Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#812658
Νίκος Παππάς έγραψε:
BARHonda έγραψε:Υπάρχει κάποιος κοντά στο Χαλάνδρι να πάω να δούμε το Renault τι μπορώ να βάλω εμπρός (οδηγού-συνοδηγού-παρμπρίζ) το οποίο να είναι νόμιμο όμως (πρέπει να ψάξω τι επιτρέπει ο ΚΟΚ Τσεχίας εκτός και εάν είναι πανευρωπαϊκή νομοθεσία)?

LLumar Shop Μαρούσι
21 0612 1901
https://maps.app.goo.gl/77KYK9ymRBCWd1peA

Αν θες ρωτα κι εδω https://autofilms.gr/
Σε μερσώ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#813303 παω πριν μερικες μερες το λευκο τεζλοφονια για πλυσιμο.
Γυρναω σπιτι,και βλεπω ενα σημαδακι στο παραθυρο του συνοδηγου εκει κοντα στο φινιστρινι κατω στη γωνια.
Κοιταω καλυτερα ειχε χαλασει η μεμβρανη. :s_omg
Το παω χθες στην λουμαρ,και επιτοπου χωρις μα και μου μου περασαν καινουρια.
Μαλλον ελλατωματικη μεμβρανη μου ειπαν.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#813479
Νίκος Παππάς έγραψε:LLumar Shop Μαρούσι
21 0612 1901


viewtopic.php?f=13&t=422&start=375#p794771

viewtopic.php?f=13&t=422&start=375#p794778

:s_no
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#824596 Wrap and signs Θεσσαλονίκη για μεμβρανες φαναριών,έχει κανείς γνώμη η εμπειρία? Από τιμές τι θα πρέπει να υπολογίζω γενικά? Όποια άλλη πρόταση για μαγαζί δεκτή.
Άβαταρ μέλους
By Manos
#825024 Για τι μεμβράνες ενδιαφέρεσαι ?
Διαφανείς προστασίας Ppf ή φιμέ ?

Sijune21 έγραψε:Wrap and signs Θεσσαλονίκη για μεμβρανες φαναριών,έχει κανείς γνώμη η εμπειρία? Από τιμές τι θα πρέπει να υπολογίζω γενικά? Όποια άλλη πρόταση για μαγαζί δεκτή.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#825303 Μπορώ να βάλω στο μπροστά παρμπρίζ 100% διάφανη μεμβράνη, εφόσον είναι νόμιμο;
Θα υπάρξει διαφορά στην εισερχόμενη ζέστη;
Επίσης θα έχω αρνητικές επιπτώσεις; Πχ καθρεφτισμοί, επιπλέον αλλοίωση χρωμάτων (ειδικά με γυαλιά ηλίου polarized) κλπ;
LLumar φοράει το υπόλοιπο αμάξι οπότε σ'αυτήν θα πάω
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#825729
Dimitris_P έγραψε:Μπορώ να βάλω στο μπροστά παρμπρίζ 100% διάφανη μεμβράνη, εφόσον είναι νόμιμο;
Θα υπάρξει διαφορά στην εισερχόμενη ζέστη;
Επίσης θα έχω αρνητικές επιπτώσεις; Πχ καθρεφτισμοί, επιπλέον αλλοίωση χρωμάτων (ειδικά με γυαλιά ηλίου polarized) κλπ;


Μπαινει,ειναι για εξτρα ασφαλεια απο τρακαρισμα,συγκρατει θραυσματα.
Διαφανη ειναι οχι φιμε αρα δεν κοβει ζεστη.
Δεν ειναι φιμε αρα τα πολωτικα γυαλια δεν θα σου κανουν ''νουμερα'' οπως κανουν με τις φιμε.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#825734
saxon_747 έγραψε:Η 3Μ Crystaline series έχει διαπερατότητα 69%, μείωση ζέστης 50%


Αρα δεν ειναι διαφανη 100% που ζηταει ο συνφορουμιτης.

Επειδη εχω κανει το λαθος και εχω βαλει στο παρελθον μια τετοια σε πληροφορω πως επαρχια βραδυ σε σκοτεινο ορεινο δρομο εχεις τεραστιο προβλημα.
Ναι μεν μειωνεται το ποσοστο και δεν σε ''στραβωνουν'' οσοι εχουν ψηλα τα φωτα (σε σχεση με το να εχεις κανονικο κρυσταλλο) αλλα υπαρχουν φορες που χανεις ορατοτητα ιδιως στα πλαινα του δρομου.
Δεν ειναι να πεις κατι ασημαντο,ενιοτε μπορει να αποβει επικινδυνο.

Ειδα και αποειδα και πηγα και την εβγαλα,ησυχασα !
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#825736
Dimitris_P έγραψε:Μπορώ να βάλω στο μπροστά παρμπρίζ 100% διάφανη μεμβράνη, εφόσον είναι νόμιμο;
Θα υπάρξει διαφορά στην εισερχόμενη ζέστη;
Επίσης θα έχω αρνητικές επιπτώσεις; Πχ καθρεφτισμοί, επιπλέον αλλοίωση χρωμάτων (ειδικά με γυαλιά ηλίου polarized) κλπ;
LLumar φοράει το υπόλοιπο αμάξι οπότε σ'αυτήν θα πάω

1. Ναι
2. Τεραστια!
3. Ναι αλλα οχι τιποτα σπουδαιο, ιριδιζουν τα νερα, βλεπεις τα χρωματα πιο εντονα, γυαλιζουν περισσοτερο μοιαζουν με περλα.

Αυτη που θα βαλεις μπροστα θα ειναι νανοκεραμικη, δεν μπαινει αλλη στο παρμπριζ. Αν εμφανιστουν ατελειες ξανα πας να στις φτιαξουν. Εμενα εχει δυο τετοιες στις ακρες του παρμπριζ αλλα ειναι εκτος του πεδιου οδηγησης οποτε δεν ενοχλουν, ασε που ειναι και μικρες 4-5 εκατοστα μηκος σαν γραμμη και ετσι δεν ασχοληθηκα

Α, ο νομος οριζει φωτοπερατοτητα 75%
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#826124 Κοιτα που λεει για τα κρυσταλλα νεω αυτοκινητων που ειναι απο μονα τους εναν βαθμο πιο σκουρα απο τα παλια.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/73 ... t=57893379

https://www.insomnia.gr/forums/topic/73 ... t=57893555

Η λωριδα που λεει

https://www.insomnia.gr/forums/topic/73 ... t=57888116

την λενε Φασα στην πιατσα, εγω λιγο πιο μεγαλη.

Υπουργικη Αποφαση

https://www.e-nomothesia.gr/kat-aytokin ... -2008.html

Άρθρο 2
Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες οχημάτων
1.Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχημάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.
2.Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπίσθιου ανεμοθώρακα.
3.Υαλοπίνακας με ένδειξη «V» δεν εμπίπτει σε περιορισμούς αναφορικά με το συντελεστή μετάδοσης φωτός.

Άρθρο 3
Προϋποθέσεις και περιορισμοί στην επικόλληση μεμβρανών σε υαλοπίνακες οχημάτων
1.Οι μεμβράνες που επικολλούνται στους υαλοπίνακες των οχημάτων θα πρέπει να είναι πιστοποιημένες από κράτος μέλος της Ε.Ε., από κράτος της ΕΖΕΣ το οποίο είναι συμβαλλόμενο μέρος της Συνθήκης ΕΟΧ ή από την Τουρκία, για τοποθέτηση και χρήση σε οχήματα.
2.Δεν επιτρέπεται σε κανένα όχημα τόσο στον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα όσο και στους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, η επικόλληση μεμβρανών οι οποίες μεταβάλλουν το συντελεστή μετάδοσης φωτός των εδαφίων (α) και (β) της παρ. 1 του άρθρου 2 της παρούσας. Επιτρέπεται, όμως:
α) Η επικόλληση «λωρίδας» μεμβράνης πλάτους έως 10 εκατοστών (μετρούμενη από την πάνω πλευρά του υαλοπίνακα) για την αντιθαμβωτική προστασία του οδηγού και
β) Η επικόλληση μεμβράνης περιορισμού υπεριώδους ακτινοβολίας.
3.Στους υπόλοιπους υαλοπίνακες του οχήματος γίνεται αποδεκτή η επικόλληση μεμβράνης σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στο άρθρο 4 της παρούσας.
4.Δεν επιτρέπεται σε κανένα υαλοπίνακα οχήματος η επικόλληση μεμβρανών τύπου καθρέφτη. Ως τέτοιες θεωρούνται μεμβράνες με συντελεστή ανάκλασης μεγαλύτερο του 25%.
5.Στις περιπτώσεις που το όχημα είναι εφοδιασμένο με φως πέδησης στον πίσω υαλοπίνακα, στο σημείο της φωτιστικής επιφάνειας αυτού δεν επιτρέπεται η επικόλληση μεμβράνης.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#826162 Όταν έβαλα τις μεμβράνες ήμουν παρών στην τοποθέτηση. Ενώ στα υπόλοιπα τζάμια ήταν εμφανής η διαφορά στο παρμπρίζ η μεμβράνη ήταν διάφανη. Ακόμα και όταν έπιασα στο χέρι ένα κομμάτι που έκοψε και πέταξε ο μάστορας δεν μπορούσα να δω διαφορά. Ήταν σαν ζελατίνα.
Επίσης, ο εγκατάστατης μου έδωσε πιστοποιητικό για όλα τα τζάμια που οι μεμβράνες είναι σύννομες.

Αν μου κάνουν έλεγχο είτε στο ΚΤΕΟ είτε αλλού θα ενημερώσω.

ΥΓ. Ότι θα έβλεπα ποστ από άλλο φόρουμ ως επιχείρημα, δεν το περίμενα.

Από την άλλη δεν γνωρίζω να έχουν τέτοια μηχανήματα ούτε η ΕΛΑΣ, ούτε τα ΚΤΕΟ.

.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#826194
Νίκος Παππάς έγραψε:ΥΓ. Ότι θα έβλεπα ποστ από άλλο φόρουμ ως επιχείρημα, δεν το περίμενα.

Από την άλλη δεν γνωρίζω να έχουν τέτοια μηχανήματα ούτε η ΕΛΑΣ, ούτε τα ΚΤΕΟ.


Επειδη ολοι ειμαστε απλοι κοινοι ανθρωποι καλο ειναι να ξερουμε εαν τυχον την εχουν παθει και αλλοι πριν απο εμας διοτι το ''εγω ειμαι και ξερω κι οχι αλλος'' δυστυχως τεινει να γινει τελευταια νεοελληνικη συνηθεια.

Ουτε τα ΚΤΕΟ ουτε η ΕΛΑΣ εχουν το ειδικο φορητο εξαρτημα που εχουν σε αλλα κρατη (πχ αγγλια-αμερικη) για επιτοπου ελεγχο
https://www.carcare24.eu/fr/edtm-tintch ... c1800.html

αλλα δυστυχως εχουν εμπειρικες μεθοδους που ασχετως τι θα τους πεις εσυ αμα σου πουν ''κοβεσαι'' ή ''αυτο ειναι κληση'' δειξε οτι χαρτια της Α ή της Β εταιριας τοποθετησης θελεις (ιδιως στην 2η περιπτωση σε μπλοκο επαρχιας).
KAI για τις 2 περιπτωσεις (και οχι απο μια φορα την καθε μια) εχω προσωπικη πειρα,την γλυτωσα λογω δουλειας μου αλλα σιγουρα καποιος αλλος οδηγος Οχι (εξ'ου και τα κατα καιρους σχολια οδηγος σε φορουμ για προστιμο που πηραν).

https://www.dnews.gr/eidhseis/auto-moto ... n-patiseis

Εδώ πρέπει να σημειώσουμε πως, ακόμη και το σχετικό χαρτί δεν εξασφαλίζει ότι θα γλυτώσετε το πρόστιμο, εφόσον κατά τον έλεγχο, κριθεί ότι τα τζάμια είναι πολύ σκούρα.


