Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#591432 Ναι αλλά μερικές φορές δεν υπάρχει επιλογή.Το 500Χ Τα είχε υποχρεωτικά...
Δεν έχω βάλει τίποτα ακόμα μάλλον θα βάλω μόνο στα παράθυρα οδηγού συνοδηγού.
Η ηλιοροφή εντωμεταξυ έχει πολύ καλή προστασία .Η διάφορα της σε σχέση με αυτή που είχε το ΜΙΝΙ είναι τεράστια...Θα μου πεις 15 χρόνια μετά αυτό έλειπε...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#591489 Αφού πλέον έχουν γίνει μόδα και βάζουν εργοστασιακά φιμέ σε αρκετά αυτοκίνητα πλέον, γιατί δεν βάζουν τουλάχιστον αντηλιακές μεμβράνες που να κόβουν και την ακτινοβολία και βάζουν απλά privacy glass; :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591491
axel12p έγραψε:Αφού πλέον έχουν γίνει μόδα και βάζουν εργοστασιακά φιμέ σε αρκετά αυτοκίνητα πλέον, γιατί δεν βάζουν τουλάχιστον αντηλιακές μεμβράνες που να κόβουν και την ακτινοβολία και βάζουν απλά privacy glass; :thumbsdown:
Είναι καπώς δεσμευτικό για να είναι standard.
Εγώ πχ οδηγώ με πολωτικά γυαλιά, τα οποία έχουν μια ασυμβατότητα με όλες τις μεμβράνες είτε αυτοκινήτου, είτε κινητού τηλεφώνου κτλ (ιριδιζουν).
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#591543 Μα τα εργοστασιακά φιμέ μπαίνουν έτσι και αλλιώς στα πίσω παράθυρα, οπότε δεν πιστεύω ότι θα δημιουργούσε πρόβλημα στην οδήγηση. Συνήθως πίσω κάθονται παιδιά, οπότε γιατί να μην τα προστατέψεις και από τον ήλιο;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#591550 Κι εγώ οδηγώ με πολωτικά και στο smart έχω μεμβράνες παντού (και παρμπρίζ), πλην οροφής. Εκτός από καμιά φορά που βλέπω κάτι καρναβάλια χρώματα σε αυτοκίνητα και την άσφαλτο μωβ (σε ορισμένες περιπτώσεις), δεν αντιμετωπίζω άλλο θέμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By alex
#698909
KiloMeater έγραψε:
axel12p έγραψε:Αφού πλέον έχουν γίνει μόδα και βάζουν εργοστασιακά φιμέ σε αρκετά αυτοκίνητα πλέον, γιατί δεν βάζουν τουλάχιστον αντηλιακές μεμβράνες που να κόβουν και την ακτινοβολία και βάζουν απλά privacy glass; :thumbsdown:
Είναι καπώς δεσμευτικό για να είναι standard.
Εγώ πχ οδηγώ με πολωτικά γυαλιά, τα οποία έχουν μια ασυμβατότητα με όλες τις μεμβράνες είτε αυτοκινήτου, είτε κινητού τηλεφώνου κτλ (ιριδιζουν).


και εγω το ιδιο , γιαυτο και δεν εχω βαλει ποτε.. στο πισω τζαμι που εχει τις αντιστασεις γινονται ολα σαν μεγαλες σταγονες νερου και ιριδιζουν ..οποτε εχοντας αυτο σαν παραδειγμα δεν θα μου αρεσε να εχω μεβρανες αν και για προστασια στα χερια κυριως απο πλαγια ,θα τις ηθελα στα καλοκαιρινα ταξιδια.
προτιμω παντως να βλεπω με πολωτικα παρα με απλα ηλιου και μεμβρανες.

υπαρχει μια λυση που δεν εμποδιζει αλλα ειναι ακριβη.δεν ξερω αν εχει ειπωθει ,δεν διαβασα πιο πισω..αυτη που παρουσιασε η κοντινενταλ με ειδικους αισθητηρες που τοποθετουνται και σκιαζουν με δικο μας χειρισμο οσο θελουμε ,οποτε θελουμε.
https://www.continental-automotive.com/ ... ss-Control

αν θυμαμαι καλα κοστιζει περιπου 2.000 ευρω .
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#700914 Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



Βάλαμε και φιμέ στο Αυγουλάκι...
Medium light στα 2 εμπρός και medium dark στα πίσω και πορτ μπαγκάζ.
Σήμερα με αρκετά ηλιόλουστη μέρα φάνηκε η διαφορά.

Στο Leon έχω βάλει medium dark εμπρός, dark πισω και very dark στο τζάμι της ηλιοροφής.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#700945 κοστος? αντιηλιακη λωριδα εμπρος δεν εβαλες?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#700950
dimviii έγραψε:κοστος? αντιηλιακη λωριδα εμπρος δεν εβαλες?



Όχι Μήτσο.
144€ τα έβαλα με έξτρα έκπτωση πελάτη.
Είχε και την πιο φθηνή σειρά αλλά με λιγότερη UV απορροφητικότητα και για αυτές μου έδωσε τιμή 124€.
Άβαταρ μέλους
By g47
#701061 Οταν πήρα το αυτοκινητο του εβαλα κι εγω μεμβρανες.
Λογω του οτι στην εγκατασταση llumar στο προηγουμενο αυτοκινητο μου δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος, επιλεξα ενα μαγαζι που βαζει Johnson. US made, δεν διαβασα κακα σχολια, εγγυηση εφ'ορου ζωης, εσκασα 150.
http://www.johnsonwindowfilms.com/

Το διλημμα που ειχα ειναι ποια σκουροτητα να βαλω. Στα νομιμα ορια για την Ελλαδα ειναι οι ΜΝ45, ΜΝ35 και ΜΝ30.

Εικόνα

Η 45 φαινοταν αρκετα διαφανη, οποτε ημουν μεταξυ του μεσαιου και σκουρου σταδιου. Τελικα πηγα με το μεσαιο (ΜΝ35) κυριως γιατι το αυτοκινητο εχει μικρα τζαμια και δεν ηθελα να σκοτεινιασει υπερβολικα το εσωτερικο.
Ακομα εχω εναν ενδοιασμο για το αν εβαλα τη σωστη σκουροτητα. Μου πουλησαν επισης αρκετα την insulatIR, διαφανη για το μπροστινο παρμπριζ με κοστος μονη της 100 ευρω την οποια και δεν εβαλα και επισης δε ξερω αν εκανα καλα. Λογω ασφαλειας σε περιπτωση που βρουν πατημα για μη αποζημιωση κυριως.
:hmmm:


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα