Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#72158 PCA?

ταπαταπαλκ!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#72160 Βαλε το τοταλ, είναι και φτηνότερο. Το μοτέρ σου θέλει προσοχή στις αλλαγές λαδιών, δηλαδή συχνές, καλό είναι κάθε 10.000 να τα αλλάζεις τα λάδια. Αν δεν κάνεις χιλιόμετρα, κάθε χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#72168 θελω καθε 6000 αλλα τσακωθηκαμε με το μηχανικο , και μια ζωη εβαζα συνθετικα λαδια (ελπιζω οτι ηταν) αλλα μου την σπαει το τοταλ που ειναι συνθετικ τεχνολοτζι .
Άβαταρ μέλους
By drdino
#72203 Αφού θες κάθε 6000, τότε βάζε το τοτάλ, ακόμα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#74069
otso έγραψε:μου την σπαει το τοταλ που ειναι συνθετικ τεχνολοτζι .


και το esp "συνθετικ τεχνολοτζι" είναι :ninja:
6000 χλμ είναι πεταμένα λεφτά και ζημιά στο περιβάλλον( για σύγχρονα μοτέρ).
Άβαταρ μέλους
By otso
#74093 εχω την εντυπωση οτι γραφει FULLY SYNTHETIC . και οτι το FULLY SYNTHETIC ειναι διαφορετικο απο το Συνθετικής Τεχνολογίας
ειδικα οταν μιλαμε για Mobil . αν τα θυμαμαι καλα , μιας και γνωστης δεν ειμαι ,οτι πιασω απο τα φορουμ.
Άβαταρ μέλους
By otso
#74095 πιο πανω ειχα διατυπωσει μια απορια ,
παιδια εψαξα να βρω motorkote και στην ευρωπη δεν υπαρχει . εχουμε μονο εμεις καναδας και αμερικη. μου φαινεται πολυ παραξενο ουτε αγγλια και γερμανια;
καμμια γνωμη;
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#76305 Παίδες κανένα κατάστημα για αγορά λιπαντικών έχετε να προτείνετε?
Σκεφτόμουν τον Λαμπριανίδη αλλά έχω ακούσει, με κάθε επιφύλαξη πάντα, ότι παίζουν και μούφες.
Ισχύουν αυτά?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#77585 Οχι δεν ισχυουν.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#87750 Βαλβολινες για 1.2 tsi 5-ταχυτο τι βαζουμε?
Αλλαγη στα 50.000 χλμ ειναι καλα ετσι?
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#88314
Orestis.D έγραψε:Βαλβολινες για 1.2 tsi 5-ταχυτο τι βαζουμε?
Αλλαγη στα 50.000 χλμ ειναι καλα ετσι?


Mια προταση βρε παιδιαααα???
Οι βαλβολινες τις Shell που ειναι και συνθετικες αξιζουν? Πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα?
Ειμαι ευχαριστημενος απο τις μαμα, μονο αν κατι ειναι πολυ καλυτερο θεωρω οτι αξιζει τον κοπο.
Άβαταρ μέλους
By billakos
#88424
Orestis.D έγραψε:
Orestis.D έγραψε:Βαλβολινες για 1.2 tsi 5-ταχυτο τι βαζουμε?
Αλλαγη στα 50.000 χλμ ειναι καλα ετσι?


Mια προταση βρε παιδιαααα???
Οι βαλβολινες τις Shell που ειναι και συνθετικες αξιζουν? Πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα?
Ειμαι ευχαριστημενος απο τις μαμα, μονο αν κατι ειναι πολυ καλυτερο θεωρω οτι αξιζει τον κοπο.


Δοκιμασμένη κ αξιόπιστη πρόταση:
https://www.motul.com/gr/el/products/oils-lubricants/motylgear-75w90?f%5Bapplication%5D=141&f%5Brange%5D=25
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#89330 Ωραια, ευχαριστω, και μια ακομα ερωτηση, εχουμε καμια ιδεα ποσα λιτρα βαλβολινη παιρνει το 5ταχυτο στα 1.2 tsi ?
Άβαταρ μέλους
By billakos
#89343
Orestis.D έγραψε:Ωραια, ευχαριστω, και μια ακομα ερωτηση, εχουμε καμια ιδεα ποσα λιτρα βαλβολινη παιρνει το 5ταχυτο στα 1.2 tsi ?

Χωρητικότητα λιπαντικού 2,1 Λίτρα από το σχετικό site της Motul (κ η Castrol το ίδιο δίνει :lol:)
https://www.motul.com/gr/el/products/recommendation