Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#808202 follow up

Παρέλαβα το αυτοκίνητο να μην ανολιξω παράθυρα για 1-2 μέρες. Αφού τα άνοιξα η εφαρμογή δεν είναι τέλεια και η μεμβράνη ξεκινάει περίπου 1,5mm κάτω από την άκρη του παραθύρου με αποτέλεσμα να ψιλοφαίνεται.
Συγκρίνοντας το αποτέλεσμα με το ταπεR που δεν καταλάβαινες ότι έχει φίμε, θα έλεγα ότι η εγκατάσταση είναι μέτρια.
Θα κάνω ένα τηλέφωνο τη Δευτέρα να δω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#808206
MIXOStsi έγραψε:
η εφαρμογή δεν είναι τέλεια και η μεμβράνη ξεκινάει περίπου 1,5mm κάτω από την άκρη του παραθύρου με αποτέλεσμα να ψιλοφαίνεται.


Υπάρχουν 2 τρόποι εφαρμογής μεμβράνης:

1. Η μεμβράνη κόβεται λίγο μικρότερη από το παράθυρο για να εγκατασταθεί χωρίς να ξεμοντάρει πλαστικά.
2. Η μεμβράνη τοποθετείται πάνω στο παράθυρο και κόβεται περιμετρικά (όπου φαίνεται) ενώ έχει τοποθετηθεί. Συνήθως ξεμοντάρουν την επένδυση της πόρτας.

Το 2 δεν το προτίμησα γιατί δεν ήθελα να ξεκουμπώσει πλαστικά αλλά και γιατί αν η μεμβράνη είναι κολλημένη χωρίς περιθώριο, υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει.

Το κυριότερο είναι να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση: ίσια, χωρίς σημάδια, χωρίς φουσκάλες, χωρίς σκόνες, χωρίς δακτυλιές, χωρίς γδαρσίματα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#808210 Πάντως ούτε στο ταπεR έγινε κάποια αφαίρεση της επένδυσης και απ' το 2014 είναι σαν καινούργιες οι μεμβράνες.

Από κει και πέρα οι μεμβράνες είναι κομπλέ.
Μπορεί να χτύπησε το ocd μου, δε ξέρω θα το δω μερικές μέρες... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#808217 70€ για τα δύο τζάμια μπροστά.
Δε θυμάμαι μεμβράνη να πω την αλήθεια αλλά θα το κοιτάξω
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808218 σημερα ρωτησα στην llumar για τα εμπρος μονο στο κλιο συν τα εμπρος φινιστρινια,και μου ειπαν 70 ευρω και εμενα.Εχει τρεις σειρες ,70 η φθηνη,100 η μεσαια,140 η ακριβη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#812611 στο ποταμι? τι εβαλες? τιμη?
Άβαταρ μέλους
By edmond
#812645 Ναι στο ποτάμι, λίγο πριν το ΙΚΕΑ.
Έβαλα την μεσαία σειρά, νομίζω Supercool λέγεται.
214€. Η φθηνότερη έκανε πρπ 180 και η ακριβότερη 280.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#812649 Υπάρχει κάποιος κοντά στο Χαλάνδρι να πάω να δούμε το Renault τι μπορώ να βάλω εμπρός (οδηγού-συνοδηγού-παρμπρίζ) το οποίο να είναι νόμιμο όμως (πρέπει να ψάξω τι επιτρέπει ο ΚΟΚ Τσεχίας εκτός και εάν είναι πανευρωπαϊκή νομοθεσία)?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#812651
BARHonda έγραψε:Υπάρχει κάποιος κοντά στο Χαλάνδρι να πάω να δούμε το Renault τι μπορώ να βάλω εμπρός (οδηγού-συνοδηγού-παρμπρίζ) το οποίο να είναι νόμιμο όμως (πρέπει να ψάξω τι επιτρέπει ο ΚΟΚ Τσεχίας εκτός και εάν είναι πανευρωπαϊκή νομοθεσία)?

LLumar Shop Μαρούσι
21 0612 1901
https://maps.app.goo.gl/77KYK9ymRBCWd1peA

Αν θες ρωτα κι εδω https://autofilms.gr/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#812652
edmond έγραψε:Ναι στο ποτάμι, λίγο πριν το ΙΚΕΑ.
Έβαλα την μεσαία σειρά, νομίζω Supercool λέγεται.
214€. Η φθηνότερη έκανε πρπ 180 και η ακριβότερη 280.


ειδες πως δουλευαν? πολυ γρηγοροι στη δουλεια τους!
καλοριζικες Αργυρη!