Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#495832 Είμαστε σίγουροι ότι ένα λάδι που έχει approval από DAF, SCANIA, MAN, VOLVO (εταιρίες φορτηγών) κάνει για κιβώτιο αυτοκινήτων;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#495836
otso έγραψε:n motul προτεινει αυτο που εβαλα πιο πανω , μου την σπαει ο ορος τεχνοσυνθεση στη motul δεν καταλαβαινω τι στο διαολο θελει να πει.

mousatos ακομα motul βαζεις; τα 300αρια; κανουν για πετρελαιο που θελει low saps;



H τεχνοσυνθεση αν θυμάμαι καλά σημαίνει συνθετικό group 3 . Στο yaris είμαι ακόμη στην εγγύηση και βάζω τα 5W30 της toyota. Έχει χάρη που ο μηχανικός στην αντιπροσωπεία είναι καλός αν και δε θέλει λάδια απ'έξω. Αν δεν τον συμπαθούσα θα πήγαινα στην Ξάνθη που δεν έχουν κολλήματα με μάρκες και αποκλειστικότητες, 'Οταν βγω από την εγγύηση ίσως βάλω και τα 300V 5W30 , θα πρέπει να το ψάξω καλά πρώτα.

Δε ρίχνεις και μια ματιά εδώ , να δώσουμε ψωμάκι σε δικά μας παιδιά;
http://eko.ewp.earlweb.net/
Άβαταρ μέλους
By opc
#495861
otso έγραψε:Λοιπον εχουμε εδω 2 expert των λαδιων τον mousatos και τον onyx ! και θελω την βοηθεια τους.

Θα αλλαξω βαλβολινες , το σασμαν ειναι το γνωστο του PSA group το EGS 6 , το οποιο ειναι κλασικο σαζμαν μονο που αλλαζει μονο του ταχυτητες .
Η μαμα citroen προτεινει το Τοtal Transmission Gear 8 75W-80 / PSA PEUGEOT CITROEN : B71 2330 / API GL-4 +
Μπορουμε να παμε σε MOTUL Motylgear 75W-80 API GL-4/GL-5
η TOTAL TRANSMISSION DUAL 9 FE (SYN FE)75W90 ,API GL-4, GL-5 / MT-1 / MAN 3343 TYPE S / SCANIA STO 1:0 ZF TE-ML 02B, 05B, 07A, 12B, 16F, 17B, 19C et 21B / SAE J2360 / MB 235.8 / MACK GO-J Το οποιο λεει οτι ειναι 100% συνθετικό.

Παιζει κανενα ρολο; η ψυλοι στ αχυρα;

Να τουριχνα και λιγο motorkote μεσα;


Δε ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά τις μεν Motul τις φοράω σε leon1 1.8t με πολύ καλές εντυπώσεις, τις δε Total σε 2 suzuki jimny. Επίσης πολύ καλές εντυπώσεις. Στο jimny, μιας και αλλάζει σχετικά νωρίς σε χλμ, είναι οι καλύτερες που έχω δοκιμάσει.

.
Άβαταρ μέλους
By otso
#496312
mousatos έγραψε:
otso έγραψε:n motul προτεινει αυτο που εβαλα πιο πανω , μου την σπαει ο ορος τεχνοσυνθεση στη motul δεν καταλαβαινω τι στο διαολο θελει να πει.

mousatos ακομα motul βαζεις; τα 300αρια; κανουν για πετρελαιο που θελει low saps;



H τεχνοσυνθεση αν θυμάμαι καλά σημαίνει συνθετικό group 3 . Στο yaris είμαι ακόμη στην εγγύηση και βάζω τα 5W30 της toyota. Έχει χάρη που ο μηχανικός στην αντιπροσωπεία είναι καλός αν και δε θέλει λάδια απ'έξω. Αν δεν τον συμπαθούσα θα πήγαινα στην Ξάνθη που δεν έχουν κολλήματα με μάρκες και αποκλειστικότητες, 'Οταν βγω από την εγγύηση ίσως βάλω και τα 300V 5W30 , θα πρέπει να το ψάξω καλά πρώτα.

Δε ρίχνεις και μια ματιά εδώ , να δώσουμε ψωμάκι σε δικά μας παιδιά;
http://eko.ewp.earlweb.net/


ασε καλυτερα να δοκιμασουν οι πλουσιοι

opc έγραψε:
otso έγραψε:Λοιπον εχουμε εδω 2 expert των λαδιων τον mousatos και τον onyx ! και θελω την βοηθεια τους.

Θα αλλαξω βαλβολινες , το σασμαν ειναι το γνωστο του PSA group το EGS 6 , το οποιο ειναι κλασικο σαζμαν μονο που αλλαζει μονο του ταχυτητες .
Η μαμα citroen προτεινει το Τοtal Transmission Gear 8 75W-80 / PSA PEUGEOT CITROEN : B71 2330 / API GL-4 +
Μπορουμε να παμε σε MOTUL Motylgear 75W-80 API GL-4/GL-5
η TOTAL TRANSMISSION DUAL 9 FE (SYN FE)75W90 ,API GL-4, GL-5 / MT-1 / MAN 3343 TYPE S / SCANIA STO 1:0 ZF TE-ML 02B, 05B, 07A, 12B, 16F, 17B, 19C et 21B / SAE J2360 / MB 235.8 / MACK GO-J Το οποιο λεει οτι ειναι 100% συνθετικό.

