Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#485949
sknipper έγραψε:Εγώ από αυτά που λες μάλλον πιο μπερδεμένος θα έβγαινα.

Κάπως έτσι κατέληξα, ότι απολύτως απαραίτητο είναι να καλύπτει το API SN και ένα ιξώδες μεγαλύτερο από το 5w30 που επιτρέπεται μόνο ως 15C περιβάλλοντος, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του manual.
Το 5w40 είναι λογική επιλογή και για τη σκληρή χρήση δίνει σιγουριά η ACEA Α3/B3/B4, και ίσως είναι καλό trade off ότι ήταν συμβατό με ACEA C3 το 2008, αφού αλλάζω κάθε 7.500 χλμ.
Άβαταρ μέλους
By anemelos
#489275 Στο greek citroen club πάρα πολλά μέλη όπως και εγώ έχουν βάλει τα yacco αντί για αυτά της total. Στον παρακάτω ιστότοπο τα αποτελέσμα για τα λάδια της yacco, που είναι μάλιστα και η premium σειρά, είναι πολύ άσχημα. Οι επικαθίσεις είναι πάρα πολλές. Ενώ οι επικαθίσεις από τα λάδια ineo της τοταλ είναι ελάχιστες.

http://bmwservice.livejournal.com/27699.html

Άρα πόσο placebo είναι τελικά η απόδοση των συγκεκριμένων πολυδιαφημισμένων λαδιών;
Τα έχω βάλει και εγώ 3 φορές και μετά από αυτό που είδα μπορώ να πω ότι αγχώθηκα.
Ποια είναι η άποψη σας;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#489281 Επειδή είναι στα ρώσικα η σελίδα, εξηγείς λίγο την μεθοδολογία τους; Δεν μου είναι σαφής για να πω την αλήθεια...
Άβαταρ μέλους
By anemelos
#489284 Απ'οτι έχω καταλάβει τα βάζουν σε δοκιμαστικό σωλήνα και τα ζεσταίνουν για κάποια ώρα(δεν ξέρω πόσο) και μετά ελέγχουν για επικαθίσεις. Άνοιξε την σελίδα από google chrome και θα όταν θα σου βγάλει μετάφραση επέλεξε στα αγγλικά καλύτερα.Κρίνοντας από τον ιστότοπο αυτόν επέλεξα σε αυτοκίνητο συγγενικού μου προσώπου τα fuchs titan 5ς30.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#489290 Γνωστή η σελίδα αλλά το "πείραμα" δεν έχει ούτε πρακτική εφαρμογή ούτε επαναληψιμότητα .
Άβαταρ μέλους
By anemelos
#489292 Σίγουρα δεν μπορεί να προσομοιώσει τι συμβαίνει εσωτερικά μέσα στην μηχανή αλλά έχεις μία πολύ καλή εικόνα για τις επικαθίσεις. για την επαναληψιμότητα δεν το κατάλαβα. Όλα τα λάδια περνάνε από την ίδια διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#489297
anemelos έγραψε: για την επαναληψιμότητα δεν το κατάλαβα


Την ίδια διαδικασία προσπάθησαν να την επαναλάβουν και άλλοι αλλά είχαν διαφορετικά απότελέσματα.
Άβαταρ μέλους
By anemelos
#489344 και τα total quartz ineo ecs αν θεωρούνται συνθετικά ή ημι-συνθετικά. Ρωτάω μήπως περάσω σε αυτά τελικά απλά να ξέρω για τις επικαθίσεις στην τουρμπίνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#489354
anemelos έγραψε:και τα total quartz ineo ecs αν θεωρούνται συνθετικά ή ημι-συνθετικά.


έτσι όπως το εννοείς εσύ , είναι ημισυνθετικά ( σύμφωνα με το MSDS )

Section 3 - Composition/Information on Ingredients
http://www4.total.fr/asia-oceania/austr ... 20MSDS.pdf

Για τις επικαθήσεις μην ανησυχείς. Αν πρόσεξες στο ρώσικο site με τα test , μερικά από τα καλύτερα ήταν 15W-40 . Αν είναι στα προβλεπόμενα από τον κατασκευαστή , είναι ΟΚ.
Αν το πιέζεις βάλε motul 300V .
Άβαταρ μέλους
By anemelos
#489362 η προδιαγραφή είναι psa b71 2290 και παίρνει οw30 ή 5w30 (low saps). 3 τελευταίες φορές έβαλα yacco lube p w30. Δεν το πιέζω. Απλά προβληματίστηκα με το τεστ αυτό επειδή έβαλα τα yacco παρά το γεγονός ότι συγκριτικά με τα ineοs, έχουν χαμηλότερο kinematic (10.1 έναντι 10.6 @100 και 59 έναντι 63,5 @40). Μικρή η διαφορά αλλά ήρθε και έδεσε με το τεστ...
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#489404 Στο ρώσικο test το total 7000 φαίνεται καλύτερο και από το 9000 και από το ineos.
Πάμε όλοι σε 7000 10W-40, τα έλεγαν τα ελληνικά μαστόρια ότι το 10W-40 είναι το καλύτερο για την Ελλάδα και εμείς γελάγαμε. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#489445
Vagnar έγραψε:Στο ρώσικο test το total 7000 φαίνεται καλύτερο και από το 9000 και από το ineos.
Πάμε όλοι σε 7000 10W-40, τα έλεγαν τα ελληνικά μαστόρια ότι το 10W-40 είναι το καλύτερο για την Ελλάδα και εμείς γελάγαμε. :metalo:
Πάντως είναι γνωστό ότι τα συνθετικά κάνουν πιο σκληρές επικαθίσεις και για αυτό πολλά τούρμπο συνιστούσαν ημισυνθετικό, για τις πιο μαλακές και ευδιάλυτες επικαθίσεις.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#489565 Αγόρασα liqui moly 5W-40 για mini cooper s, με προδιαγραφή Longlife για BMW.
Πολύ καλή τιμή, 20% κάτω από τα Castrol. Θα τα βάλω το ΣΚ και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.