Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#526084 Άλλαξα τα πίσω τακάκια στο volvo μου.
όλα καλά και πανεύκολη επανατοποθέτηση αλλά το χειρόφρενο πλέον ανεβαίνει μέχρι πάνω και μόλις που πιάνει.
τι δεν έκανα καλά;; έπρεπε να έκανα κάποια ρύθμιση;
Σημειώνω ότι μόλις έβγαλα τη ρόδα και ξεβίδωσα τις βίδες που κρατούν τη δαγκάνα στη βάση συνειδητοποίησα ότι είχα τραβηξει το χειρόφρενο και πριν βγάλω τη δαγκάνα, πήγα και το έλυσα.
Πετάλι έχω και τα φρένα μου εν κινήσει είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#526098 Ποια τακάκια προτείνουμε για το FR-V; Από Mr Auto λέω να παραγγείλω (από αυτή τη λίστα), εκτός κι αν έχουμε να προτείνουμε κάτι καλύτερο, είτε σε τακάκι είτε σε κατάστημα (για παράδοση UK).
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#526138
Scotch έγραψε:Ποια τακάκια προτείνουμε για το FR-V; Από Mr Auto λέω να παραγγείλω (από αυτή τη λίστα), εκτός κι αν έχουμε να προτείνουμε κάτι καλύτερο, είτε σε τακάκι είτε σε κατάστημα (για παράδοση UK).


Δες τον κωδικό από τα Textar που έβαλες, ενώ έχουν τις ίδιες διαστάσεις ο κωδικός αλλά και η τιμή διαφέρουν, άρα είναι διαφορετική η πάστα, εγώ θα προτιμούσα τα ακριβότερα.

TEXTAR - Ref: 2405301 τα φτηνά

TEXTAR - Ref: 2372901 τα ακριβότερα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#526153
21 quadra έγραψε:
Scotch έγραψε:Ποια τακάκια προτείνουμε για το FR-V; Από Mr Auto λέω να παραγγείλω (από αυτή τη λίστα), εκτός κι αν έχουμε να προτείνουμε κάτι καλύτερο, είτε σε τακάκι είτε σε κατάστημα (για παράδοση UK).

Δες τον κωδικό από τα Textar που έβαλες, ενώ έχουν τις ίδιες διαστάσεις ο κωδικός αλλά και η τιμή διαφέρουν, άρα είναι διαφορετική η πάστα, εγώ θα προτιμούσα τα ακριβότερα.
TEXTAR - Ref: 2405301 τα φτηνά
TEXTAR - Ref: 2372901 τα ακριβότερα

Κοίταξα και στο ebay και βρίσκω τον ακριβό κωδικό (εδώ) αλλά δείχνει να μην ταιριάζει με το FR-V (This item doesn't fit Honda FR-V 2007 1.8). Συμβατό βγάζει αυτό το σετ. Ποιον να πιστέψω τώρα, το ebay ή τον mr auto; :oops:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#526155 Μόνο αν δείς το σχήμα που έχει το δικό σου τακάκι θα είσαι σίγουρος, αν έχεις κανένα παλιό είσαι ΟΚ, αλλιώς πρέπει να βγάλεις ένα να το δείς.

Αν η ζάντα σου έχει μεγάλα ανοίγματα ίσως μπορείς να διακρίνεις τα τακάκια, αυτό που έβαλες από το ebay είναι τετράγωνο και στις επάνω άκρες του έχει αντίβαρα σε κάθε γωνία για τους κραδασμούς, τα άλλα που mrauto είναι καμπουρωτά στην επάνω πλευρά τους και δεν έχουν οξείες γωνίες και αντίβαρα, αν είσαι τυχερός και διακρίνεται κάποιο τακάκι είναι πολύ εύκολο να δείς πιο είναι το σωστό, αν δεν φαίνονται θα φανούν αν βγάλεις ένα τροχό.

Στην καινούργια φωτό από το ebay το τακάκι έξω από το κουτί είναι διαφορετικό από τα τακάκια που δείχνουν οι διπλανές φωτό από το κουτί, άλλωστε και ο κωδικός τους είναι ο ίδιος ( ο ακριβότερος ) με του mr auto, φαίνεται αν ακουμπήσεις το ποντίκι επάνω στα τακάκια.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#526158 Οπότε μάλλον είναι προτιμότερο να μην κάνω ακόμη την παραγγελία και να περιμένω 2 μέρες να δω από κοντά. Μέσα στην εβδομάδα θα αλλάξω και λάστιχα, οπότε θα δω εκείνη τη στιγμή για τα τακάκια (βέβαια καλό θα ήταν να έχω και τα τακάκια μαζί, να μου τα άλλαζε και αυτά με την ευκαιρία... αλλά αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, τι να κάνουμε). :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#526159
Scotch έγραψε:Οπότε μάλλον είναι προτιμότερο να μην κάνω ακόμη την παραγγελία και να περιμένω 2 μέρες να δω από κοντά. Μέσα στην εβδομάδα θα αλλάξω και λάστιχα, οπότε θα δω εκείνη τη στιγμή για τα τακάκια (βέβαια καλό θα ήταν να έχω και τα τακάκια μαζί, να μου τα άλλαζε και αυτά με την ευκαιρία... αλλά αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, τι να κάνουμε). :s_dunno


Ξαναδιάβασε τι έγραψα γιατί συμπλήρωσα και άλλα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#526161 Scotch για κοιτα ποσο εχουν και τα Honda. Μπορεις να ρωτήσεις εδώ για παραδειγμα
https://www.coxmotorparts.co.uk/honda/honda-fr-v/
Επισης για σωστους κωδικους κοιτάς εδώ. Ειναι τυχαίο ετος και μοντέλο αυτο που εχω βάλει στο link.
https://www.parts-honda.uk/honda-cars/F ... 00/4/20619
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#526164 Ο κωδικός που έβαλε ο mirage στη λίστα είναι o 45022 SJF 305 και περιλαμβάνεται στους κωδικούς του ακριβού τακακιού του mr auto, τη δαγκάνα αυτή με αυτά τα τακάκια τη φοράνε και πολλά Acura για αυτό υπάρχουν τόσοι πολλοί κωδικοί, επίσης ανάλογα τη χώρα που πουλιέται ένα αυτοκίνητο πολλές φορές υπάρχουν διαφορετικά ανταλλακτικά σε ίδιο μοντέλο λόγω διαφορετικών προδιαγραφών, οπότε η μόνη σίγουρη επιλογή είναι με το ανταλλακτικό στο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#526165 Ακριβώς. Η σελίδα ειναι της Honda UK και εχει σχετικο διάγραμμα για ολα τα ετη και καθε μοντελο. Πρακτικά αυτο βλεπει ο αποθηκαριος στην αντιπροσωπεία με το VIN. Εγω πάντα τσεκαρω site με τον κωδικό OEM αλλιως δεν βγαινει άκρη.
Το πρωτο site ειναι αντιπροσωπεία Honda με καλό ονομα και καλες τιμές. Απο εκει αγοραζα φιλτα και λοιπα αναλωσιμα για το Type R και τα πηγαινα στην κοντινή αντιπροσωπεία μαζι με δικα μου λάδια. Δεν εχουν κατι στο site οποτε χτυπα τους ενα τηλ οπως λένε για να σου δωσουν τιμή.
Οι τιμές του παιζουν στο ελάχιστα ακριβοτερο του mister auto.
Μια ακομα λυση

https://www.eurocarparts.com
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#526560 Οι κατάλληλοι κωδικοί για το αυτοκίνητο είναι αυτοί --> https://www.parts-honda.uk/honda-cars/F ... 00/4/20565.

Βλέπω ότι έχει δύο επιλογές. Τους κωδικούς 45022-SJF-305 και 45022-SJF-E00. Στην περιγραφή του πρώτου έχει επιπλέον "(16CL-15VN, NF98)". Αναμένω και απάντηση από COX. Αν έχουμε καμία ιδέα...
Στον ακριβό κωδικό του mister auto αναφέρονται και οι δύο κωδικοί, στο πεδίο "Manufacturer references (OEM codes)" :hmmm: .


edit: Έλαβα απάντηση. As long as you provide your vehicle reg when you order we will provide the correct part number for your vehicle as our processing team manually check our orders
Μου έστειλαν και το link για να τα παραγγείλω: --> https://www.coxmotorparts.co.uk/honda-s ... 2005-2009/

37 λίρες τα Textar, 51,74 τα genuine. Λέω για τα δεύτερα, να είμαι σίγουρος. Τι λέτε;

@ mirage: Όποτε βρεις χρόνο, γράψε μου και γι αυτό που έλεγες. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#526837 ΚατέφθασανΕικόνα
Τώρα μένει να κάνουν...

< >
Εικόνα

Btw, δεν ξέρω πώς το κατάφερε ο προηγούμενος, αλλά κάθε τροχός φοράει διαφορετική μάρκα ελαστικό. Τα πίσω μάλιστα είναι καινούρια (DOT xx17)... αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να τα κάνω τίποτα (εκτός από το να κρατήσω το ένα για ρεζέρβα).