Παιζει κανενα ρολο; η ψυλοι στ αχυρα;

Να τουριχνα και λιγο motorkote μεσα;


Δε ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά τις μεν Motul τις φοράω σε leon1 1.8t με πολύ καλές εντυπώσεις, τις δε Total σε 2 suzuki jimny. Επίσης πολύ καλές εντυπώσεις. Στο jimny, μιας και αλλάζει σχετικά νωρίς σε χλμ, είναι οι καλύτερες που έχω δοκιμάσει.

.


οποια και να βαλω καλη θα ειναι φανταζομαι , ασε που δεν ειμαι τοσο ευαισθητος να καταλαβαινω μεταβολη λειτουργιας του αμαξιου απο αλλαγμα λαδιων .
πιο πολυ θα με ενδιεφερε να δοκιμασω την TOTAL TRANSMISSION DUAL 9 FE (SYN FE)75W90
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#496349 Αν και οι 3 σου κάνουν από πλευράς προδιαγραφών και καταλληλότητας για τί διαφορές κόστους μιλάμε και στα πόσα χλμ θα θέλουν ξανά αλλαγή;
Η ιδέα του 100% συνθετικού με κερδίζει και τα καλά μοντέλα της Total/Elf είναι πολύ καλά. Στα ίδια λεφτά ή ελάχιστα παραπάνω θα τα προτιμούσα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#497721
sknipper έγραψε:Αν και οι 3 σου κάνουν από πλευράς προδιαγραφών και καταλληλότητας για τί διαφορές κόστους μιλάμε και στα πόσα χλμ θα θέλουν ξανά αλλαγή;
Η ιδέα του 100% συνθετικού με κερδίζει και τα καλά μοντέλα της Total/Elf είναι πολύ καλά. Στα ίδια λεφτά ή ελάχιστα παραπάνω θα τα προτιμούσα.


στα λεφτα ειναι μικροδιαφορες αναξιες λογου , και εγω προσανατολιζομαι στις 100% συνθετικες TOTAL TRANSMISSION DUAL 9 FE (SYN FE)75W90 ομως που να τις βρω και τις χρειαζομαι την τριτη.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#497758 Υπέθετα ότι αυτές που αναφέρεις είναι αυτές που είχες βρει. Αν δεν έχεις κοιτάξει και τίθεται και θέμα προθεσμίας τότε συζητάμε για κάποιες από αυτές που έχεις ήδη βρει.
Άβαταρ μέλους
By otso
#501585 Για να τελειωνω το αποπανω θεμα εβαλα τις συνθετικες και ο μαστορας ειπε ας βαλουμε αυτες καλυτερα .
Παναγιωτη ( 21 quadra) αρχισα να αλλαζω τα λαδια και οταν πηρα απο την αποθηκη τα ΤΟΤΑΛ πηρα και το motorkote και λεω δεν το διαβαζω (ντρεπομαι αλλα δεν το ειχα διαβασει στα αγγλικα , μονο την ελληνικη ετικεττα για να ξαναθυμαμαι τα oz) Και ελεγε να προσθετουμε σε καθε τεταρτη αλλαγη λαδιων . Εγω εβαζα σε καθε αλλαγη , ετσι το αφησα . Εσυ τι κανεις;
Επισης για τον pitt αν διαβαζει , ξαναπηρα το μηχανακι του λιντλ που ειναι να βγαζεις τα λαδια , αλλα υπολογιζω οτι δεν εβγαλα περι τα 350 με 400 ml . Τωρα το σωληνακι που εχει για να τραβαει ειναι της πλακας ειναι μαλακο και οχι σκληρο ισιο να παει τερμα κατω , βασικα δεν ξερω αν τερματιζει . Ξερει κανεις που βρισκουμε σκληρα ισια σωληνακια οπως εχουν τα συνεργεια ; αερος που ειδα που ειναι και σε διαφορες διαμετρους , επειδη ειναι σε κουλουρες γυρνανε οτι και να κανεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#501690 Το έχω δει και στο πρατήριο που δουλευα και είχαν τέτοια αντλία αλλά και σε φίλο με συνεργείο,η βέργα είχε μέσα και σύρμα,δυστυχώς απο τις φωτό που βρίσκω δεν φαίνεται αν έχουν σύρμα μέσα. Βρήκα ανταλλακτικά που ίσως μπορείς να προσαρμόσεις http://www.axel.gr/index.php?act=viewCat&catId=91
Άβαταρ μέλους
By otso
#501735
bill33 έγραψε:Το έχω δει και στο πρατήριο που δουλευα και είχαν τέτοια αντλία αλλά και σε φίλο με συνεργείο,η βέργα είχε μέσα και σύρμα,δυστυχώς απο τις φωτό που βρίσκω δεν φαίνεται αν έχουν σύρμα μέσα. Βρήκα ανταλλακτικά που ίσως μπορείς να προσαρμόσεις http://www.axel.gr/index.php?act=viewCat&catId=91


ευχαριστω μπιλ
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#505040 Ερωτηση. Για SAAB 9-3, 2.0t cabrio μοντελο του ‘05 τι λάδια βαζουμε;
Ευχαριστω εκ των προτερων


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#505104
xeno έγραψε:άλλαξες αυτοκίννητο;

Φυσικά και όχι, πιστός στην Μέρκ και ας είναι και 10% κινέζική :lol: