Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#635225
nomarxis έγραψε:Στη GT ξέρεις τι παίρνει?
Εμένα στην αντιπροσωπεία βάζουν Shell LL04 5-30. Τους είχα ρωτήσει για 0-30 (λογο κρύου) και είπαν πως αυτά προτείνει η Βαυαρία, αυτά βάζουν. :hmmm: :s_empathy


Στην GT μου έκαναν αλλαγή λαδιών με 5w30 όταν το αγόρασα, είχε τότε 20.000 χλμ κ ήταν 9 μηνών. Επειδή ήταν φρέσκα λυπήθηκα να τα αλλάξω κ να πειράξω το αμάξι, λόγω εγγύησης κτλ. Mου είπε πάντως πως στο σέρβις μπορώ να τους πάω τα λάδια εγώ, επομένως θα δω αν γίνεται με 0w30 κ θα τους τα πάω όταν το αμάξι φτάσει 3 έτη κοντά.
Στο site BMW Γερμανίας βάζεις το αμάξι σου κ σου προτείνει αξεσουάρ κ ανταλλακτικά-λιπαντικά. Θα βάλω το λινκ όταν πάω στον ΗΥ


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#635257
GTS έγραψε:PeterPan BMW Connected services εχεις;

Λαδια μονο οτι προτεινει η εταιρεια LL04 δηλαδη. Πηρα απο Fuchs και εχει λαδακι ειδικα για BMW.



GTS δεν έχω, όχι. Δε μου αρέσουν οι υπηρεσίες που αναγκαστικά χρειάζονται συνδρομή, εκτός αν δεν γίνεται χωρίς αυτές.

Αν ήμουν ολημερίς με το αυτοκίνητο καθοδόν θα άξιζε ίσως, αλλά εγώ κινώ το αμάξι μόνο τα ΣΚ με την οικογένεια. Είχα να το κινήσω 4 εβδομάδες τελευταία.

Πρέπει να αξίζουν τα services όμως αν κινείσαι πολύ. Μου κάνει εντύπωση που αναφέρει σε συνδρομή το Real Time Traffic Information, τώρα που το βλέπω. Στο Ε93 το έχω χωρίς συνδρομή. Στη GT θα το ξαναδώ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#635258 Κάποια είναι δωρεάν για κάποια χρόνια, κάποια θέλουν πληρωμή. Μπορείς να βάλεις το vin σου και να δεις. Η διαθεσιμότητα εξαρτάται απο το αν έχεις commbox, modem κλπ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#635282
drdino έγραψε:Κάποια είναι δωρεάν για κάποια χρόνια, κάποια θέλουν πληρωμή. Μπορείς να βάλεις το vin σου και να δεις. Η διαθεσιμότητα εξαρτάται απο το αν έχεις commbox, modem κλπ.

κωνσταντίνε μήπως έχεις κ το site?
Έβαλα το VIN στη ΒΜW και μου λέει ότι είναι διαθέσιμο πχ το REAL TIME TRAFFIC INFORMATION και μου λέει από κάτω για συνδρομή.
Εικόνα


Μήπως υπάρχει κάποια σελίδα που σου λέει τί υπηρεσία έχω ήδη διαθέσιμη?
Εικόνα


Στο Store που έβαλα το VIN μου λέει για συνδρομή πάλι κ δε μου έχει ξεκλειδωμένη κάποια υπηρεσία :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#635283 Αν κάνεις λογαριασμό στο connected services και προσθέσεις τα VIN, θα μπορείς να δεις τι είναι ενεργοποιημένο και τι όχι για κάθε αμάξι. Για την E93 δεν ξέρω τι θα παίξει ακριβώς, δεν νομίζω να είχε modem, μόνο ισως commbox για σύνδεση με κινητό.

Edit:

https://www.bmw-connecteddrive.de/app/i ... ml#/portal
Άβαταρ μέλους
By 224v
#635287
mousatos έγραψε:
224v έγραψε:Για αυτό το λάδι τι θα λέγατε?? Μου το σύστησαν για μοτέρ με υδραυλικές Βαλβιδες.

εγκρίνεται :s_thumbsup

Ευχαριστώ πολύ, το έχουν ακριβουτσικο βέβαια αλλά για το 2006 μίνι f/l R53 με αλλαγμένη τροχαλία για ανέβασμα ιπποδύναμης λέω ότι αξίζει η οποία διαφορά. Δεν κάνει και πολλά χλμ άλλωστε, έχει 55000 μίλια μόνο USA spec.



< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#635293
drdino έγραψε:Αν κάνεις λογαριασμό στο connected services και προσθέσεις τα VIN, θα μπορείς να δεις τι είναι ενεργοποιημένο και τι όχι για κάθε αμάξι. Για την E93 δεν ξέρω τι θα παίξει ακριβώς, δεν νομίζω να είχε modem, μόνο ισως commbox για σύνδεση με κινητό.

Edit:

https://www.bmw-connecteddrive.de/app/i ... ml#/portal

ωραίος Κωνσταντίνε!
τελικά έχω τις υπηρεσίες έως τέλη 2021 βλέπω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#635450 Ρώσικο λαδάκι 10W40 σε βαρέλι. Χμ, προδιαγραφή SL, παλιά, και ημερομηνία 2019 (παραγωγής ή λήξης).Δεν ξέρω τη μάρκα, μοντέλο ούτε το αυτοκίνητο.
Αν είσαι σωστές οι προδιαγραφές για το αυτοκίνητο δεν θα είχα πρόβλημα να το βάλω σε χρέπι αλλά αλλιώς αν δεν είναι πολύ φτηνό θα το απέφευγα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#635518
sknipper έγραψε:Ρώσικο λαδάκι 10W40 σε βαρέλι. Χμ, προδιαγραφή SL, παλιά, και ημερομηνία 2019 (παραγωγής ή λήξης).Δεν ξέρω τη μάρκα, μοντέλο ούτε το αυτοκίνητο.
Αν είσαι σωστές οι προδιαγραφές για το αυτοκίνητο δεν θα είχα πρόβλημα να το βάλω σε χρέπι αλλά αλλιώς αν δεν είναι πολύ φτηνό θα το απέφευγα.

17e το 4 λιτρο +4e μεταφορικά.
https://moto-plus.gr/auto/gazpromneft-c ... 13985.html
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#635601
sknipper έγραψε:Ρώσικο λαδάκι 10W40 σε βαρέλι. Χμ, προδιαγραφή SL, παλιά, και ημερομηνία 2019 (παραγωγής ή λήξης).Δεν ξέρω τη μάρκα, μοντέλο ούτε το αυτοκίνητο.
Αν είσαι σωστές οι προδιαγραφές για το αυτοκίνητο δεν θα είχα πρόβλημα να το βάλω σε χρέπι αλλά αλλιώς αν δεν είναι πολύ φτηνό θα το απέφευγα.

Δεν υπάρχει ημ.λήξης στα λάδια . Το μόνο που "λήγει" είναι οι προδιαγραφές.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#635805
224v έγραψε:Για αυτό το άποψη έχουμε??Εικόνα

< Note >

Αν δε με απατά η μνήμη μου τα έχω δει σε κάποια ρώσικα tests να πηγαίνουν εξαιρετικά.