Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#751454 Eγώ πάντως μόνο με Brembo δεν ειχα θέμα, και τα αβενσις ειχαν ευαισθησία με στραβωμα δισκόπλακας.
Όταν εβαλα τις brembo (ουτε που θυμάμαι τί σειρά βεβαια) ηρέμησα. Τωρα μετα απο 150.000 χλμ και μετά απο ενα φρενάρισμα πανικού στον αυτοκινητόδρομο μου στράβωσαν, αλλά αν κατεβω κάποια στιγμή κάτω, απλά θα κανω ενα τορνάρισμα αν το παίρνει, αλλιως τις κρατάω :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#751459 Έχουμε και λέμε:


Brembo Max

Εικόνα

Brembo Xtra Line

Εικόνα

Για αυτά εδώ η Brembo βγάζει και νέο τακάκι. Τα λέει Xtra Pads
https://www.bremboparts.com/europe/en/p ... -xtra-pads

Αυτά είναι για τον εμπρόσθιο άξονα. Βγάζει αντίστοιχα και πίσω.

Σκέφτομαι να πάω εδώ.


Στο διαδίκτυο διάβασα εξαιρετικά λόγια για τα παραπάνω.
Κάποιοι έχουν κάνει τον συνδυασμό που είπε ο dimik. Xtra Line δίσκο (τρυπητό) με Ate ceramic τακάκια.


Ate Power Disc

Εικόνα


Οπότε έχω πιθανούς συνδυασμούς στο μυαλό μου:

1) Τρυπητός δίσκος Brembo (xtraline) (είτε Max) με αντίστοιχο xtra τακάκι
2) Τρυπητός δίσκος Brembo (xtraline) (είτε Max) με τακάκι Ate ceramic
3) Ate Power Discs με Ate ceramic τακάκι

Υγρά έβαλα ούτως ή άλλως Ate Type200 την τελευταία φορά και θα συνεχίσω.


Από Ferodo τι έχουμε;


Με ενδιαφέρει στους 3 παραπάνω συνδυασμούς να βελτιώσω το φρένο, αλλά να μην βάλω συνδυασμό που να τσιρίζει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#751465 Τρυπητο δεν υπάρχει λόγος να βάλεις νομίζω, πέραν του εμφανισιακου δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Ίσα ίσα αν δεις ρωγμή καμία μέρα θα το μετανιώσεις.

Όταν το έψαχνα σε αυτό είχα καταλήξει, ότι για αυτοκίνητο καθημερινό μέχρι εγχαρακτους δίσκους.

Για τα υπόλοιπα μεταξύ άλλων δες και το οικονομικό, κατά τα άλλα ότι λέει η καρδιά σου, δεν νομίζω να δεις τρομακτικές διάφορες ούτως ή άλλως.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#751469
popolaros έγραψε:brembo max με ds2500 αν βγαινει για εσενα.
Με τέτοια βρώμα που βγάζουν, ο Μπούσος θα πάθει αμόκ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#751470
dimik έγραψε:Τρυπητο δεν υπάρχει λόγος να βάλεις νομίζω, πέραν του εμφανισιακου δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Ίσα ίσα αν δεις ρωγμή καμία μέρα θα το μετανιώσεις.



+1
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#751471
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:Τρυπητο δεν υπάρχει λόγος να βάλεις νομίζω, πέραν του εμφανισιακου δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Ίσα ίσα αν δεις ρωγμή καμία μέρα θα το μετανιώσεις.



+1


+1
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#751473
saxon_747 έγραψε:
popolaros έγραψε:brembo max με ds2500 αν βγαινει για εσενα.
Με τέτοια βρώμα που βγάζουν, ο Μπούσος θα πάθει αμόκ.


Δείτε εδώ ΟΕΜ δίσκος-τακάκι (πίσω) σε φρεσκοπλυμένο αμάξι

Εικόνα


Σύμφωνα με την Brembo, λέει ότι δεν ραγίζει εύκολα ο τρυπητός της. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#751475
Giuseppe Busso έγραψε:
Σύμφωνα με την Brembo, λέει ότι δεν ραγίζει εύκολα ο τρυπητός της. :hmmm:


δεν αξιζει η διαφορα τιμης παντως
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#751476
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Δείτε εδώ ΟΕΜ δίσκος-τακάκι (πίσω) σε φρεσκοπλυμένο αμάξι


Ω ΝΑ ΣΓΜΣ


Ξαναλέω φρεσκοπλυμένο. Και από οδήγηση νορμάλ, χωρίς έντονα φρένα.
Και είχα κάνει μάλιστα σπέσιαλ καθαρισμό στις ζάντες. Και εσωτερικά με το πιεστικό.


Σχετικά με το DS2500, πόσο καλή λύση είναι για αμάξι που είναι ΚΑΙ καθημερινό; είναι και πανάκριβα αυτά τα τακάκια. :hmmm:

popolaros έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Σύμφωνα με την Brembo, λέει ότι δεν ραγίζει εύκολα ο τρυπητός της. :hmmm:


δεν αξιζει η διαφορα τιμης παντως


Το λέει και η ίδια η Brembo ότι η διαφορά με τον Max Disc είναι κυρίως ο αισθητικός λόγος αφενός και αφετέρου η διαφορά σε απόδοση, ΑΝ υπάρχει, να είναι πολύ μικρή (υπέρ του Xtra Line τρυπητού) δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By glf
#751481
Giuseppe Busso έγραψε:Σχετικά με το DS2500, πόσο καλή λύση είναι για αμάξι που είναι ΚΑΙ καθημερινό; είναι και πανάκριβα αυτά τα τακάκια. :hmmm:


Μια χαρά είναι τα DS2500 για καθημερινό. Πιάνουν χωρίς ζέσταμα. Αρκεί να ξεχάσεις τις ζάντες σου σε ότι αφορά τη μαυρίλα...
Για μένα είναι τέλεια αλλά βάζω ότι φτηνότερο σε δίσκο και τους στραβώνει.

Σε επόμενη αλλαγή λέω να δοκιμάσω τα νέα DS τακάκια μαλλον με κεραμικό υλικό μέσα στην πάστα. Ελπίζω να μη στραβώνουν το δίσκο και να μη βγάζουν τοση μαυρίλα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#751483
glf έγραψε:Για μένα είναι τέλεια αλλά βάζω ότι φτηνότερο σε δίσκο και τους στραβώνει.


Γιατί βάζεις ότι φθηνότερο αφού τους στρβώνει? :hmmm: