Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#785149
Νίκος Παππάς έγραψε:Μπορεί να μην αρέσουμε σε όλους αλλά οι προβληματικές συμπεριφορές είναι θέμα.
Είμαι υπέρ του οριστικού μπαν για ανίατες περιπτώσεις, δεν έχει νόημα.


και εγω πιστευω οτι πρεπει να τον βοηθησουμε με ενα μονιμο μπαν.
Κριμα ειναι να ταλαιπωρειται ετσι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#785260 Εγώ θέλω να κάνω άλλη ερώτηση που αφορά τα υγρά φρένων. Είχα ανοίξει ένα 2λτ της Ate την πρώτη φορά που άλλαξα υγρό στο Leon. Στα 3 χρόνια για πρώτη φορά. Τώρα, σχεδόν 2 χρόνια μετά αλλάξαμε ξανά. Μπήκε Ferodo. Ισχύει ότι λήγει ή καλύτερα εννοώ ότι αλλοιώνεται μόλις ανοιχτεί και πάρει αέρα;
πάει για πέταμα δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#785267
Giuseppe Busso έγραψε:Εγώ θέλω να κάνω άλλη ερώτηση που αφορά τα υγρά φρένων. Είχα ανοίξει ένα 2λτ της Ate την πρώτη φορά που άλλαξα υγρό στο Leon. Στα 3 χρόνια για πρώτη φορά. Τώρα, σχεδόν 2 χρόνια μετά αλλάξαμε ξανά. Μπήκε Ferodo. Ισχύει ότι λήγει ή καλύτερα εννοώ ότι αλλοιώνεται μόλις ανοιχτεί και πάρει αέρα;
πάει για πέταμα δηλαδή;
Δεν έχει πρόβλημα με αέρα αλλά με υγρασία, καθότι υγροσκοπικό. Το ότι άνοιξε η συσκευασία το καθιστά άχρηστο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#785268
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Εγώ θέλω να κάνω άλλη ερώτηση που αφορά τα υγρά φρένων. Είχα ανοίξει ένα 2λτ της Ate την πρώτη φορά που άλλαξα υγρό στο Leon. Στα 3 χρόνια για πρώτη φορά. Τώρα, σχεδόν 2 χρόνια μετά αλλάξαμε ξανά. Μπήκε Ferodo. Ισχύει ότι λήγει ή καλύτερα εννοώ ότι αλλοιώνεται μόλις ανοιχτεί και πάρει αέρα;
πάει για πέταμα δηλαδή;
Δεν έχει πρόβλημα με αέρα αλλά με υγρασία, καθότι υγροσκοπικό. Το ότι άνοιξε η συσκευασία το καθιστά άχρηστο.


Εμαθα και κατι καινουργιο σημερα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#786799 Κυριοι, υπηρξε πρωινη επακουμβησις διοτι το κοστολογιο της αντιπροσωπειας εγραψε 250 ευρω για αλλαγη τακακια μπροστα και πισω. Εχει απο χθες που σφυριζουν τα λαμακια, απαρεντλυ εχρηζαν ολα αντικαταστασης μετα απο 31k χλμ (not great, not terrible)
σαφως αυξημενες οι τιμες και η εργατοωρα
εντυπωση μου εκανε που κουμπωσε λαπιτοπ ωστε να ξεκλειδωσει το ηλεκτρικο χειροφρενο
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#787078 Βλέπω βιντεάκια του τύπου και έχω πάθει πλάκα με τις ΜΑΛΑΚΙ€Σ που κάνουν τα "μαστοριά"

https://fb.watch/g1AqecbTrF/
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#787081
saxon_747 έγραψε:Βλέπω βιντεάκια του τύπου και έχω πάθει πλάκα με τις ΜΑΛΑΚΙ€Σ που κάνουν τα "μαστοριά"

https://fb.watch/g1AqecbTrF/
Όπως λέεο ο σοφός λαός:

Μάστορες με αρκίδια, και αρκίδια μάστορες
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#787083 Που να βρεις μάστορα με αρκιdia δεν ξέρω.
Τελευταία φορά που κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, όταν άλλαξα δίσκους τακάκια στο GV.

- μάστορα, βάλε επώνυμα, ate, brembo κτλ, μη βάλεις ταριφαδικα

- μείνε ήσυχος

Παίρνω το αμάξι, σε 10' πίσω. Μύριζαν τα τακάκια, τρέμουλο στο τιμόνι.

- Βρε μλκ τι σου είπα και τι έκανες;

- ... για να σου βγει πιο οικονομικά, τα βάζω σε όλους χωρίς πρόβλημα.

Ε δεν μπορώ να φεύγω από τη δουλειά να βλέπω τι στον πεο κάνουν. Απλά πράγματα είναι ρε γμτ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#787122 Τα ίδια έχω τραβήξει κι εγώ με μάστορες, οικονομία χωρίς να τους έχεις πει να κάνουν οικονομία. Στο τέλος ψώνιζα εγώ ανταλλακτικά και τα πήγαινα μέχρι που βρήκα μερακλή μάστορα.

Αλλά δεν φταίνε αυτοί, όταν οι περισσότεροι πελάτες έχουν την λογική "όσο πιο οικονομικά γίνεται" δεν μπορεί να τους περάσει από το μυαλό ότι κάποιος θέλει ποιότητα και κυρίως ασφάλεια σε ένα μέσο που μεταφέρει τον ίδιο και την οικογένειά του.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#787135 Οι περισσότεροι πελάτες ούτε ξέρουν ούτε θα καταλάβουν τί διαφορες υπάρχουν μεταξύ 2 διαφορετικών λαδιών,τακακιων, ελαστικών Για να μην πάμε σε πιο εξειδικευμένα ανταλλακτικά ( μπουζί, ιμάντες, φίλτρα κλπ). Και είναι φυσιολογικό, δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα ή την διαύγεια ενός sknipper. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#787137 Το θέμα είναι τι γίνεται όταν ζητάς από το πάνω ράφι και σου βάζουν τα φτηνιαρικα γιατί βαριέται να πάει σε άλλον προμηθευτή ή γιατί τα ακριβά θα έρθουν σε 2 ώρες ενώ τα φθηνά σε 20 λεπτά και το αμάξι είναι στο 4κολωνο με βγαλμένους τροχούς.