Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#444664 Αν δεν ξέρεις τι έχει μέσα, καλό είναι να τα αδειάσεις όλα αν είναι δυνατόν και να βάλεις άλλα. Γενικώς, δύο διαφορετικά υγρά, ίσως να μην αρέσει το ένα στο άλλο...
:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#444964
Anonymous Founder έγραψε:Αν δεν ξέρεις τι έχει μέσα, καλό είναι να τα αδειάσεις όλα αν είναι δυνατόν και να βάλεις άλλα. Γενικώς, δύο διαφορετικά υγρά, ίσως να μην αρέσει το ένα στο άλλο...
:iconcool:


Σιγουρα αυτο που λες ειναι κακο αλλα αδειασμα και πλυσιμο και ξαναγεμισμα ειναι μπελας... (η ποσοτητα ειναι μικρη βεβαια), αυτο εξατμιζεται λογω ακινησιας 9 μηνων.... Θα ρωτησω και τον μηχανικο που το παω, εαν βαζει παντα σταθερα ιδιο υγρο τιμονιου...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#445019 Στα τιμόνια βάζουν υγρά που είναι για αυτόματα κιβώτια και όλα είναι της ίδιας συμβατικής βάσης, 25 χρόνια βάζω σε διαφορετικά αυτοκίνητα ότι βρώ μπροστά μου αρκεί να είναι για αυτόματα σαζμάν.

Ρώτα και τον μηχανικό σου αλλά εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν οι προδιαγραφές πχ dexos 2 καί 3 που βάζουν στα Honda S2000 και σε άλλα μοντέρνα αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457748 Σε Peugeot 107 (2008) με 80000 χλμ παρατηρώ κατανάλωση λαδιού. Δεν έχω καταλάβει πόση είναι η κατανάλωση, τελευταία φορά πρόσθεσα ένα λίτρο αλλά δεν ξέρω πόσα χλμ είχε κανει (υποθέτω πρπ 6000)

Αρχικά έβαζα 5-30 μετά το άλλαξα σε 5-40

Έχει ακουστεί κάτι για αυτούς τους κινητήρες;
Θα χρειαστεί αλλαγή τσιμουχακια βαλβίδων ή υπάρχει και κάτι άλλο που μπορεί να γίνει;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#457777 με 1 λιτρο στα 6κ χλμ δεν πειραζα τιποτα.
ξανατσεκαρησε χλμ και καταναλωση να εισαι σιγουρος από εδώ και περα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457784 Μέχρι το καλοκαίρι δεν έκαιγε σταγονα όμως ρε φίλε. Φοβάμαι μη χειροτερέψει... Τελευταία έκανε μπόλικα χλμ και εκτός πόλης (3-4 φορές Θεσσαλονίκη Καβάλα) και ίσως ζοριστηκε....
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#457792 εγω σου ειπα γα την υπαρχουσα κατασταση.Εαν το 1 λιτρο γινει 2 σιγουρα κατι συμβαινει.Μπορει να είναι και από λαδι σε άλλη μαρκα λαδιου η καταναλωση.Για αυτό λεω ξανατσεκαρε ωστε να εισαι σιγουρος τι συμβαινει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#457794
saxon_747 έγραψε:Μέχρι το καλοκαίρι δεν έκαιγε σταγονα όμως ρε φίλε. Φοβάμαι μη χειροτερέψει... Τελευταία έκανε μπόλικα χλμ και εκτός πόλης (3-4 φορές Θεσσαλονίκη Καβάλα) και ίσως ζοριστηκε....

Αν δεν εκαιγε σταγονα ισως φταιει η μαρκα του λαδιου.
Δεν χαλανε οι κινητηρες επειδη εκαναν 2-3 Κ χλμ σε μερικους μηνες. Τουλαχιστον οχι με 80 Κ χλμ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457829
Νίκος Παππάς έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Μέχρι το καλοκαίρι δεν έκαιγε σταγονα όμως ρε φίλε. Φοβάμαι μη χειροτερέψει... Τελευταία έκανε μπόλικα χλμ και εκτός πόλης (3-4 φορές Θεσσαλονίκη Καβάλα) και ίσως ζοριστηκε....

Αν δεν εκαιγε σταγονα ισως φταιει η μαρκα του λαδιου.
Δεν χαλανε οι κινητηρες επειδη εκαναν 2-3 Κ χλμ σε μερικους μηνες. Τουλαχιστον οχι με 80 Κ χλμ.

Δεν χαλασε, απλά το να πηγαινεις με 120-140 (άρα και υψηλές σχετικα σαλ) και 2-3 άτομα + αποσκευες με αυτο το μικρουλικο μοτέρ ίσως να ευθύνεται για την κατανάλωση λαδιου.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#457935 Και στο δικο μου AYGO το 2006 καιει λαδακι συμπληρωνω οταν το δω, βαζω 10 - 40 πλεον. εχει 140.000 και κανω μαξιμοθμ 5000 τον χροο.. Τα τσιμουχακιοα μου ειπαν αλλα δεν τα πειραζω....
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#457938
224v έγραψε:Και στο δικο μου AYGO το 2006 καιει λαδακι συμπληρωνω οταν το δω, βαζω 10 - 40 πλεον. εχει 140.000 και κανω μαξιμοθμ 5000 τον χροο.. Τα τσιμουχακιοα μου ειπαν αλλα δεν τα πειραζω....

Από ότι διαβάζω σε φορουμς κτλ, ο κινητήρας αυτός αρχίζει μετά από κάποια χλμ να καίει το λαδακι του.

Εσένα σου καίει και το 10-40? Έχεις βρει κάποιο που να μην το καίει τόσο;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#457941
saxon_747 έγραψε:
224v έγραψε:Και στο δικο μου AYGO το 2006 καιει λαδακι συμπληρωνω οταν το δω, βαζω 10 - 40 πλεον. εχει 140.000 και κανω μαξιμουμ 5000 τον χρονο.. Τα τσιμουχακιοα μου ειπαν αλλα δεν τα πειραζω....

Από ότι διαβάζω σε φορουμς κτλ, ο κινητήρας αυτός αρχίζει μετά από κάποια χλμ να καίει το λαδακι του.

Εσένα σου καίει και το 10-40? Έχεις βρει κάποιο που να μην το καίει τόσο;


Οχι δεν δοκιμασα κατι αλλο... μεχρι τωρα... απλα τον παρακολουθω μιας και κανω περιπου 500χλ. τον μηνα.. μονο... οταν τελειωσει το αποθεμα απο το 10- 40 θα ξανα δω τι θα δοκιμασω... :lol:

Βαση συνοδηγου μηχανης εχεις αλλαξει ποτε??
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#460049 Μήπως από την χρήση σε πόλη είχε μαζέψει λίγο άκαυτη βενζίνη στο λάδι οπότε δεν φαινότανε να λείπει λάδι και στο ταξιδάκι που ζεστάθηκε καλά εξατμίστηκε η βενζίνη και φάνηκε απότομα η απώλεια;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#460070
sknipper έγραψε:Μήπως από την χρήση σε πόλη είχε μαζέψει λίγο άκαυτη βενζίνη στο λάδι οπότε δεν φαινότανε να λείπει λάδι και στο ταξιδάκι που ζεστάθηκε καλά εξατμίστηκε η βενζίνη και φάνηκε απότομα η απώλεια;

Δε νομίζω. Πόση ακαυτη να μαζέψει ώστε να φαίνεται μισό λάδι στον δείκτη;