Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#7870
saxon_747 έγραψε:Δοκίμασε σκληρότερα ελατήρια τότε.


Δε γίνεται, το εργοστάσιο φρόντησε η ανάρτηση να είναι ήδη κούτσουρο με απόσβεση επιπέδου:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#7876
saxon_747 έγραψε:ότι και να κάνεις, το μικρό μεταξόνιο, ο ημιάκαμπτος και το χαμηλό βάρος πίσω δε θα σε αφήσουν.



μεταξόνιο στα 2510 δεν το λες και μικρό. Ημιάκαμπτο έχουν κι άλλοι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#7911 Toυς τάκους τους έχουν βγάλει; :s_smile
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#8012 Λες;

Πάντως από βδομάδα , μπορεί και Σάββατο θα το πάω στο ΚΤΕΟ να μετρήσουν την απόσβεση των αμΑρτισέρ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#8999 Ο έλεγχος στις αναρτήσεις που έγινε σήμερα στο ΚΤΕΟ δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα. Ιδίως τα μπροστινά αμορτισέρ ήταν σε άψογη κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#10418
mousatos έγραψε:Ο έλεγχος στις αναρτήσεις που έγινε σήμερα στο ΚΤΕΟ δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα. Ιδίως τα μπροστινά αμορτισέρ ήταν σε άψογη κατάσταση.


Και ποτέ δέ θα σου δείξει......γνωρίζεις πως και με >25%,περνάς στο κτεο;!Να πάς σε αναρτησά καλύτερα....
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#16947 ...μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε ένα πολύ καλό τεχνικό ευθυγράμμισης;;;
Άβαταρ μέλους
By nass
#18203 Πουπάκης στο Μενίδι (έξοδος 7 ΑΟ)
Ζευγώλης χαμηλά στη Συγγρού (πίσω από το Ρέα)
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#18533
mousatos έγραψε:.....

Πάντως αν είναι να γλιτώσω από το "even more disappointing is the ride which seems to amplify every bump" στο 0:28 δίνω και 2 χιλιάρικα.



Αν επιτρέπεται μια ερώτηση ,τι πιέσεις βάζεις στα ελαστικά;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#19329 Σωστή παρατήρηση.
Αρχικά έβαζα τις προβλεπόμενες από το μάνουαλ για ελαστικά 175/70/14 . 36 μπροστά και 35 πίσω . Το αγόρασα εξεπιτούτου με 70άρι προφίλ επειδή είχα ήδη δει τα βιντεάκια και υπέθετα (κακώς) οτι αφορούσαν τις εκδόσεις με χαμηλό προφιλ και 15άρες-16άρες αφού η πλειοψηφία του ειδικού τύπου δεν είχε αναφέρει τέτοια προβλήματα.
Τώρα τις έχω κατεβάσει κατά 3-4 μονάδες και τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά η φθορά στις άκρες των ελαστικών έγινε αισθητή.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#19414
popolaros έγραψε:Μονο εγώ νομίζω οτι ειναι παρα πολύ υο 36?

και εγώ το νομίζω.Μουσατε στο μανουαλ γραφει αυτες τις πιεσεις για τα ελαστικά που φοράς;
Μηπως είναι για φορτωμένο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By billakos
#19425 @ mousatos
Υπερβολικό ακούγεται το 36. Η Uniroyal πχ. για το Yaris δίνει 32 μπρος-πίσω. Ένα πιο άνετο ελαστικό σαν το Cint. P1 Verde σίγουρα θα βοηθούσε. Για τις φθορές στα άκρα που γράφεις μήπως θέλει ευθυγράμμιση;
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#19456
nass έγραψε:Πουπάκης στο Μενίδι (έξοδος 7 ΑΟ)
Ζευγώλης χαμηλά στη Συγγρού (πίσω από το Ρέα)


+1!!...και να συμπληρώσω,τον Πέτρο Καψόπουλο,στο Περιστέρι,δίπλα στα μέλια(του Πιττά-Αττική)!

popolaros έγραψε:Μονο εγώ νομίζω οτι ειναι παρα πολύ υο 36?


όχι βέβαια...για αυτό και η φθορά στις άκρες!!