Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#818354
Νίκος Παππάς έγραψε:Ούτε αν είσαι Αθήνα. Δεν είναι εύκολο να πας εκεί, να περιμένεις ή να το αφήσεις και να ξαναπάς.
Μόνο εργαζόμενοι με βάρδιες μπορούν, συνταξιούχοι κλπ

.
Υπερβολικός Νίκο.
Στα φρένα μια σωστή συντήρηση, όπου όπως λέμε γίνεται σωστά στο συγκεκριμένο συνεργείο, αποκλείεται να μη μπορείς να βρεις χρόνο.
Ούτε να αφήσεις αμάξι ούτε να πας την άλλη μέρα. Είναι δουλειά μιας ώρας το πολύ.
Τα φρένα είναι ζήτημα ασφάλειας.
Δεν αλλάζεις τακάκια κάθε χρόνο και δε σε αφήνει απροειδοποίητα. Προγραμματίζεται εύκολα.
Εκτός αν νομίζεις ότι αλλάζεις τακάκια σε 5λ και φεύγεις όπως μου έκαναν εμένα σε ένα απλό συνεργείο (όπως θα έχουν κάνει σε πολλούς από μας)
Άβαταρ μέλους
By nikos
#818355
dimviii έγραψε:δεν εναι το ιδιο Νικο.
Αλλες αναγκες λιπανσης εχει ενα εμβολο δαγκανας,η το εμβολο μεσα σε μια τρομπα φρενων,οπου εκει ερχετε σε επαφη με το υγρο φρενων,και αλλη η αναγκη για λιπανση σε πειρους δαγκανας,πλατη τακακιων κλπ. οπου εκει εχει να αντιμετωπισει βρωμιες ,αλατα,σκονη απο τακακια, λασπες κλπ
Για αυτο αλλωστε αι η ΑΤΕ βγαζει δυο διαφορετικα προιοντα για την καθε δουλεια.
Δε διαφωνώ για τις ανάγκες.
Η πάστα είναι συμβατή με το υγρό φρένων και τα oring. Άλλωστε κάνει και για τους πείρους, τις φυσουνες και τα έμβολα πιστονια
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#818364
nikos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ούτε αν είσαι Αθήνα. Δεν είναι εύκολο να πας εκεί, να περιμένεις ή να το αφήσεις και να ξαναπάς.
Μόνο εργαζόμενοι με βάρδιες μπορούν, συνταξιούχοι κλπ

.
Υπερβολικός Νίκο.
Στα φρένα μια σωστή συντήρηση, όπου όπως λέμε γίνεται σωστά στο συγκεκριμένο συνεργείο, αποκλείεται να μη μπορείς να βρεις χρόνο.
Ούτε να αφήσεις αμάξι ούτε να πας την άλλη μέρα. Είναι δουλειά μιας ώρας το πολύ.
Τα φρένα είναι ζήτημα ασφάλειας.
Δεν αλλάζεις τακάκια κάθε χρόνο και δε σε αφήνει απροειδοποίητα. Προγραμματίζεται εύκολα.
Εκτός αν νομίζεις ότι αλλάζεις τακάκια σε 5λ και φεύγεις όπως μου έκαναν εμένα σε ένα απλό συνεργείο (όπως θα έχουν κάνει σε πολλούς από μας)


Δεν ξερω τι δουλεια κανεις αλλα εγω δεν μπορω παω εκει , να κατσω μια ωρα ή και παραπανω και αν βρεθει κατι που θελει επιπλεον να χασω κι αλλη ωρα, εκτος αν δουλευει και Κυριακες ο Μοραρης.
Θα μπορουσα ισως αν δουλευε με ραντεβου και ηταν ακριβης σε αυτα αλλα δεν πρεπει να υπαρχει συνεργειο στην Ελλαδα που θα περιμενει εμενα και δεν θα βαλει εσενα αν εχει κενη ραμπα και φτασεις 10-15 λεπτα πριν

Α, δεν μενω στην αλλη ακρη της Αθηνας , 20 λεπτα αντε μιση ωρα μακρια.

Τεσπα, δεν εχω θεματα με τα φρενα, αλλαζω υγρα καθε 2 χρονια και εκει που το παω τα ψιλοκαθαριζουν στις αλλαγες τακακιων, παντως τριγμους, δονησεις κλπ δεν εχω
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#818510
saxon_747 έγραψε:
sebastian έγραψε:Για Θεσ/νικη, πολυ καλος και τιμιος ειναι ο κ.Κωστας στην Ωραιοκαστρου.
Προτεινω 100%
Κάτι πιο ανατολικά;

(Δώσε και λινκ για τον κ. Κώστα)


Δεν νομιζω να εχει σελιδα και σοσιαλ. Εiναι κλασσικος φρενας παλιου στυλ. Ωραιοκάστρου 84 γκουγκλαρε με το ονομα Κωστας.
Εμενα μου αρεσε γιατι ειναι μερακλης, δε μπλεκει με μαρκες και προμηθειες, αν ζητησεις συμβουλη θα σου πει αν οχι, απλα θα σου πει να παρεις τους σωστους κωδικους για το μοντελο σου.
Με δεδομενο οτι πηγα απο Τουμπα εκει, αντιλαμβανεσαι οτι ανατολικα προσωπικα, τσουκ :roll:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#818525
sebastian έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
sebastian έγραψε:Για Θεσ/νικη, πολυ καλος και τιμιος ειναι ο κ.Κωστας στην Ωραιοκαστρου.
Προτεινω 100%
Κάτι πιο ανατολικά;

(Δώσε και λινκ για τον κ. Κώστα)


Δεν νομιζω να εχει σελιδα και σοσιαλ. Εiναι κλασσικος φρενας παλιου στυλ. Ωραιοκάστρου 84 γκουγκλαρε με το ονομα Κωστας.
Εμενα μου αρεσε γιατι ειναι μερακλης, δε μπλεκει με μαρκες και προμηθειες, αν ζητησεις συμβουλη θα σου πει αν οχι, απλα θα σου πει να παρεις τους σωστους κωδικους για το μοντελο σου.
Με δεδομενο οτι πηγα απο Τουμπα εκει, αντιλαμβανεσαι οτι ανατολικα προσωπικα, τσουκ :roll:
Υπάρχει καταχώρηση στο google και σελίδα στο fb για όποιον ενδιαφέρεται

https://g.co/kgs/Tcg2vu

https://www.facebook.com/profile.php?id=100053261237585

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#818537
Νίκος Παππάς έγραψε:
nikos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ούτε αν είσαι Αθήνα. Δεν είναι εύκολο να πας εκεί, να περιμένεις ή να το αφήσεις και να ξαναπάς.
Μόνο εργαζόμενοι με βάρδιες μπορούν, συνταξιούχοι κλπ

.
Υπερβολικός Νίκο.
Στα φρένα μια σωστή συντήρηση, όπου όπως λέμε γίνεται σωστά στο συγκεκριμένο συνεργείο, αποκλείεται να μη μπορείς να βρεις χρόνο.
Ούτε να αφήσεις αμάξι ούτε να πας την άλλη μέρα. Είναι δουλειά μιας ώρας το πολύ.
Τα φρένα είναι ζήτημα ασφάλειας.
Δεν αλλάζεις τακάκια κάθε χρόνο και δε σε αφήνει απροειδοποίητα. Προγραμματίζεται εύκολα.
Εκτός αν νομίζεις ότι αλλάζεις τακάκια σε 5λ και φεύγεις όπως μου έκαναν εμένα σε ένα απλό συνεργείο (όπως θα έχουν κάνει σε πολλούς από μας)


Δεν ξερω τι δουλεια κανεις αλλα εγω δεν μπορω παω εκει , να κατσω μια ωρα ή και παραπανω και αν βρεθει κατι που θελει επιπλεον να χασω κι αλλη ωρα, εκτος αν δουλευει και Κυριακες ο Μοραρης.
Θα μπορουσα ισως αν δουλευε με ραντεβου και ηταν ακριβης σε αυτα αλλα δεν πρεπει να υπαρχει συνεργειο στην Ελλαδα που θα περιμενει εμενα και δεν θα βαλει εσενα αν εχει κενη ραμπα και φτασεις 10-15 λεπτα πριν

Α, δεν μενω στην αλλη ακρη της Αθηνας , 20 λεπτα αντε μιση ωρα μακρια.

Τεσπα, δεν εχω θεματα με τα φρενα, αλλαζω υγρα καθε 2 χρονια και εκει που το παω τα ψιλοκαθαριζουν στις αλλαγες τακακιων, παντως τριγμους, δονησεις κλπ δεν εχω

Νίκο ο Μανος είναι πολύ ακριβής στα ραντεβου και επαγγελματίας γενικά...
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818548
kostis20 έγραψε:ο Μανος είναι πολύ ακριβής στα ραντεβου και επαγγελματίας γενικά...


Τυχαινει ομως να τον καθυστερησει καποιοα αμαξι και εσυ που εισαι πχ ο επομενος να αργησεις.
Σε αυτα τα ''φιρματα'' μαγαζια περνανε συχνα και ''αγωνιαρηδες'' παλιοι πελατες και τους καθυστερουν.

Εδω που τα λεμε οταν πας για σερβις (βαλδιβες κλπ) δεν το αφηνεις εκει συχνα; ποιος σου εγγυαται πχ το ''φερτο 10 και 12 το παιρνεις στα σιγουρα";

Για μεμβρανες δεν τρως παντα πιο πολυ χρονο;
Στον ηλεκτρολογο δεν πας χωρις καν να ξερεις ποση ωρα θα χρειαστει να βρει την λυση σε τυχον προβλημα ή σε μετατροπη που θες;
Στην φανοποιία δεν το αφηνεις εκει στα σιγουρα και για μερες;

Αλυσιδες-παραβαν κλπ δεν εχει παντως στον Μοραρη, πας και λιγο κοντα αν θες και βλεπεις τι κανει,ρωτας-επεξηγει κ.ο.κ
Άβαταρ μέλους
By 224v
#826362 Παιδιά ψάχνω για το aygo 2006 τακάκια και ισως και δίσκους. Προφανώς μιλάμε για ένα σετ.
Το 15 νομίζω είχα αλλάξει και είχα βάλει τακάκια κεραμικά. Μπήκα τ Ρα στα on line και ε ει πολλές μάρκες και δεν ξέρω ποια να προτιμήσω. Το κόστος δεν ενδιαφέρει τόσο γιατί έκανα 8 χρόνια να χρειαστώ καινούρια.. Ποια μάρκα έχει καλή ποιότητα?? Ευχαριστώ

.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#859606 Όταν ακούμε να σφυρίζουν τα φρένα μας,ειδικά όταν είναι κρύα η με βροχή,είναι τακάκια η έχουν δόντι οι δίσκοι?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#859611
Sijune21 έγραψε:Όταν ακούμε να σφυρίζουν τα φρένα μας,ειδικά όταν είναι κρύα η με βροχή,είναι τακάκια η έχουν δόντι οι δίσκοι?
Είναι γυάλισμα στο τακακι.

Πάτησε μερικά δυνατά φρεναρίσματα και θα φύγει η γυαλαδα μαζί με τον θόρυβο.

.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#861086
PaNick67 έγραψε:
Πάτησε μερικά δυνατά φρεναρίσματα και θα φύγει η γυαλαδα μαζί με τον θόρυβο.



2,5-3 χρόνια έχει που άλλαξα τα τακάκια,οι δίσκοι είναι μανισιοι 20+ ετών.Θα δοκιμάσω δυο-τρια καλά φρεναρίσματα να δω αν φύγει. :s_dunno