Σε αλλα κρατη αστυνομικοι επι τοπου κιολας στις ξηλωνουν με το χερι (χαραξη και κανουν μια κατεβασια και οτι παρει για να σε αναγκασουν μετα να πας να τις βγαλεις εσυ) συν το προστιμο και ας λεει ο καθε οδηγος τα δικα του.
Ναι δεν ειναι σωστο αλλα αυτη ειναι η πρακτικη εκει και οποιος οδηγος εχει χρονο και λεφτα ας κινηθει νομικα.

Οσον αφορα τα ''νανο-τετοια'' τα εχουμε δει σε γιλεκα-κολαν-μαγιω ισως βγαλουν και σε εσωρουχα ενω εχω πετυχει διαφημιση εδω στην Ελλαδα εταιριας που υποστηριζει πως η ακριβη βαφη νονοτεχνολογιας της σε τοιχο σπιτιου εξασφαλιζει 1-2 βαθμους κελσιου λιγοτερη θερμοκρασια στο δωματιο.
Την βαζεις ετσι αβιαστα;

__________________________________

Dimitris_P έγραψε:Επίσης θα έχω αρνητικές επιπτώσεις; Πχ καθρεφτισμοί, επιπλέον αλλοίωση χρωμάτων (ειδικά με γυαλιά ηλίου polarized) κλπ;


Με πολωτικα γυαλια που χρησιμοποιω καθημερινα (ειτε για δουλεια ειτε σε ταξιδι) με την φασα επανω εχω θεμα,αλλα ειναι ψηλα και δεν μπορω να πω πως με ενοχλει και ιδιαιτερα σε συντομη διαδρομη ομως.
Αμα ειχα και μπροστα και ειχα τα ιδια θεματα θα ειχα τρακαρει σιγουρα σε ταξιδι.

Με την παλαιοτερη που ειχα και μη πολωτικα γυαλια δεν ειχα αντανακλασεις,μια φορα που ειχα ξεχασει τα γυαλια ηλιου ταξιδεψα για ωρες χωρις προβλημα (αφου εκοβε αρκετα η μπροστινη) αλλα στο ξαναλεω βραδυ σε επαρχιακο δρομο ή σε πολη με σκοτεινα στενα ηταν σκετος εφιαλτης.

Στις μεμβρανες οπως σε καθε υλικο υπαρχει εξελιξη,αυριο μπορει να βγει μια 100% διαφανη που θα κοβει και ζεστη,δεν θα κανει παραμορφωσεις ή αλλοιωσεις,δεν θα εχεις προβλημα με κανενα ΚΤΕΟ ανα την χωρα και με την ΕΛΑΣ (ουτε στην επαρχια), θα περνας και σε χωρα της ΕΕ με αυτην,αμα σε σταματησουν δεν θα εχεις κανενα θεμα και θα σε προστατευει και απο τα θραυσματα.
Μεχρι να την δοκιμασουν μερικοι και να ανεβασουν τα αποτελεσματα σε καποιο φορουμ για να τα διαβασουν και αλλοι (οπως εμεις εδω) εγω θα ημουν στην θεση σου ''εν αναμονη". :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#826202 Εν τω μεταξύ, έχω το αυτοκίνητο 15 χρόνια, έχουν χαλάσει τα πάντα πάνω του, εκτός από τις μεμβράνες που είναι όπως την μέρα που τοποθετήθηκαν...