Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#540522
dimik έγραψε:https://www.rellasamortiser.gr/el/705-vw-passat-2005-2010

Και καθάρισες

< >


Το θέμα μου δεν είναι μόνο η αγορά. Αλλά η επιλογή του πιο σωστού. Εκτός αν αυτό εννοείς και δεν κατάλαβα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#540555 Το πιο σωστό είναι το εργοστασιακό ή παρόμοιο για καθημερινή χρήση, οπότε είτε Sachs είτε B4 της Billstein και δεν χρειάζεσαι περαιτέρω ψάξιμο και σκοτούρα.
Τα B4 τα έβαλα σε 2 αυτοκίνητα (Golf V και Mini S) σε αντικατάσταση των εργοστασιακών και είναι μια χαρά, ουσιαστικά καμιά διαφορά με τις εργοστασιακές Sachs.

Aν θες λίγο σκληρότερες έχω δοκιμάσει και τις Κοni Street T σε Scirocco και είναι ενα κλικ πιο σκληρές από τις εργοστασιακές.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#540732 Τι κόστος να περιμένω για αλλαγή αμορτισέρ (εργασία/ευθυγράμμιση); :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#540749
xenos έγραψε:Τι κόστος να περιμένω για αλλαγή αμορτισέρ (εργασία/ευθυγράμμιση); :hmmm:


Εξαρτάται το αυτοκινητο. Εγω μια προσφορά που πήρα μου ειπαν 420€
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#540751 Ο ξένος προφανώς εννοεί μόνο εργατικά. Τα 420€ είναι μαζί με τα ανταλλακτικά.

Στο Audi αν θυμάμαι μου χε πάρει 80€ αλλά χωρίς ευθυγράμμιση, μιας και το συγκεκριμένο αμάξι δεν τη χρειάζεται μετά την αλλαγή αμορτισέρ.
Άβαταρ μέλους
By otso
#540875
xenos έγραψε:Τι κόστος να περιμένω για αλλαγή αμορτισέρ (εργασία/ευθυγράμμιση); :hmmm:


Ο Συρος τα bilstein τα Β4 τετραδα 210ε και τοποθετηση με ευθυγραμιση μαζι αλλα 100ε. Για το δικο μου.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#540955 Και εμένα 100 μου είπαν με ευθυγράμμιση, οπότε είμαστε οκ. Θενκς. :)
Άβαταρ μέλους
By theo13
#540977
otso έγραψε:
xenos έγραψε:Τι κόστος να περιμένω για αλλαγή αμορτισέρ (εργασία/ευθυγράμμιση); :hmmm:


Ο Συρος τα bilstein τα Β4 τετραδα 210ε και τοποθετηση με ευθυγραμιση μαζι αλλα 100ε. Για το δικο μου.


Χωρις top mount και πισω βασεις φανταζομαι σωστά;
Άβαταρ μέλους
By otso
#540980
theo13 έγραψε:
otso έγραψε:
xenos έγραψε:Τι κόστος να περιμένω για αλλαγή αμορτισέρ (εργασία/ευθυγράμμιση); :hmmm:


Ο Συρος τα bilstein τα Β4 τετραδα 210ε και τοποθετηση με ευθυγραμιση μαζι αλλα 100ε. Για το δικο μου.


Χωρις top mount και πισω βασεις φανταζομαι σωστά;


Σωστα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#544249 Ψάχνω αμορτισέρ για το Daihatsu Sirion που έχω και έχω τις εξής προτάσεις προς το παρόν:

KYB στα 280€

Japko στα 180€

Τα KYB τα γνωρίζω.
Για τα Japko ξέρουμε κάτι?
Άβαταρ μέλους
By theo13
#544284
NickTG έγραψε:Ψάχνω αμορτισέρ για το Daihatsu Sirion που έχω και έχω τις εξής προτάσεις προς το παρόν:

KYB στα 280€

Japko στα 180€

Τα KYB τα γνωρίζω.
Για τα Japko ξέρουμε κάτι?


Καλύτερα να μην μάθεις ούτε εσύ. Πήγαινε στα KYB.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#544288 Γιατί έτσι? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#544656
NickTG έγραψε:Γιατί έτσι? :hmmm:


Γιατί τα αμορτισέρ δεν είναι υαλοκαθαριστήρες για να κάνεις πειράματα ιδιαίτερα με εταιρείας που δεν έχεις καλό feedback. Τώρα τι φοράει το αυτοκίνητό σου;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#544658 Δεν έχω ιδέα.
Τα εργοστασιακά είναι.

Το θέμα είναι πως δεν έχω καν feedback για τη μάρκα και η αλήθεια είναι πως δεν βρήκα και κάτι ιδιαίτερο.
Αν για παράδειγμα έκαναν τη δουλειά τους αλλά θα βγάλουν λιγότερα χιλιόμετρα δεν με ενοχλεί αφού πλέον κάνω πολύ λίγα.
Αν γενικά δεν είναι καλά εννοείται πως δεν μου κάνουν.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#544684 Υπάρχει σωστή θέση αποθηκευσης αμορτισέρ; :hmmm: