Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#406511 Αυτές που σου πρότεινε ο δεύτερος από τους τρεις :s_tongue
Δεν έχω ιδέα :lol:

Τα πίσω τζάμια είναι ήδη φιμέ (χωρίς μεμβράνες) και σκεφτόμουν να μη βάλω. Ο μάστορας στη llumar όμως μου λέει ότι ναι μεν προσφέρουν σκιά αλλά από απορρόφηση UV τείνουν στο 0. Δεν ξέρω αν απλά θέλει να πουλήσει ή αν έχει (έστω μερικώς) δίκιο.

Είμαι σε φάση να πάω κι όποια αποφασίσω εκείνη τη στιγμή. Στα πίσω (φιμέ) στόχος να είναι όσο το δυνατό πιο uv-απορροφητικά και ανοιχτόχρωμα, στα μπροστινά λίγο πιο σκούρα (μην έχω θέματα με ΚΤΕΟ, κλπ, σε περίπτωση που αγριέψουν στο μέλλον).
Άβαταρ μέλους
By theo13
#407943
Deleted User 1 έγραψε:Τουμπανο εγινε ο Πεζουρακος με τα φιμε! Armolan εβαλα τελικα. Αμερικανικα, δεν τα ηξερα αλλα ο μαστορης λεει ειναι καλα και αν κατι με χαλασει παω και μου βαζει 3Μ χωρις καμια διαφορα απο μερους μου. 120 εουρος.

20% τα μπροστα, 30% τα πισω και η τζαμοπορτα.

Εικόνα

<+



Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Το 208 είναι το πιο όμορφο μικρό μακράν κατά τη γνώμη μου και το δικό σου το επιβεβαιώνει
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#413308 Έβαλα κι εγώ τελικά στην carglass και κατά πως φαίνεται έκανα μ@λ@κια. Αφού υπήρξε μια ταλαιπωρία με το ραντεβού (μου το ακύρωσαν τελευταία στιγμή) όταν πήγα εκεί μου είπε ότι στο πίσω τζάμι δε μπορεί να το βάλει γιατί α)έπεσε σπρέι σιλικόνης και δεν καθαρίζεται και β) επειδή τα καλώδια της αντίστασης είναι ενσωματωμένα στο τζάμι δε μπορεί να κάτσει σωστά και μετά από λίγους μήνες θα αρχίσει να ξεκολλάει. Έχω δει αντίστοιχο MX5 με φουσκάλες στο πίσω φιμέ οπότε θεώρησα ότι έχει δίκιο οπότε δεν μπήκε μεμβράνη παρά μόνο στα παράθυρα.
Ωστόσο στο φόρουμ του MX5 έχουν βάλει κανονικά χωρίς το παραμικρό θέμα με κόψιμο στο σημείο του καλωδίου που είναι η αντίσταση. Επίσης μου φαίνεται κουλό το ότι δεν μπορεί να καθαριστεί το τζάμι.
Έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν τους πολυενδιέφερε ελέω προσφοράς, ούτως η άλλως σαν πακέτο πήγαινε οπότε δε μου κόψαν κάτι.
Τώρα αναγκαστικά πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για αλλού μόνο για το πίσω. :s_mad
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#413313 υπαρχει ειδικο καθαριστικο σιλικόνης,το εχουν οι βαφεις αυτοκινητων.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#413561
panos2171 έγραψε:επειδή τα καλώδια της αντίστασης είναι ενσωματωμένα στο τζάμι δε μπορεί να κάτσει σωστά και μετά από λίγους μήνες θα αρχίσει να ξεκολλάει.


Αυτό, όπως λες κ συ, δεν ισχύει. Μια χαρά τη βάζουν, απλά είναι λίγο δύσκολη η διαδικασία λόγω περιορισμένου χώρου.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#413570
panos2171 έγραψε:Οπότε μπορώ να κάνω κάτι με αυτούς η να ψάξω αλλού;


Από τη στιγμή που δεν γνώριζε πως να τη βάλει, έπρεπε να φύγεις τρέχοντας. Δεν θα βγάλεις άκρη μαζί τους. εγώ θα πήγαινα σε άλλο εγκαταστάτη, αλλά μάλλον θα έβαζα ακριβώς την ίδια εταιρία (για να μην διαφέρει).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#413586
xenos έγραψε:
panos2171 έγραψε:Οπότε μπορώ να κάνω κάτι με αυτούς η να ψάξω αλλού;


Από τη στιγμή που δεν γνώριζε πως να τη βάλει, έπρεπε να φύγεις τρέχοντας. Δεν θα βγάλεις άκρη μαζί τους. εγώ θα πήγαινα σε άλλο εγκαταστάτη, αλλά μάλλον θα έβαζα ακριβώς την ίδια εταιρία (για να μην διαφέρει).

Έκανα μ@λ@κια όντως οπότε θα πάω αλλού

< Note >
Άβαταρ μέλους
By fot
#428597 Θεσσαλονίκη υπάρχει κάποιος καλός επαγγελματίας για φιμέ ;;

Επίσης ποιο θα ήταν το λογικό σαν κόστος για όλα τα τζάμια πέρα από το παρμπρίζ ;


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#428627 Έχω περάσει 2 αμάξια μεμβράνες στο car shop. Ναι μεν λίγο ακριβούλης, foliatec, αλλά (τουλάχιστο στο φιέστα) άψογη εφαρμογή μετά από 8 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By fot
#428676 Θενκς τζιμ! Μπηκα στο αυτοκίνητο ενός φίλου προχθές και στις γωνιές είχαν πάρει κ ξεκολλούσαν τα φιμέ. Μόλις 2 χρόνων btw.
Περασμένα σε τοπικό πλυντήριο/μεμβραναδικο - όλα σε ένα.

Θυμάσαι κόστος ;;


< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#531682
MIXOStsi έγραψε:1.Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχημάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.

Προϋποθέσεις και περιορισμοί στην επικόλληση μεμβρανών σε υαλοπίνακες οχημάτων
1.Οι μεμβράνες που επικολλούνται στους υαλοπίνακες των οχημάτων θα πρέπει να είναι πιστοποιημένες από κράτος μέλος της Ε.Ε., από κράτος της ΕΖΕΣ το οποίο είναι συμβαλλόμενο μέρος της Συνθήκης ΕΟΧ ή από την Τουρκία, για τοποθέτηση και χρήση σε οχήματα.
2.Δεν επιτρέπεται σε κανένα όχημα τόσο στον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα όσο και στους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, η επικόλληση μεμβρανών οι οποίες μεταβάλλουν το συντελεστή μετάδοσης φωτός των εδαφίων (α) και (β) της παρ. 1 του άρθρου 2 της παρούσας. Επιτρέπεται, όμως:
α) Η επικόλληση «λωρίδας» μεμβράνης πλάτους έως 10 εκατοστών (μετρούμενη από την πάνω πλευρά του υαλοπίνακα) για την αντιθαμβωτική προστασία του οδηγού και
β) Η επικόλληση μεμβράνης περιορισμού υπεριώδους ακτινοβολίας.
3.Στους υπόλοιπους υαλοπίνακες του οχήματος γίνεται αποδεκτή η επικόλληση μεμβράνης σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στο άρθρο 4 της παρούσας.
4.Δεν επιτρέπεται σε κανένα υαλοπίνακα οχήματος η επικόλληση μεμβρανών τύπου καθρέφτη. Ως τέτοιες θεωρούνται μεμβράνες με συντελεστή ανάκλασης μεγαλύτερο του 25%.

Και φυσικά βεβαιώσεις κλπ οτι είναι εγκεκριμένες κλπ...
2+ χρόνια μετά τη δημοσίευση ερώτηση: αυτός ο νόμος είναι ακόμα σε ισχύ ή έχει αλλάξει κάτι;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#577359 Σκέφτομαι οταν κατέβω Ελλάδα να βάλω αντηλιακής μεμβράνες διαφανες (χωρίς να σκουρινουνε) μόνο στα δυο εμπρός πλαϊνά παράθυρα του 5008.
Όλα τα πίσω έχουνε τα μαύρα εργοστασιακά όποτε δε θα βάλω εκεί, ακόμα και αν δεν έχουν την ίδια απόδοση.
Τι κόστη ειναι λογικά για δυο απλά πλαϊνά παράθυρα;