Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#816993 @saxon_747
Αλλαξε τα. Δεν αντεχουν τα λαδια τοσα χλμ σε πολη .
Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αμαξι δλδ, γιατι αν δεν σε νοιαζει μην τα αλλαζεις :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#816996
alexandros.K έγραψε:
dimviii έγραψε:Σε μαγαζι με λαδια ας πουμε μου παιρνει 5 ευρω.

Εργασια μονο 5€ για αλλαγη λαδιων? Καλη φαση
Και με αλλαγη φιλτρου λαδιου?


οχι μονο λαδια αλλαξα στον λαδα που πληρωσα 5 ευρω.Εαν ενδιαφερεται κανεις,ενα καστρολ λαδαδικο ειναι στη Χαμοστερνας κοντα στην διασταυρωση με την Πειραιως.
Ολες τις αλλες φορες ηταν στο συνεργειο και εκει αλλαζα παντα και φιλτρο λαδιου.Για να μην μεινει καθολου παλιο λαδι μεσα .
Εχω παρει μερικα φιλτρα λαδιου,και σε καθε αλλαγη το πεταω και αυτο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#816997
alexandros.K έγραψε:@saxon_747
Αλλαξε τα. Δεν αντεχουν τα λαδια τοσα χλμ σε πολη .
Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αμαξι δλδ, γιατι αν δεν σε νοιαζει μην τα αλλαζεις


Δεν κινούμαι ιδιαίτερα εντός πόλης. Κυρίως περιφερειακό και Μουδανιών για 15-30χλμ και άλλα 5-10 εντός πόλης μεν αλλά χωρίς ιδιαίτερη κίνηση - το πολύ να σταματήσω σε 2-3 φανάρια.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#816999
dimviii έγραψε:οχι μονο λαδια αλλαξα στον λαδα που πληρωσα 5 ευρω.Εαν ενδιαφερεται κανεις,ενα καστρολ λαδαδικο ειναι στη Χαμοστερνας κοντα στην διασταυρωση με την Πειραιως.
Ολες τις αλλες φορες ηταν στο συνεργειο και εκει αλλαζα παντα και φιλτρο λαδιου.Για να μην μεινει καθολου παλιο λαδι μεσα .
Εχω παρει μερικα φιλτρα λαδιου,και σε καθε αλλαγη το πεταω και αυτο.

Και παλι 5€ ειναι τζαμπα. Λιγοτερο απο 10-12€ δεν εχω πληρωσει ποτεΣ (με φιλτρο)
Οτι και να κανεις παλιο λαδι μενει μεσα. Γι αυτο καλο ειναι να μην αλλαζουμε τυπο λαδιου και αναμειγνυουμε διαφορετικα λαδια
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#817000
saxon_747 έγραψε:Δεν κινούμαι ιδιαίτερα εντός πόλης. Κυρίως περιφερειακό και Μουδανιών για 15-30χλμ και άλλα 5-10 εντός πόλης μεν αλλά χωρίς ιδιαίτερη κίνηση - το πολύ να σταματήσω σε 2-3 φανάρια.

Τι μεσο ορο ταχυτητας εχεις ?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#817002
alexandros.K έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Δεν κινούμαι ιδιαίτερα εντός πόλης. Κυρίως περιφερειακό και Μουδανιών για 15-30χλμ και άλλα 5-10 εντός πόλης μεν αλλά χωρίς ιδιαίτερη κίνηση - το πολύ να σταματήσω σε 2-3 φανάρια.

Τι μεσο ορο ταχυτητας εχεις ?
Στον περιφερειακό 90-120 μόλις μπαίνω πόλη 30-50.

Σε απόσταση 30χλμ προχθές, η μέση ταχύτητα ήταν 40χλμ και η κατανάλωση 5,9λ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#817004
alexandros.K έγραψε:
dimviii έγραψε:οχι μονο λαδια αλλαξα στον λαδα που πληρωσα 5 ευρω.Εαν ενδιαφερεται κανεις,ενα καστρολ λαδαδικο ειναι στη Χαμοστερνας κοντα στην διασταυρωση με την Πειραιως.
Ολες τις αλλες φορες ηταν στο συνεργειο και εκει αλλαζα παντα και φιλτρο λαδιου.Για να μην μεινει καθολου παλιο λαδι μεσα .
Εχω παρει μερικα φιλτρα λαδιου,και σε καθε αλλαγη το πεταω και αυτο.

Και παλι 5€ ειναι τζαμπα. Λιγοτερο απο 10-12€ δεν εχω πληρωσει ποτεΣ (με φιλτρο)
Οτι και να κανεις παλιο λαδι μενει μεσα. Γι αυτο καλο ειναι να μην αλλαζουμε τυπο λαδιου και αναμειγνυουμε διαφορετικα λαδια


ε ναι παντα θα μεινουν καποια μλ μεσα στο κινητηρα,απλα αφου μπορω να γλυτωσω τα 200 μλ τπου φιλτρου λαδιου το αλλαζω.
Τυπο λαδιου δεν αλλαζω,παντα τα ιδια οεμ ελφ βαζω.
Στα κλιο η μεση παιζει στα 18-22 χλμ/ωρα.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#817005
saxon_747 έγραψε:
alexandros.K έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Δεν κινούμαι ιδιαίτερα εντός πόλης. Κυρίως περιφερειακό και Μουδανιών για 15-30χλμ και άλλα 5-10 εντός πόλης μεν αλλά χωρίς ιδιαίτερη κίνηση - το πολύ να σταματήσω σε 2-3 φανάρια.

Τι μεσο ορο ταχυτητας εχεις ?
Στον περιφερειακό 90-120 μόλις μπαίνω πόλη 30-50.

Σε απόσταση 30χλμ προχθές, η μέση ταχύτητα ήταν 40χλμ και η κατανάλωση 5,9λ.


Αν υποθεσουμε οτι ο γενικος μεσος ορος ειναι 40χλμ/ωρα , αρα στις 15,000χλμ θα δουλεψει το μοτερ 375 ωρες
375 ωρες δεν αντεχουν τα λαδια. Κατω απο 300, το ανωτερο .
Πηγαινε σε ενα συνεργειο και αλλαξε τα, δεν χρειαζεται να πας αντιπροσωπεια
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#817006
dimviii έγραψε:ε ναι παντα θα μεινουν καποια μλ μεσα στο κινητηρα,απλα αφου μπορω να γλυτωσω τα 200 μλ τπου φιλτρου λαδιου το αλλαζω.
Τυπο λαδιου δεν αλλαζω,παντα τα ιδια οεμ ελφ βαζω.
Στα κλιο η μεση παιζει στα 18-22 χλμ/ωρα.


Εσυ ξερεις, για τους αλλους το εγραψα :s_wink :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#817008
alexandros.K έγραψε:
Αν υποθεσουμε οτι ο γενικος μεσος ορος ειναι 40χλμ/ωρα , αρα στις 15,000χλμ θα δουλεψει το μοτερ 375 ωρες
375 ωρες δεν αντεχουν τα λαδια. Κατω απο 300, το ανωτερο .
Πηγαινε σε ενα συνεργειο και αλλαξε τα, δεν χρειαζεται να πας αντιπροσωπεια


Περίπου 330 ώρες θα έχει δουλέψει στα 15000 χλμ και 265 στις 12000χλμ σύμφωνα με το trip computer

Από την άλλη, θεωρώ ο κατασκευαστής έχει λάβει υπόψη ένα περιθωριο σαν δικλείδα ασφαλείας. Απλοϊκά, τα λάδια πχ αντέχουν 20k αλλά ας πούμε αλλαγή στις 15k

Επιπλέον, πολλές αναλύσεις λαδιών που έχω δει από αμάξια με 10000χλμ, δεν εμφάνιζαν κάποια σοβαρή φθορά σε λάδια - πρότειναν μάλιστα παράταση αλλαγής.

Παρόλα αυτά δεν έχω καταλήξει ακόμα, συνήθως άλλαζα λάδια στα 7500-10000 χλμ σε άλλα αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#817010
saxon_747 έγραψε:Επιπλέον, πολλές αναλύσεις λαδιών που έχω δει από αμάξια με 10000χλμ, δεν εμφάνιζαν κάποια σοβαρή φθορά σε λάδια - πρότειναν μάλιστα παράταση αλλαγής

Ωρες λειτουργιας ξερεις?
Γιατι 10,000χλμ σε ταξιδια μπορει να ειναι και 100 ωρες μονο
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#817012 Για τις αναλυσεις λαδιων λεω . Αυτες που ηταν στα 10,000χλμ που ειπες

Τεσπα. Κανε οτι νομιζεις. Εγω θα τα αλλαζα παντως, αν ειχα σκοπο να κρατησω το αμαξι για πολλά χρονια
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#817030
alexandros.K έγραψε:Για τις αναλυσεις λαδιων λεω . Αυτες που ηταν στα 10,000χλμ που ειπες


Α σωστά, δεν γνωρίζω τι χρήση κάνανε.

alexandros.K έγραψε:Τεσπα. Κανε οτι νομιζεις. Εγω θα τα αλλαζα παντως, αν ειχα σκοπο να κρατησω το αμαξι για πολλά χρονια


Έτσι λέω και εγώ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#817092 Πιστεύω 10k/2 έτη είναι ένα καλό σημείο αλλαγής , όπως και τα 15k με συνθετικό για όσους κάνουν 20-30k κάθε χρόνο.