Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#607579 Μου φαίνονται πολύ λίγα τα χλμ για να έχουν φαγωθεί οι δίσκοι. Στο antallaktikaonline, οι μαμά του golf (ATE) έχουν 200 ευρώ.
ΚΑΙ ΟΙ 4 . Στα ίδια βγαίνουν και οι διάφοροι brembo.

Tα κόιταζα χθες, γιατί είναι και η δικιά μου ώρα να αλλαχθούν μπόλικα πράγματα μιας και σπάσαμε τη 100αρα :vava:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#607593 Αν δίσκοι έχουν κάνει δόντι μπορούν να τορνιστουν εντός των προβλεπόμενων ορίων από τον κατασκευαστή.

Γενικά, δίσκους αλλάζω περίπου καθε δεύτερη αλλαγή τακακιων. Τώρα πχ θα αλλάξω στα 85000 το πρώτο σετ δισκοπλακες. Συνήθως επιλέγω βασικές σειρές από ate, brembo, ferodo, bosch
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#607598 Αυτό είπε, οτι έχουν κανει δόντι.
Καθώς έφευγα πήγα και σε εναν άλλο που βρήκα στο δρόμο και του λέω ρίξε μια ματια γιατί σφυρανε λίγο.
Αυτός λέει τακάκια μπροστά έχουν λίγο αλλά θέλουν αλλαγή και οι δίσκοι μια χαρα είναι.
Παρε και κατάλαβε..
Κανα καλό φρενά έχουμε?

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607609
kovathe έγραψε:Ερώτηση: :help:
Ο μηχανικός που κανει το σέρβις μου είπε οτι έλεγξε τα τακάκια και ενω έχουν 2-3 χιλ χλμ ακόμα, πρέπει να αλλαχτουν και αυτά αλλά και οι δίσκοι μπροστά! Γιατί έχουν κανει δόντι λέει.
Και αν αλλάξω μόνο τακάκια θα έχω λέει μαλακό φρένο, θα σφυρίζει και ίσως στρώσει αργότερα....
Υπόψην οτι δεν έχω αλλάξει ποτε τακάκια ή δίσκους και έχω 44.000 χλμ.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή μου λέει παπαριες?
Μου έβγαλε ενα σύνολο άλλα 300+ ευρώ για να τα αλλάξει όλα με γνήσια ανταλλακτικά...
200 οι 2 δίσκοι μπροστά και τα υπολοιπα τακάκια και περαστικά κάνα 40αρι. Με καλη έκπτωση που έχει λέει.
Πως ακούγονται όλα αυτά?

Α, επίσης, δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά τώρα τελευταία όντως μου σφυρανε τα φρένα σε μαλακό φρενάρισμα στην αρχή και προχτες σε ένα δυνατό φρενάρισμα πανικού (πετάχτηκε ένας τύπος απο στοπ και παραλίγο να γίνουμε) μετα μύριζε καμμένο.

Ο μηχανικός σου δεν μας τα λέει καλά, οι τιμές που σου δίνει είναι φουσκωμένες.
Επίσης, δεν έχεις κανένα λόγο να βάλεις original δίσκους, όταν βρίσκεις Brembo πχ στα μισά λεφτά και παρακάτω.
Τα 44Κ χλμ είναι μάλλον λίγα, αλλά δεν θα απέκλεια να χρειάζονται αλλαγή. Σίγουρα πάντως για να στο πει, δεν μπορεί να το κάνει με το μάτι, είναι συγκεκριμένα και μετρήσιμα αυτά. Αν δεν το μέτρησε, τότε λέει φίφες.
Για να καταλάβεις, τα δικά μου εμπρός τακάκια στην 1 κάνουν με έκπτωση κάτι παραπάνω από 220€ στην αντιπροσωπεία. Έξω, βρίσκω Brembo με κάνα 50άρικο. Αντίστοιχα και οι δίσκοι, 400€ αν θυμάμαι στην αντιπροσωπεία, 120€ τους πήρα.
Γενικώς, ψάξου λίγο παραπάνω, είναι κρίμα να πληρώνεις πράγματα χωρίς να υπάρχει λόγος.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#607611 Πως βρίσκω το κατάλληλο δισκο τακακι?
Έχουν οι εταιρίες για το κάθε μοντέλο?



< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#607613
kovathe έγραψε:Πως βρίσκω το κατάλληλο δισκο τακακι?
Έχουν οι εταιρίες για το κάθε μοντέλο?



< >
https://www.ferodo.com/catalogue.html
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607614
kovathe έγραψε:Πως βρίσκω το κατάλληλο δισκο τακακι?
Έχουν οι εταιρίες για το κάθε μοντέλο?

https://www.onparts.gr/alfa-romeo/giuli ... kia-empros
Tακάκια εμπρός Brembo ~40€

Στο onparts.gr μπορείς να βρεις για το μοντέλο σου ό,τι χρειάζεσαι. Και είναι γενικά σοβαρό μαγαζί.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#607628 Ό,τι λέει ο ΗΦ, και κάποιος να τσεκάρει σοβαρά τους δίσκους. Αν δεν εισαι κανίβαλος ή να σου έχει κάτσει καμια στραβή με νερά λίγο απίθανο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#609044 Καλησπέρα σε όλους!

Χθες παρατήρησα κάτι που με ανησύχησε. Μπαίνοντας στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο (Ford Focus 2003 1.6) μετά από περίπου 3 βδομάδες, πριν βάλω μπρος, παρατήρησα ότι το πεντάλ του φρένου ήταν σκληρό, είχε χάσει δηλαδή την υποπίεση το σερβό. Έχω αφήσει το αυτοκίνητο και περισσότερο καιρό ακίνητο και δεν το έχει κάνει αυτό. Στον δρόμο η συμπεριφορά του ήταν ΟΚ. Φτάνοντας στο προορισμό μου, το άφησα για να δω πως θα συμπεριφερθεί. Ξεκινώντας μετά από 2-3 ώρες, έκανε πάλι το ίδιο. Αυτή την φορά όμως παρατήρησα και ένα ήχο σε κάθε πάτημα του πεντάλ, που ακουγόταν σαν να χάνει αέρα κάπου στην περιοχή το πεντάλ. Τα υγρά του είναι εντάξει. Καμία ιδέα, πριν το πάω στον φρενά; Master cylinder ίσως;

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#609068 αρχισε απο τα φθηνα,ελεγχωντας την ανεπιστροφη βαλβιδα που υπαρχει απο το σερβο προς την εισαγωγη.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#609069
bill33 έγραψε:Τρύπα στην φούσκα του σερβο;

< G (5S) >


Πιθανότατα και μακάρι να είναι μόνο αυτό. Το καλό είναι ότι είναι πάμφθηνη βλάβη (20 Ευρώ το ανταλλακτικό και άντε άλλα 20 για εργατικά).

dimvii: :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By theo13
#617637 Καλησπέρα παιδιά.

Πριν 1700 χλμ άλλαξα στο αυτοκίνητο (Passat 3C) εμπρός δισκοπλακες και τακάκια (Bosch και Brembo αντίστοιχα).
Έδωσα χρόνο μέχρι να στρώσουν αλλά ακόμα μετά από 1700 χλμ, στο σταμάτημα ή στα φρεναρίσματα με 5-10 χλμ/ώρα τα φρένα ιδιαίτερα μπροστά αριστερά σκούζουν.
Τι μπορεί να φταίει;
Να σημειώσω ότι γενικά είμαι πολύ soft με τα φρένα. Πατάω όσο λιγότερο γίνεται και γενικά προσέχω την ταχύτητα μου για να μην χρειάζεται να "βουτάω" κάθε τόσο.

.