν ότι τα οφέλη του υγραερίου δεν είναι τόσο μεγάλα όσο διαφημίζονται. Αν θες 50.000χλμ για να κάνεις απόσβεση, αυτοί που πάνε και βάζουν υγραέριο για να κάνουν 5-10.000 χλμ το χρόνο δεν.ξέρω τι σκέφτονται

< >


Γενικα ισχυει :s_thumbsup , αλλα μην ξεχνας

- Το διλιτρο
-Το υψηλο κοστος εγκαταστασης +αλλαγη μπουζοκαλωδιων+ υπολογισμος σερβις
-Ειναι Ford και οχι Suzuki

Eγω αποσβεσα σε 9 μηνες με 30 κ /ετος.
Φιλος με καινουργιο Suzuki Ignis αποσβεσε σε 17 μερες. Αλλος φιλος με Ford Fiesta αυτοκτονησε μετα απο 6 δανεια για να ρεφαρει τις ζημιες. Ειναι στο αυτοκινητο δλδ. :s_dunno